Londra’dan Öneriler

Londra hiç şüphesiz ki her zaman popüler bir destinasyon. Bu aralar neler var, neler yok buyurun bir bakalım. Özellikle okulların yarı yıl tatiline girdiği bu ay için bazı önerilerim olacak.

Londra-Oneriler-2013 (11)

Londra yeşil alanları ile Avrupa’da öne çıkan bir şehir. Hatta en yeşillerinden biri. Şehrin %34′, yeşil ve kulanılabilir halka açık park. Istanbul’da bu oran %5in altında. Benim her daim ziyarete gelenlere önerim parkları ziyaret etmeleri ve Hyde park dışında diğer parkları da keşfetmeleri. Parklar yazımıza göz atmayı unutmayınız.

http://www.geziyorum.net/londra-kosu-rotalari/ 

Londra-Oneriler-2013 (8)

Yeşil alan, park, bahçe insan hayatı için bir lüks değil, bir gereklilik. Çocuklu veya çocuksuz yapacağınız tatilinize parkları gezerek başlayabilirsiniz. Havanın soğuk olması bahaneniz olmasın. Soğuk hava yoktur, kötü giyim vardır.

Londra-Oneriler-2013 (5)

Benim keyif aldığım parklar Londra’nın farklı bölgelerinde. Siz de benim gibi gezip hem parkları hem de bölgeleri keşfedebilirsiniz.

Londra-Oneriler-2013 (1)

Hampstead Heath ve Primrose hill kuzeyin en güzel yerleri. Muhteşem evlerin, malikanelerin, gastro ve geleneksel pub’ların bulunduğu yerler.

Londra-Oneriler-2013 (12)

Bütün bir gününüzü buralara ayırıp gezebilir yorulunca harika bir pub’a gidebilirsiniz. Bull and Last nefis yemekler yiyebileceğiniz bir pub.

Londra-Oneriler-2013 (2)

Buckingham yakınlarına gelirken St James’s Park’ı es geçmeyin zira çok büyük olmamasına rağmen en güzellerinden bir tanesi. Holland Park, Kensington Gardens , Battersea Park ve Kew Gardens benim vazgeçilmezlerim. Vakit bulursanız Richmond Park’a da gitmenizi öneririm, belki geyiklerle bile karşılaşırsınız.

Londra-Oneriler-2013 (13)

Harika oyunlar, müzikaller, danslar ve sergiler ise tam gaz devam etmekte. Çocuğunuzla tatil yapıyorsanız önereceğim oyunlardan bazıları ise şöyle; Charlie and the Chocolate Factory, Matilda the Musical, Emil and the Detectives, The Wind in the Willows.

Londra-Oneriler-2013 (3)

Müze girişlerinin parasız olduğunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle resim ve heykel müzelerinin çocukların zihinlerini açtığını söyleyebilirim. Müze dükkanları en sevdiğim yerler arasında, National Gallery ise her daim favorim. Önceden National Gallery’de bulunan ve Bellini tarafından yapılan Fatih’in portresi geçici olarak Victoria & Albert müzesine taşındı. Her iki müzenin koleksiyonu eşsiz.

Londra-Oneriler-2013 (9)

Bu arada British Museum, British Library, Courthauld Gallery, Natural History Museum, Toy Museum, Science Musem ve Geffrey Museum’da unutmamak lazım. Müzelerin haftasonu ailecek yapılan etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

Londra-Oneriler-2013 (7)

Çocukla yapılan Londra tatili kitapçılara uğramadan olmaz diye düşünüyorum. Benim en çok sevdiğim fırsat buldukça gittiğim kitapçılarımdan bazıları ise şöyle; London Review Bookshop Bloomsbury (British Museum arka tarafı), John Sandoe Books Chelsea, Daunt Books Marylebone, Stanfords ve tabiiki Hatchards. Kitapçılara uğrayıp çocuğunuzu ve kendinizi kitaplar ile şımartın.

Londra-Oneriler-2013 (14)

Bir başka konuya dikkat çekmek lazım. Çocuk kitapları arayanlar, okullarının verdiği liste dışına çıksınlar! Evet ısrar ediyorum, okuma oranı son derece düşük olan ülkemizde, belli kalıplar ve kitaplar içinde kalmayı doğru bulmuyorum.

Londra-Oneriler-2013 (15)

Londra son derece child friendly dedikleri çocuk sever bir şehir. Eminin çocuklu aileler restoran ararken ince eleyip sık dokuyolar ve bütçelerine uygun olup olmadığına bakıyorlar. Benim önerim pizzacılar, publar, ard arda açılan hamburgerciler her daim pratik ve bütçeye uygun.

Londra-Oneriler-2013 (6)

Notting Hill ve Shoreditch’de bulunan Pizza East, Soho’da olan Pizza Pilgrims çok rağbet gören yerler arasında. Çocuk olsam herhalde dondurma ve çikolata isteyeceğim şeyler arasında gelirdi. Gelupo, Londra’nın en iyi dondurmacısı olup benim gibi alerjisi olanlar için de nefis sorbetleri bulunmakta.

Londra-Oneriler-2013 (16)

Paul A Young ise çikolatada bir numara, kesinlikle tek geçerim. Yiyecek içecek demişken Wholefoods’a da mutlaka uğramanız gerek diye düşünüyorum. Bir başka sevdiğim adres ise Neal’s Yard Remedies. Vücut yağından, şampuana her şey organik ve hassas ciltlere mükemmel geliyor.

Londra-Oneriler-2013 (4)

Oyuncakçılar da ise başı Hamleys çekmekle beraber alternatifleri belirtmek gerek. Honeyjam, Benjamin Pollock’s Toyshop, Semmalina. Son zamanlarda popüler bir kaç restoran ismini de vermeden geçemiyeceğim. Berners Tavern, Ember Yard, The Modern Pantry, Little Social, Gymkhana….

Keyifli gezmeler…

Paylaş