Carnegie Deli

1937’de kurulan dünyaca ünlü Carnegie Deli restoranı bir New York klasiği. 7. cadde ile 55. sokak kesişiminde yer alan bu restoran tuzlu ince ilimli sandwich ve Chees Cake”leri ile ünlü. Ayrıca Las Vegas, Connecticut ve Pensilvanyadaki bazı kumarhaneler içerisinde de bulunmaktalar.

carnegie-deli (6)

Zamanının New York Times yazarı Mimi Sheraton bu restoranı New York’un en iyi pastrami sandwich yapan yeri olarak yazınca, 1979 yılından sonra burasının ünü sürekli artmış.

carnegie-deli (10)

Biz de iki sene evvel Sedef ile New York gezimiz sırasında burayı keşfettik. Önce American tarzı bol etli yemek gözümüzü korkuttu. Tabaklardakiler hiç yapmadığımız şekilde bu sefer arttı. Ancak gerçekten çok leziz olduğunu söyleyebiliriz.

carnegie-deli (7)

Önce gittiğimizde yukarıda resmi bulunan sandwich’ten yedik. Otelimiz buraya yakın oluğundan bir gece de hızlıca girip sosisli sandwich tadına baktık. Eti özel olarak fabrikasında hazırlanıyor ve sürekli olarak restorana getiriliyor. Sosi yanındaki lahana salatası (coleslaw) muhteşem…

carnegie-deli (11)

40 koltuklu restoran şimdilerde 120 kişiyi ağırlıyor. Her seferinde dolu. Paket servis kuyruğu hiç bitmiyor. Restoran 22 saat kadar açık. Duvarları ise buraya uğrayan tüm ünlülerin fotoğrafları süslüyor.

carnegie-deli (4)

Cheese Cake’lerin boyutları 30cm yüksekliğinde. İnanılmaz kremalı. Gözümüz korktuğundan tadına bakmamıştık.

carnegie-deli (1)

Turşuları son derece özel. Biraz tatlı. Ama güzel.

carnegie-deli (3)

Mönü’de pastrami dışında, corned beef, çorba, knish, kabak ve et ızgara çeşitleri bulunuyor. “Broadway Danny Rose” isimli sandwichleri çok ünlü.

carnegie-deli (8)

carnegie-deli (9)

carnegie-deli (2)

Aşağıdaki Video’da gerçekten Sandwich’in nasıl olduğunu görebilirsiniz.

The Carnegie Deli

ADRES: 854 7th Avenue at 55th Street, New York, New York, 10019
TEL: . 212-757-2245

carnegie-deli (5)

Paylaş