Bricklane Bikes

Bricklane Bikes Ingiltere`nin kuzeyindeki Bricklane bölgesindeki harika bir bisiklet dükkanı. Single Speed bisikletimi aldığımdan beri bu tarz bisiklet dükkanlarını nerede yakalasam not ediyor ve fotoğraflarını çeker oldum.

Dükkan’ın girişi ve vitrini küçük olmasına rağmen içi oldukça geniş ve hatta arka tarafında aşağıdaki resimlerden göreceğiniz üzere kocaman bir atölyesi ve bisiklet bahçesi bulunuyor.

İçeride çeşit çeşit kadrolar, çelik ve aluminyum bisiklet parçaları mevcut. Tamamen tek vitesli, çelik ağırlıklı ve fixed gear dediğimiz sabit dişlisi olan bisikletler ve bunların el yapımı olarak birleştirilmesini icra etmekteler.Aksesuar olarak deri elcikler, seleler, postacı stili omuz çantaları ve bu bisikletçilerin vazgeçilmez aksesuarları olan önü kısa şapkaların envayi çeşidi mevcut.

Gene tek vitesli bisikletlerde en çok dikkat edilen unsurlardan biride kromaj ve renkli gidonlar. Çeşitli eğimlerdeki gidonları ve özel markaların değişik seçeceneklerini bu dükkanda bulmak mümkün.

Ayrıca firma servis hizmeti de veriyor. İngilterede bisiklet servis fiyatları gerçekten el emeğine verilen değer oranında çok pahalı. Kimse bisiklet dükkanında lastik şişirmiyor. Herkes kapıdaki pompadan ücretsiz yararlanıyor. Ama gidona yeni bir bar tape sarılacaksa fiyatı en az 40-50 liradan başlıyor. Gene aşağıdaki resimden göreceğiniz gibi ikinci el malzemeleri de bu dükkandan almak mümkün. Herkes malzemelerini bırakıp uygun bir fiyat belirliyor ve komisyon karşılığı satabiliyorsunuz. Özellikle evinize yakın ise buranın bir sohbet ve muhabbet merkezi olup bisikleti seven herkesin buluşabileceği bir nokta olması çok keyifli.

Dükkanın arka tarafında ise bir bahçe ve bu bahçede tamir, ikinci el bisikletler ve toplanmayı bekleyen 70-80’li yıllara ait nefis ince çelik kadrolar bekliyor. Bunları kumlayıp, boyayıp orjinal parçaları ile fixed bisiklet yapmak ve bunu adım adım izlemenin keyfi bile paha biçilemez.

Web: http://bricklanebikes.co.uk/
Adress: 118 Bethnal Green Road, London E2 6DG
Tel: 020 7033 9053
Opening Hours: Mon to Fri 9:00 – 19:00, Sat & Sun 10:00 – 18:00
Tube: Shoreditch High Street Station (0.4 km)  Hoxton Station (0.8 km)
Nearby stations:  Shoreditch High Street Rail Station (0.2 km)Paylaş

Specialized Langster

Ebay’den Londra‘da ulaşım ve antreman için kullanmak amacı ile ikinci el 2010 model bir Specialized Langster bisiklet aldım. Uzun süredir yaptığım araştırmalar arkadaşlarım Cüneyt ve Erim‘in aylarca başlarının etlerini yemem sonucunda çelik ve klasik kadroda karar kıldım. Normalde daha pratik ve antreman için daha uygun olmasına rağmen Aluminyum ve 2011 model kadroları tercih etmedim.Bu kırmızı güzel bisikleti seçmemdeki iki nedenden biri fiyatı ve özellikle üstünde gelen çok özel ve pahalı Brooks Swallow selesi oldu. Çelik kadro konusunda ise arkadaşlarımın tavsiye ve yönlendirmeleri çok önemli idi. MTBTR’den Cüneyt’in bu konuda yazdığı yazıya göz atmanızı öneririm.


Bisikletin özellikle selesi Brooks Swallow modeli. Bilmeyenler için Brooks el yapımı çok özel derilerden 1900’lerin başından beri üretim yapan çok özel bir firma. İngiliz firmanın seleleri ortalama 70-200 ingiliz sterlini arasında satılıyor.

Kalpiye pedalların özellikle arka göbeği iki taraflı olan bu bisikleti fixed yani sabit vitesli dişli ile kullanmanız sırasında işe yarayacak önemli özelliklerden. Bu bisikletlerde arka tekerleği söküp kendi ekseni etrafında döndürürseniz arka göbeğinde bir dişli daha bulunuyor, bu dişli bisikletin pedalını arkayada çevirmenize imkan tanıyor.

Fransız (fixed) kullanım dediğimiz bu sistem özellikle New York ve Londra’da bisiklet kuryeleri tarafından çok kullanılıyor. (Bknz. Video)

Langster‘ima yakında Brooks siyah deri bar tape almayı ve belirli bir süre sonra belki drop fren kolları takmayı düşünüyorum.  Onun dışında orjinal aksamına kesinlikle dokunmayacağım ve yazın cross training amaçlı antremanlar ve hafta sonu gezmeleri için kullanacağım.

Eski sahibi bisiklete oldukça iyi bakmış. Çok iyi durumda ve şimdilik sorunsuz. Yolda çok sessiz ve özellikle sarsıntılarda çok kontrollü bir bisiklet. Eldiven olmadan çıplak gidonu hele ıslak iken tutmak ise çok riskli.

Aşağıda Langster’in katalog fotoğrafını ve özelliklerini gösteren şemayı bulabilirsiniz.Paylaş

Look Mum No Hands

Herhalde bir bisiklet dükkanına koyulabilecek en güzel isme sahip bisiklet dükkanıö kafesi ve buluşma noktasından oluşan bu yerin Türkçe ismi : ‘Anne bak ellerimi bıraktım‘ … Londra’nın doğusunun biraz kuzeyinde bulunan bu kafeye uzun süredir gitmek istiyordum. Kısmet bugüne imiş. Koşu rotamı buna göre çizdim. Aslında hava güzelken bir pazar gitmek herhalde dışarıda onlarca yeni bisikletçi ile buluşmama vesile olacaktır. Okumaya devam et Look Mum No Hands

Paylaş