Joe Coffee

2003″te bir aile işi olarak başlayan Joe Coffe’nin kaliteli kahveleri tüm Amerikaya yayılmış. Bizi  de Sedef’in New York’ta yaşayan bir arkadaşı bura ile tanıştırdı. ;Eater magazini tarafindan en iyi New York kahvecisi seçildikten sonra ünleri katlandı. En önemli özellikleri Baristaları ve onların hizmet kalitesi.

Joe-Coffee (1)

New York merkez tren istasyonu altında küçücük bir yer burası. Sıra kapılara taşıyor. Koku inanılmaz. Baristalar neşeli ve keyifle çalıyorlar. Kahvelerin üzerine değişik şekiller yapıp sunuyorlar (Tabi eğer süt veya süt köpüğü alırsanız) Ben çok kahveci değilim. Sedef daha fazla seviyor ama burada bende kesinlikle bayıldım kahvelerine. New York’a gidenlere duyurulur!

Joe-Coffee (3)

ADRES: 44 Grand Central Terminal New York, NY 10017

TEL:(212) 661-8580

Her gün sabah 6:30’dan 19:00’a kadar açık (Haftasonu ise 8-18)

http://www.joenewyork.com/locations/grand-central/

Joe-Coffee (2)

Paylaş

Carnegie Deli

1937’de kurulan dünyaca ünlü Carnegie Deli restoranı bir New York klasiği. 7. cadde ile 55. sokak kesişiminde yer alan bu restoran tuzlu ince ilimli sandwich ve Chees Cake”leri ile ünlü. Ayrıca Las Vegas, Connecticut ve Pensilvanyadaki bazı kumarhaneler içerisinde de bulunmaktalar.

carnegie-deli (6)

Zamanının New York Times yazarı Mimi Sheraton bu restoranı New York’un en iyi pastrami sandwich yapan yeri olarak yazınca, 1979 yılından sonra burasının ünü sürekli artmış.

carnegie-deli (10)

Biz de iki sene evvel Sedef ile New York gezimiz sırasında burayı keşfettik. Önce American tarzı bol etli yemek gözümüzü korkuttu. Tabaklardakiler hiç yapmadığımız şekilde bu sefer arttı. Ancak gerçekten çok leziz olduğunu söyleyebiliriz.

carnegie-deli (7)

Önce gittiğimizde yukarıda resmi bulunan sandwich’ten yedik. Otelimiz buraya yakın oluğundan bir gece de hızlıca girip sosisli sandwich tadına baktık. Eti özel olarak fabrikasında hazırlanıyor ve sürekli olarak restorana getiriliyor. Sosi yanındaki lahana salatası (coleslaw) muhteşem…

carnegie-deli (11)

40 koltuklu restoran şimdilerde 120 kişiyi ağırlıyor. Her seferinde dolu. Paket servis kuyruğu hiç bitmiyor. Restoran 22 saat kadar açık. Duvarları ise buraya uğrayan tüm ünlülerin fotoğrafları süslüyor.

carnegie-deli (4)

Cheese Cake’lerin boyutları 30cm yüksekliğinde. İnanılmaz kremalı. Gözümüz korktuğundan tadına bakmamıştık.

carnegie-deli (1)

Turşuları son derece özel. Biraz tatlı. Ama güzel.

carnegie-deli (3)

Mönü’de pastrami dışında, corned beef, çorba, knish, kabak ve et ızgara çeşitleri bulunuyor. “Broadway Danny Rose” isimli sandwichleri çok ünlü.

carnegie-deli (8)

carnegie-deli (9)

carnegie-deli (2)

Aşağıdaki Video’da gerçekten Sandwich’in nasıl olduğunu görebilirsiniz.

The Carnegie Deli

ADRES: 854 7th Avenue at 55th Street, New York, New York, 10019
TEL: . 212-757-2245

carnegie-deli (5)

Paylaş

Morgan Library

Morgan Kütüphanesi Amerika’nın New York şehrinde bulunan, çok nadir kitapları, kolleksiyon eserlerin bulunduğu ünlü finans duayeni John Pierpont Morgan’ın (J.P.Morgan) 1906 yılında faaliyete başladı. Kütüphanenin tasarımcısı Charles McKim. O yıllarda maliyeti 1.2 milyon doları geçti. Okumaya devam et Morgan Library

Paylaş

Smith and Wollensky

Smith and Wollensky, New york ziyaretimizde deneme fırsatı bulduğum et konusunda gerçekten son derece başarılı bir restoran. Aslında bir kozmetik ürün satıcısı olan Alan Stillman, annesinden aldığı 5.000 dolarlık yatırım ve girişimciliği ile 1965 yılında  Manhattan adasındaki First avenue’da açılan T.G.I. Friday’s restoranının mucidi. Bu aslında ABD’deki ilk bekarlar bar konseptinin de yaratılması demek idi. Daha sonra hızlıca 13 lokasyona yayıldı. Bugün ise dünyada 50 ülkede 1.000’den fazla T.G.I. var… Okumaya devam et Smith and Wollensky

Paylaş

Italya Greve in Chianti

Greve in Chianti benzer ismi taşıyan diğer Castellina Chianti kasabası ile aynı günde gezdiğimiz Toscana’nın “Yavaş Şehir ‘lerinden” biri. Kasaba Greve olan isminin sonuna Chianti bölgesinde olmasından dolayı (ki bu bölgenin şarapları ayrı bir dava konusu) Chianti’yi eklemiş.  12.000 nüfuslu kasaba’da fast food namına hiç bir şey yok ! 🙂 Aksine eskiden kalma et dükkanları, kasaplar, şarküteriler, şarapçılar ve peynircilerle çepe çevre sarılmış harika bir meydanı var. Meydana geldiğinizde etkokusundan, proschitto’lardan anlıyorsunuz zaten etin bu kasaba için önemini. Okumaya devam et Italya Greve in Chianti

Paylaş