Serifos

Daha  önce sizlere Milos adası turumuzdan bahsetmiştik. Bu adadan sonra dalgalı bir feribot yolculuğu ile Serifos adasına geçtik. Milos ve Sifnos arası yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Serifos (36)

Her gün 3 tane feribot rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Feribotlar son derece rahat ve keyifli ama yaz aylarında rezervasyon şart.

Serifos (40)

Ana limanın adı Livadhi. Ve bizde buraya yakın bir otelde konakladık. Burada konaklama olanakları çok fazla. Yukarıdaki romantik fotoğrafımızın çekildiği tepe şehir ise Hora , bazen Pano Hora ‘da deniliyor adanın eski başkenti.

Serifos (1)

Bembeyaz daracık sokaklar, aralıklar, yapışık evler ile muhteşem bir nokta. Burayı detaylı anlatacağız.

Serifos (2)

Serifos küçük bir ada. 1.100 gibi bir nüfusa sahip ve 65 km kare büyüklüğünde. Her zamanki gibi araba kiraladık ve bakir, dar yollardan oluşan çevresini iki kere turladık.  Harika plajları, dokunulmamış tarihi şehiri Hora ile çok ama çok güzel bir ada.

Serifos (3)

Bakır madenleri teee Minoan zamanlarından 1960’lara kadar dünyaya ithal edilmiş. Hala bazı yerlerde bunlara ait tren rayları ve işaretleri görebiliyorsunuz.

Serifos (5)

Pers savaşlarında önemli bir aktarma yolu olan Serifos, Roma zamanında ise sürgün adası olarak kullanılmış.

Serifos (7)

Daha önceden bahsettiğimiz gibi Pire limanından çıkan Katamaran, ya da Hydrofoil tekneler Milos, Sifnos, Serifos, Amorgos ve Mikanos şeklinde çoğunu turluyor ve ulaşım kolay.

Serifos (16)

Ada da ise bence araç kiralamak hem ucuz hem de en güzel keşif yöntemi. Ada içinde Kaiki yani Kayık denen sahilden plajlara düzenlenen plaj turlarına ve kiralama opsiyonlarına da limanda akşam göz atmanızı öneririz.

Serifos (15)

Livadhi plajı hemen şehrin yakınında. Buraya ulaşmak için Agios Yiorgos kilisesini geçmeniz gerekiyor.Patikadan giderseniz daha hızlı.

Serifos (9)

Biz ilk gün arabamızı alıp doğruca  Vagia, Psili Ammos ve Ganema isimli plajları keşfe çıkıyoruz.

Serifos (8)

İlk durağımız ilk gün için hemen şehrin biraz uzağındaki  Livadakia plajına gidiyoruz. Hava biraz dalgalı. Kalabalık ama bol müzikli bir plaj. Hemen yanında kamping var.

map_of_serifos

Ertesi gün hedefimiz ise Ganema var. Burası harika bir plaj. Arabanızı yolun kenarına koyuyorsunuz. Plaja doğru yürürken rüzgar sert esecek korkmayın, plajın sonuna doğru gidin.

Serifos (22)

Deniz taşlık. Ayağınızda terlikle girip sonra çıkmadan kıyıya atmak akıllıca çözüm. Şemsiye yok. Kendiniz getirin ya da çocuğunuzu yakındaki ağaç altına oturtun…

Serifos (19)

Buradaki salaş restorana yakında olmakta her zaman fayda var. Yemekleri muhteşem. Ahtapot, patates kızartması, enginar, beyaz peynirli salata… Hepsi nefis ve çok ucuz.

Serifos (20)

Serifos (21)

Biz ikinci günün tamamını bu plajda geçirdik ve çok keyif aldık. Diğer önerilen plajlardan Megalo Livadi, Vagia ve Psili Ammos ise bizim zamanımızda fazla rüzgarlı idi.

Serifos (18)

Serifos yürüyüş yapmak içinde nefis bir ada. Hava çok sıcakken dikkat etmenizi ve su almanızı öneririz. Bir çok kilise ve eski binayı görmek için bol yokuşlu doğu kısmından başlayabilirsiniz. Ada çok dik ve yokuşlu ama manzaraları nefes kesici.

Serifos (6)

Yemek ve içecek konusunda ise önerilerimiz şu şekilde, öğlen yemekleri için güzel tavernalar Psili Ammos’da Stefanakos ya da Manolis ve Plati Gialos’da Nikoulias.

Serifos (13)

 

Akşam yemeklerinden çnce ya da sonra birer içki almak isterseniz limanda deniz kıyısında değil kaldırım tarafında 80 ve 90’lı yıllara ait müzikleri dinleyerek güzelce Ouzo, Bira ya da Metaxa içemenizi öneririm.

Serifos (14)

Serifos (12)

Bizim Ganema plajındaki tek restoran amcamızda enfes. Akşam yemekleri için biz limandaki Takis’i tercih ettik. Burada Kiklopas ve Ouzeri tis Kalis ya da Hora’ya çıkarsanız yani tepede Plakes en güzel restoranlardan biri.

Serifos (10)

Konaklama için size önerim limanda kalın. Hora’dan arabanız yoksa manzara kiraladığınız odalarda rüya gibi olabilri ancak pratik olmaz. Indigo Studios, Livadi, Serifos, Greece,  22810-52548  bir alternatif.

Serifos (24)

Sabah kalvaltılarında ise limandaki kafelerde omlet ve Frappe alarak kahvaltı yapmanızı öneririm. Gene fiyatları çok uygun. Ücretsiz Wifi da cabası.

Serifos (17)

Biz Studio Eliza’da kaldık. Ucuz ve misafirperverlerdi. Odalar küçük ve fazla bir şey beklemeyin. Kamp aypacaklar için geminin yanaştığı limanın solundaki plajda harika bir kamping var ve çok eğlenceli.

Serifos (23)

Hora, yani şehrin eski başkenti için ayrı bir parantez açmak lazım. Bir kere buraya kesinlikle güneş batmadan 1 saat önce gidin. Güneş batışını en tepedeki kaleden seyredin ve fotoğraf çekin. Ara sokaklarında kaybolun, şu ekonomik krizde pazarlık etmeden küçük tefek şeyler alın ve esnafı mennun edin.

Serifos (25)

Limandan sürekli otobüs Hora’ya gidiyor. Araba kiralamadıysanız öneririz. Eski ama çok güzel bir mersedes otobüsleri var. Ya da patikalardan yürümeyi seçebilirsiniz ama bu çok yorucu ve uzun sürecektir.

Serifos (27)

Diğer bir öneri Otobüs ile çıkıp yürüyerek dönmek olabilir. Daha az yorucu olacaktır.

Serifos (28)

Bizans mimarisini sevenler için ve Ortodoks kilisesi tarihi için şehir önemli. Aşağı inerlen Panagia kasabasındaki Koimisis Kilisesini görmenizi öneririz. Çok iyi korunmuş bir 10. yy kilisesi. 12. yy’da ise içine freskler yapılmış.

Serifos (35)

 

Biz kasabadan biraz aşağıda bulunan harika ev yemekleri yapan bir Kıbrıslı rum lokantasında yemek yedik. Bol eğlenceli ve keyifli bir yemek idi. Şeftali kebabı gene burada yemenizi öneririm. Ancak normal koyun eti ile domuz etini birbirine karıştırarak yapıyorlar buna dikkat ediniz.

Serifos (26)

Serifos (31)

 

Sedef buradan harika bir şapka aldı. Büyükçe ve çok görkemli. Fiyatlar turistik kasabalara göre ucuz. Hora meydanında Cuma ve Cumartesi akşamları eğlence ve yemek için ada sakinleri ve turistler bir arada. Burada oturup birşeyler içmenizi öneririz.

Serifos (4)

Serifos (30)

Serifos (38)

Serifos (39)

Milos

Bu yaz çok uzun süredir istediğimiz Yunan adaları turunun ilk ayağını gerçekleştirdik. Amacımız tur teknesi, cruise ya da popüler adalar olan Mikonos, Santorini gibi yerleri görmek değildi. Yunanlıların en çok sevdiği ve gittiği adaları seçerek ilerlemek istedik. Her sene imkanımız dahilinde 2-3 ada gezerek tümüne gitmek amacımız. Bu seferki turumuza bir çift arkadaşımız ile çıktık ve keyifle dolaştık. Rotamız Atina üzerinden Milos, Serifos ve Sifnos adalarını içeren Kiklad (Cyclades) Takım adalarının ilk aşaması idi.

Milos (18)

İki çift olunca çok güzel planlama yaptık. Bir çift restoranlar ve adada gezilecek yerlere odaklandı. Diğerleri ilk ada ve Atina’daki organizasyonu üstlendi. Arkadaşlarımız Naci ve Arzu’nun yakın tanıdıklarının Yunanistan’da yaşaması ile tur proğramımız konusunda gayet güzel bilgilere sahip olduk.

cylades

Kabaca planımız şu şekilde idi. THY uçağı ile Atina’ya uçtuk. Akşam vardık ve Atina’da güzel bir klüpte akşam eğlendik. Sabah uykusuz bir biçimde önceden almış olduğumuz Feribot biletleri ile Milos’a 2.5 saatlik bir feribot yolculuğu yaptık. Daha sonraki adalar Serifos ve Sifnos’u ayrıca yazacağımızdan çok detaylı anlatmıyoruz. Ancak toplam 3 ada ve 1 gecesi Atinada olmak üzere yedi gece geçirdik. Tadı damağımızda kaldı diyebilirim.

Milos (28)

Öncelikle vizeniz var ise Yunanistanda gezmek son derece rahat. Uçaklar dolu, tıklım tıkış ve aslında bilmedğiniz kadar çok yerli ve yabancı Atina’ya uçuyor. Havalimanından ulaşım kolay. Servisler ya da bizim gibi kalablık iseniz taksiler çok akıllıca. Ekonomik krizin etkileri her yerde göze çarpıyor. Taksi şöförleri ile yaptığımız sohbetlerde bunu detaylıca gördük. Dil bilmeden gitmek sorun olabilir. İngilizceniz iyi ise herşey çok kolay. Yunanistan bir turizm ülkesi ve bu onlar için çok önemli bir sektör.

Milos (15)

Feribotu bulmamız kolay olmuyor. Pire limanı çok kalabalık ve Cumartesi sabahı onlarca feribot var. Biletlerimizi internetten aldık ve bunları limandaki ofisten pasaport göstererek alıyoruz. Çok organize ve sorun olmuyor. Erken aldığımızdan bilet fiyatları son derece ucuz. Toplam 450 Euro ile 4 kişi 4 sefer feribota bindik. Bunların 2 tanesi 3 er saat. Biri 1.5 saat diğeri ise 25 dakika idi.  Atina hareket ve dönüş ile kişi başı 3 adayı gezmenin maliyeti 113 euro.

Milos (20)

Bazılarımız Feribot’ta uyuyor. Ben uyumuyor biraz Milos hakkında okumaya çalışıyorum. Yorgunum ama denizi izlemek keyifli. Yunanistan’ın en önemli iç turizm adalarından biri Milos. Volkanik bir ada. Girit denizi denen Girit ile Atina arasında kalıyor. Buradaki yukarıdaki harita gördüğünüz ada takımlarına Cyclades adı veriliyor.

Milos (24)

Antik Yunan Sanatı’nın en ünlü heykellerinden biri olan Venüs ile ilgili ilk bilgiler burada bulunmuş. Milos’un iki önemli özelliği korunmuş köyleri ve plajları. Buradaki Mimarı beyaz Kiklad evlerinde göze çarpıyor.

Adada’da tam 70’den fazla plaj var. En uzunu Hivadolimni 1 km uzunluğunda. Bunlar şu şekilde sıralanıyor:

 • Kuzey: Sarakino, Papafragas, Kapros, Pachena, Alogomantra, Konstantinos, Mitakas, Mantrakia, Firopotamos, Nerodafni, Lakida, Plathiena, Fourkovouni, Areti, Pollonia, Gourado ve Filakopi.
 • Güney: Firiplaka, Paliochori, Provatas, Tsigrado, Agia Kyriaki, Psaravolada, Kleftiko, Gerontas, Gerakas, Agios Sostis, Mouchlioti, Katergo, Spathi, Firligos, Pialothiafes, Kalamos, Krotiraki, Psathi, Svoronou ve Sakelari.
 • Batı: Agios Ioannis, Cave of Sikia, Agathia, Triades ve Ammoudaraki.
 • Doğu: Voudia, Thalassa, Paliorema, Tria Pagidia and Thiafes.
 • Liman Yakınında: Hivadolimni, Lagada, Papikinou, Fatourena, Klima, Skinopi ve Patrikia.

Milos (9)

Yukarıda Kırmızı olan plajlara gittik. Friplaka plajına ise rahatlığından dolayı iki defa gittik.

Otelimiz Merkezde. Önceden ayırttığımız günlüğü 25 Euro gibi bir fiyat olan aracımızı alıyoruz. Ufak ama zaten fazlasına gerek yok. İlk hedef ilk plaj Paliohori. Burası 2-3 küçük işletmenin olduğu bir yer.

Milos (1)
Milos (2)

Hepimiz açız ve Sirocco isimli restoranın önündeki plaja kendimizi atıyoruz. Deniz muhteşem. Açlık çabuk geliyor ve hemen leziz yemeklerin tadına bakmaya başlıyoruz.

Milos (3)

Yunanistan’da yemek yerken en önemli farklılıklardan biri fiyatlar Euro olmasına rağmen çok ucuz. Eğer aşırı aç değilseniz emin olun 5 Eurulok dev bir peynirli salata ile doyabilirsiniz. Biz yemek öncesi Fava, Domates kızartma ve Feta içeren yani bizim beyaz peynirli salata alıyoruz.

Milos (4)

Fava ılık geliyor. Yemek olarak Volkanik olan adada ısınan taş kuyu kebabı, altta görülen dev tavuk şiş (Chicken Souvlaki) ve Kılıç balığı alıyoruz. İçecek olarak kimi zaman Kola, su ya da kimi zaman ise yerel içki olan Ouzo tercih ediliyor.

Milos (5)

Buradan ayrılıyoruz ve adanın güneyinde sola soğru ilerliyoruz. Tsigrado plajı iple inilen harika bir plaj. Kaygan ve dar bir aralık olduğundan hanımları riske etmiyoruz ama aklım kalıyor.

Milos (7)

Hava çok sıcak ve Firiplaka plajı çok yakın hemen oraya gidiyoruz. Bu plajda şezlonglar var. Yunanistan’da neredeyse 3 ada ve onlarca plaj dolaştık ve sadece 3 defa çezlong ücreti ödedik. O da kişi başı 5 Euro idi. Çeşmeye uzun süre neden uğramayacağımızın kanıtlarından biri.

Milos (6)

Milos belediyesine Antimilos ve Akradies isimli küçük adalarda bağlı. Toplam oturan sayısı 5.000. Yazın daha kalablık oluyor. Adaların toplam alanı ise 160 kilometre kare.  Afrodit heykeli Louvre Müzesinde, Yunan tanrısı Asclepius heykeli ise British Museum’da, Poseidon heykeli ise Atina’da sergileniyor.

Milos (8)

Burada uzun süre yüzüyor ve dinleniyoruz. Burada yemek yenebiliyor. Tuvalet bu plajlarda yok. Duş’da keza Yunan plajlarında eğer özel değilse kesinlikle bulunmuyor.

Milos (10)

Akşam yemek için eski şehre doğru yukarı çıkıyoruz. Buranın ismi Plaka ve limanda araba ile 5 dk mesafede. Arabayı bırakıyoruz ve servis ile çıkıyoruz şehre. Servis ücretsiz. Dönüşte ise yürüyerek iniyoruz. Burada büyük manastırın orda güneşin batışı muhteşem,kaçırmayın derim.

Milos (11)

Plaka’da seçtiğimiz ve önerilen restoran Archantoula. Daracık sokaklarda bir çok restoran var. Burası bir aile işletmesi gibi. Enginar, Kalamar, Karides, meze ve balık söylüyoruz. Aman bizim gibi hepsini aynı anda sylemeyin bir an evvel yemeniz ve başkalarına masanızı satmak için hızlı servis yapıyorlar. Malum kriz… Yemekler muazzam. Ortam şahane. Etrafta ada kedileri. Yunan müzikleri ile sohbete sohbet katıyoruz.

Milos (12)

Enginar burada ılık geliyor. Çok keyifli ve öneririm. Yemek sonrasında Palios isimli pastaneye gidiyoruz. Tatlılar görünüşte güzel ama Türk talıları ile karşılaştırmayın. Karpuzlu kekleri Karpuzaki ise çok beğenmiyoruz.

Milos (13)

Yunanistan’da her zaman deniz ürünleri, beyaz peynirli salata ve mezeleri deneyin. Ama tatlı konusunda çok önerdiğimiz bir şey yok. Çay kaşığında mastika sakızı ve bir küçük bardak su içinde geliyor. En keyiflisi o. Sokaklarda geziyoruz ve fotoğraf çekiyoruz. El yapımı mum yapan bir atölye’den mum ve buzdolabı için magnet alıyoruz. Limana iniyoruz. Arkadaşlarımız odalarına çekiliyor. Biz ise limandaki Angelki dondurmacısından dondurma alıyoruz.

Milos (14)
Milos (16)

İkinci gün sabah güzel kahvaltı limanda. Burada soğuk kahve Frappe ve yumurtalı omletler favorimiz. Kruvasan’larda fena değil. Ama Frappe sanırım hiç bu kadar içtiğimizi hatırlamıyorum. Süper keyifli.

Hedef Sarakino plajı. Volkanik adanın ay yüzeyi gibi olan bu plajdaki su rengi ve sıcaklığı rüya gibi. Tertemiz ve altı tamamen kireçli kum. Dolayısı ile son derece sığ ve keyifli. Bu plaj tamamen doğal ve etrafta portatif soğuk içecek satan bir klübe dışında hiç bir şey yok. Buraya yakın bizim gidemediğimiz ve sadece bot ile ulaşılan Kleftiko’da önerilen yerler arasında.

Milos (17)

Biz bu tatilde deniz, kum, güneş ve yemek odaklı olduğumuzdan müze gezmedik. Ancak madencilik, deniz ve Arkeoloji müzelerini gezebilirsiniz. Madencilik müzesi önemli.Denizcilik ve deniz ticaretinde önemli bir tarihi yeri olan ada da ayrıca Paskalya bayramları da çok eğlenceli etkinlikler ile kutlanıyor. Her sene Ağustos 31’de ise şehirde dev ateş yakılıyor ve gene eğlenceler düzenleniyor.

Milos (19)

Burada çok fazla kalmıyoruz. Öğlen yemeği için Pollonia’da ARMENAKI restorana geçiyoruz. Burada deniz restoran’ın önünde ve muazzam. Serin ve hafif dalgalı. Çok keyif alıyoruz. Sonra restoranda harika bir yemek yiyoruz.

Milos (21)

Milos (22)

Bundan sonra kararımız ilk gün gittiğimiz plaja geri dönmek.Firiplaka ‘da uzun süre kalarak plajı neredeyse biz kapatıyoruz. Yüzüyoruz, yürüyüş yapıyoruz…

Milos (23)

Döndükten sonra odalarda kısaca kalıp hemen günün son gecesini Oxamos isimli restoranda geçirmeye karar veriyoruz. Rezervasyona hiç bir zaman adalarda ihtiyaç duymayacağınızı düşünmeyin. Biz hep yaptık, tek yapmadığımız bu restoran’da ise ayakta bir süre bekledik

Milos (25)

Bahçe içinde harika bir restoran. Ev ve lokal yemekler. Muhteşem mezeler… Bu restoran Milos’ta kesinlikle birşeyler yemeden gelinmemesi gereken yegane yer. Limana çok yakın ama yürüme ile yorulabilirsiniz. Topuklu üle yürümek hanımlar için zor olabilir. Gece dönerken de yol çok ışıklı değil. Araba ile giderseniz arkasında park var.

Milos (26)

Buraya özgü keçi peyniri harika. Krema gibi ve sıcak eklemk ile geliyor. Ben çok enteresan ismi olan lokal  bir kola içtim çok beğendim. Kuzu, Tavuk ve balık ile devam ediyoruz. Patates kızarmaları ve Fava’sı muhteşem.

Milos (27)

Milos’ta biz tam iki gece ve iki gün kaldık. Yetti ama bir günümüz daha olsa bot ile tur yapmak isterdik. Buradan sonra Serifos isimli adaya sabah 10 Feribotu ile geçtik. O hikayemizde gene sayfalarımızda…

Gidilecek Restoranlar

 • Plaka’da ARCHONTOULA
 • Adamas’da OXAMOS, Alevromilos,Akrogiali
 • Trypiti’de Ergina
 • Ploonia’da ARMENAKI ya da Gialos
 • Palaioxomi’de SIROCCO, Pelagos ve Piporto

Yapılmasını Önerdiklerimiz

 • Zamanınız olursa bot turu, Kimolos ya da Anti Milos adaları ve Aspiramo plajı.
 • Sülfür madenlerinin gezilmesi
 • Kalamos volkanik merkez. Buradan çıkan buharı görebiliyorsunuz.
 • Cape Vani 
 • Adamas, Plaka, Pollonia, Zefria ve Trypiti yerleşim yerlerinin gezilmesi.
 • Balıkçı kasabaları ve renkgarenk evleri : Klima, Mandrakia, Fyropotamos, Mytakas,Areti ve Pachena