Rapha

Rapha bir kültür… Bir giyim tarzı…  Yol bisikletçiliğindeki retro kıyafetleri, bisikletleri, aksesuarları günümüz kalite ve teknolojisi ile sevenleri ile buluşturan marka. Rapha’nın Soho’da yeni açılan kafesini sizin için gezdik.

Rapha özellikle Giro İtalia ve Tour de France gibi yarışlarda iyilen tarzda mat renklerde ceket, bisiklet forması, kısa güneşlikli şapkalar ve eldivenler üretiyor.

Londra ve NY’da daha öne dükkanı varken, Londra şubesi kapanmıştı. Daha sonra bu sene Soho bölgesinde harika bir lokasyonda tekrar açtılar.

İçerisi son derece ferah ve yüksek tavanlı bir dükkan. Kapıdan girer girmez yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi bisiklet asmak ve kitlemek için askılar var. Ayrıca her bisiklet kafesinin bir özelliği olan ücretsiz bisiklet pompası.


Duvarlarda eski yıllardan fotoğraflar, ünlü bisiklet yarışçılarının formaları ve imzalı ürünleri duruyor.  Condor gibi özel bisiklet markaları ile hem takım hem bazı etkinlikler bazında işbirliği olan Rapha’nın Condor bisikletlerinden bazılarının da sergilendiğini görüyoruz. Özellikle sergilenme tarzları ve dükkanın tasarımı harika.

Dükkanın iki kısma ayrıldığını belirtmem lazım. Sağlı sollu iki kapıdan da girişi var. Soldaki kapı dükkana açılıyor. Sağdaki kapıdan direk kafeye giriş var. Dükkanda ceketler, kıyafetler, eldivenler ve aksesuarları deneyebileceğiniz alabileceğiniz bi bölüm bulunuyor.

Kafe bölümünde ise bank şeklinde iki masa ve üstünde onlarca dergi var. Bunları alıp okurken, bisikletle ilgili canlı yayınları ya da videoları izleyebiliyorsunuz. Bisiklet kafesindeki mönü de buna göre düzenlenmiş. Bisiklete binmeden önce ve sonra yenecekler şeklinde esprili bir yaklaşımla sergilenmiş.

Biz gittiğimizde İspanya bisiklet turu olduğundan bayağı bir kişi oturmuş onu izliyordu. Dükkana geri dönersek malzemelerin kalitesi, dikimi ve kumaşları aklınızı başınızdan alacak kadar güzel. aynı şekilde fiyatları da.

 

Rapha dünyada bazı etkinliklere de sponsor olmakta. Bunlar Nocture isimli Londra’da gece düzenlenen bisiklet yarışları ve ekinlikleri. Burada Rapha’nın eski klasik Citroen minibüsü geliyor ve etrafa promosyon dağıtıp satış yapıyor. Rapha’nın eski ürünlerini, şapkalarını ve ceketletini Ebay üzerinden bile alırken inanılmaz paralar verdiğinizi belirtmek isterim.

Bisiklet İngiltere’de bir yaşam kültürü. Tek vitesli bisikletler, Triatletler, London dynamo bisikletçileri, forma satışları ve dükkanları ile dünyadaki bisiklet anlamında en büyük sektörlerde biri burada. İki milyar sterlinden daha büyük bir pazardan bahsediyoruz. Her sabah binlerce bisikleti ile işe giden insan var.

Trafikte sadece Londra’da senede 20 tane ölümlü kaa gerçekleşmesine rağmen bu rakam sanırım İstanbul trafiğinde  bir hafta içinde yaşanan ölümcül kazalardan daha düşük. Her yerde bisiklet kitlenebilecek yerler ve şehir bisikletçiliği var. Bu kalitede bir bisiklet dükkanınında dünyada 3-4 başkentte dükkan açması zaten bizi şaşırtmıyor. Daha bu medeniyet ve alım gücünü sağlamamız çok ama çok zor. Bunu buraya gelmeden ve yaşamadan kimsenin anlaması da mümkün değil.

Rapha’nın bir diğer özelliğide çok kaliteli bisiklet turları düzenliyor olması. Grup olarak kaliteli bisiklet turları ile Giro İtalia, Alpler ya da Tour de France’ın koşulduğu yollarda yazın tatil yapmanız mümkün. Ayrıca her perşembe Londra Regents park civarında bisiklet turu düzenliyorlar.

Bunun için www.rapha.cc isimli adreslerine ya da Londra sayfalarına girmenizi öneriyorum. http://www.rapha.cc/london-1-2

Address: 85 Brewer Street, London W1F 9ZN Phone: 020 7494 9831

Located in the heart of Soho and with easy access to Regent’s Park, the Cycle Club is the perfect meeting place for road riders. Combining an emporium of Rapha products and accessories with a café serving fine coffee and food, the Club screens live road racing and a full calendar of events and rides is outlined below.

Rapha-Condor bisiklet takımının bir fotoğrafı

Meşhur İtalya Klasik bisiklet turu L’Eroica Videosu

Ben hangi bisikletleri mi sürüyorum ? Lütfen Tıklayın !

http://www.geziyorum.net/specialized-langster/
http://www.geziyorum.net/dahon-hon-solo/

Paylaş