UTMB 2012

In August, I have attended the 10th edition of the epics mountain trail, the Ultra Trail Mont Blanc. I have written various articles about UTMB TDS, CCC and preparations as well as a detailed FAQ. This year due to weather conditions, the course re-routed to 106km and 6.000m which only circumnavigates the French part of the Alps. Okumaya devam et UTMB 2012

Paylaş

Orman ve Civarı Faydalı İşler

İki hafta evvel Orman ve Civarında Faydalı İşler Radyo programına koşudaşım Caner Odabaşoğlu ile konuk olduk. Adım Adım’dan dostumuz sevgili Zeki Yemez’in Açık Radyo’da her hafta gerçekleştirdiği bu programda UTMB yarışı ve özellikle bu yarışın doğaya olan saygısını dile getirmeye çalıştık. Daha öncede Açık Radyo’da kendilerine konuk olmuştum. Okumaya devam et Orman ve Civarı Faydalı İşler

Paylaş

Uzunpatika.com

Caner Odabasoğlu benim yaklaşık 6-7 senedir tanıdığım, organize ettiği yarışlarla macera yarışı ve doğa sporları dünyasına adım attığım arkadaşım. Sonrada bir çok projede hayal ortağı olduk ben onun eşşiz dağcılık ve doğa deneyimlerinden , o da benim bitmek tükenmek bitmeyen teknik spor malzemeleri ve blog dünyamdan beslenir olduk. Bugün sizlere Caneri ve Caner’in blogunu tanıtmak istemekteyim, nam-ı diğer Uzun Patikasını…  www.uzunpatika.com Okumaya devam et Uzunpatika.com

Paylaş

Adım Adım Trail Team

Evet bu haftasonu cumartesi Caner Odabaşoğlu önderliğinde Geyik Koşusu parkurunu bir tur kalabalık bir adım adım ekibi ile attık. Karlı, bol çamurlu ve temposu çok yorucu olmayan bir koşuyu 14.6 KM’lik iniş çıkışlı, kaymalı, düşmeli bir parkuru 1:46’da tamamladık. Okumaya devam et Adım Adım Trail Team

Paylaş

UTMB 2011-Savoy Dükü İzinde – UTMB 2011- On the Trace of Savoy Duka

Evet. Bu sene Ultra Trail Mont Blanc yarışlarından TDS yani  (Sur les Traces des Ducs de Savoie) Türkçe meali ile Savoy Dükü İzinde yarışına bu sefer beş Türk birden katılmaya hak kazandık. Daha önceki yıllarda bu yazımda açıkladığım üzere DASK ADAM yarışını bu yarış için ön şart kabul ettirmiştik. Geçen sene ise bunun meyvesini üç Türk ; Ben, Serkan ve Sertan Girgin kardeşler ile almıştık.

This year is TDS from Ultra Trail Mont Blanc races (Sur les Traces des Ducs de Savoie) which means that On the Trace of Savoy Duka and we deserved to join the race by being 5 Turks. Former years, as I explained in this article, we got DASK ADAM race through as a precondition for this race. Last year, 3 Turks; I, Serkan and Sertan Girgin brothers had the fruits of its labor.

Şanssızlık sonucu yarış soğuk hava yüzünden gece 03:00 civarında durdurulmuş, Serkan-Sertan 80.km’de  ve ben ise 72.km’de yarışı hava muhalefeti yüzünden organizasyon kararı durmuştuk. bu sonuç ile bana 2 , Serkan ve Sertan’a ise yarış başarısından dolayı 3 puan verildi.

Unluckily, the race was stopped at 3 in the morning because of the cold weather, Serkan-Sertan were at 80km and I was at 72 but we pulled the race up with the decision of the organization. With this result, I got 2 and Serkan-Sertan got 3 points for our success in the race.

Bu sene UTMB TDS 109 Km yarışına başvurduk. Yarışa beraber antreman yaptığım, DASK uzun parkur yoldaşım, ilk günden beri bu deneyimi beraber yaşamak istediğim dostum Caner Odabaşoğlu, ülkemizin ilk kadın ultra maratoncusu Bakiye Duran, Team Touareg Turk macera takımının kurucularından Faruk Kar ve iki sene öncenin DASK uzun parkur birincisi Fırat Kara.

This year we applied for UTMB TDS 109 km race. The people I join the race with are; my friend who I want to share this experience with from the beginning  Caner Odabaşoğlu, the first female ultra-marathon contestant from our country Bakiye Duran, one of the founders of Team Touareg Turkish adventure team Faruk kar and the champion of long-racetrack of DASK 2 years ago Fırat Kara and DASK, my long-racetrack friend.

Aynı şekilde bu senenin en büyük yarışı olan UTMB 166km’lik büyük versiyona ise Serkan -Sertan Girgin ve Londra’dan katılan 4 çöl yarışını bitiren nadir kişilerden Kıbrıslı Türk Devrim Celal katılmakta.  Aynı şekilde küçük kardeş UTMB CCC 98Km yarışına ise eskiden ODTÜ’de öğretim görevlisi olan DASK yarışından arkadaşımız Kanada vatandaşı Rachel Tanya Fouladi de katılacak. Aşağıda fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Likewise, Serkan-Sertan Girgin and one of the rare names who could finish 4 desert race Cypriote Turk Devrim Celal would participate in the biggest race of this year; UTMB 166km. Also, to the smaller race UTMB CCC 98km, our Canadian friend Rachel Tanya Fouladi, who used to be an academic at METU, would join. You can find the pictures below.

UTMB TDS yarışı hakkında bilgi vermek gerekirse yarış 109 km, +7000 metre tırmanış içeren ve 31 saat içerisinde bitirmeniz gereken Avrupanın en zorlu yarışlarından biri. Kendi su ve ihtiyaçlarınız yanınızda taşımanız gerekmekte. 2010 yılı rotası aşağıdaki gibi. Ufak farklılıklar 2011’de olabilir.

If to talk about UTMB TDS race, it is 109 km, having +7000m climbing, being one of the hardest races in Europe and you have to finish it in 31 hours. You have to carry your own water and other requirement supplies with you. The route of 2010 is like below. Some tiny differences can be seen 2011.

Yarışın kapı sınırları ve hangi kapıya ne kadar zaman içerisinde varmanız gerektiği bilgisini sağlayan tablo ise aşağıdaki gibi.

The board that gives the information about the borders of the doors of the race or the timing that you will need while arriving the signified doors is below.

Yüksekli ve dağılımı gösteren parkur rotasının kaba içeriği ise aşağıdaki tabloda mevcut.

The rough outline of the route of the racetrack that shows the height and the divisions is like on the board below.

Yarış ile ilgili tüm bilgileri www.ultratrail.com adresinden ingilizce, almanca ve fransızca gibi dillerde almanız mümkün. Özellikle bu sene zorunlu malzeme listesinde geçen see yaşanan hipotermi, soğuk hava ve çığ gibi etmenlere karşı daha iyi kalite GoreTex yağmurluk ve pantolon kullanma, eldiven ve bere gibi bazı zorunluluklar getirildi. Bu çantanızı daha da ağır yapmakla beraber gerçekten çok fazdalı uygulamalar.

You can reach all the information in English, German or French from www.ultratrail.com. Especially this year, there are some musts on the material list like; better quality GoreTex raincoat and pants, gloves and skullcap to prevent some elements such as hypothermia, cold weather and avalanche like we experienced last year. Even though those make your backpack even heavier, they really are necessary.

Yarış hakkında tüm gelişmeleri antreman planlarını ve yaşanan tecrübeleri blogumdan takip edebileceksiniz. Fazla zaman kalmadı. Dev macera 8 ay sonra bizi bekler !

You will be able to follow all the pickups and the experiences about the race from my blog. Not much time left. Enormous adventure waits for us for 8 months!

Geçen Seferki Yarış ile ilgili içerikler — Some content about former race

http://www.geziyorum.net/utmb-ccc-2010/

http://www.geziyorum.net/utmb-son-hazirliklar/

http://www.geziyorum.net/utmb-gear-list/

http://www.geziyorum.net/chamonix-gezisi/

http://www.geziyorum.net/utmb-2010-antreman-plani/

Tags : Savoy Dükü,  Serkan-Sertan UTMB TDS 109 Km, Rachel Tanya Fouladi

Paylaş

Kurabiye 2010

Kurabiye Macera yarışı 2010 versiyonunda 94 kişi yarıştı. 4 parkur’da yapılan yarışın tüm detaylarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ben ve takım arkadaşım Ülgen Kılıç ile daha önce bir 3.’lük (Ahmet Şahinöz ile Zıkkım ekibi olarak 2008’de) ve bir 4.’lük ( Gökben Utkun ile 2009) almıştım. Bu seferde 5.’lik (24 takım arasında) alarak yarışı başarı ile tamamladık.

Aşağıda hikayesini anlattığımız fotoğrafların bazılarını Ayşin Özer Başkır, Ulaş Önol, Caner Odabaşoğlu ve www.fotohasan.net‘ten (Teşekkürler Hasan Abi) paylaştığı ve yayınladığı fotoğraflardan aldım; şimdiden çok teşekkürler.

Yarış öncesinde haritamızı kestik, yapıştırdık ve üzerinde çalışmalarımızı gerçekleştirdik.

Yarışın detaylı anlatımını takım arkadaşım Ülgen Kılıç dile getirdi. Aşağıda Ülgen’in anlatımı ile yarışın özeti:

Start noktasında Caner ondan geriye doğru sayarken bir de baktım bir şey eksik, Emre yoktu sağa bakın sola bakın derken Caner bir dediği anda Emreyi gördüm ve koşmaya başladık.

İlk hedef yarışa katılan bütün yarışmacıların gitmesi gereken bir nokta idi ve biz yaklaşık 2 km lik bir koşunun ardından hedefe ulaştık ancak hedefin etrafında 5 dk kadar hedefi aradıktan sonra zımbayı basabildik.

2 hedefe 4 km vardı. Bunun 3.5 km sini koşarak gittik ve 2 hedefi küçük navigasyon tereddütleriyle de olsa almayı başardık 107 ve 108 no’lu (aldığımız sıraya göre 2 ve3)  hedefler 15 puanlıktı ve bir hafta önce Emreyle koştuğumuz rotanın bir kısmını içeriyordu. 108 nolu hedefede aynı koşu temposuyla 2,5 km gittik devam ederek yarışın başında hazır yorulmamışken gidebildiğimiz kadar çok mesafe gitmeyi amacımızı gerçekleştirdik.

102 nolu hedef heyecan ve kafa karışıklılığının verdiği kararsızlıkla her hafta koşarken gördüğüm ve bildiğim göleti bulmaya çalışmayarak önümüzdeki 3 takımın aradığı yerde aradık ve biz hala orda ararken o 3 takım yaptıkları hatanın farkına vararak 102 nolu hedefi de almayı başardılar. Bu noktada komik bir video çektik. Bu Video yaklaşık 5 dk sürüyor ve özellikle hafif malzeme kullanımı ve bunları kullanmayan”bazı” arkadaşlarımıza kinayeler içeriyor 🙂

 

Ancak bu hedeften sonra aramızda en fazla 10 dk vardı ve önümüzdeki takımların hata yapıp bu farkı kapatmamızı sağlamalarını bekliyorduk ancak 4 km koşup Kirazlıbente geldiğimizde o hatayı biz yaparak aramızdaki farkın daha çok açılmasına neden olduk. Yanlış bir yola dönüp 800 m kadar içeri girdikten sonra hatamızı anlayıp Kirazlıbente kano noktasına doğru koşmaya başladık kano noktasına gelip kanoları indir çıkar yaptıktan sonra üşümüş ancak 10 dk da olsa ayaklarımız dinlenmişti.

Bu noktaya kadar 85 puanımız olmuştu.103 nolu noktaya 1,5 km lik bir koşunun ardından girceğimiz girintiyi doğru bir şekilde bulup geniş ve dik bir yarığın içinden 40 metre kadar yukarı tırmanarak 103 nolu hedefi de aldık. 112. (7.) noktaya arkamızdan gelen 1 takımında bizi geçmesini kaldıramayacağımız için 1,5 km balçık içinde koşarak ilerledik 15 metrelik dik bir yokuşu da çıktıktan sonra 112. hedefi arkamızdaki takımdan önce aldık ve burada bir taktik hatası yaptık.

Aslında bu hatayı bilinçli olarak yaptık.  Almak zorunda olduğumuz son iki hedef kalmıştı ve biz bu hakkımız  15 puanlık iki hedef yerine 10 puanlık olanlara gitmekte kullandık ve arkamızdaki takımdan ayrılarak  ayrı yönlere doğru yola koyulduk. 116 nolu hedefe 3 km lik yine yarısı balçıkla kaplı zorlu bir yoldan gittik, bu yol üzerinde Petek ve Matt’i gördük.

Onları arkamızda bırakarak koşmaya devam, koş koş koş116’yı aldık ve yola çıkmak için kullandığımız girintiyi tırmanırken bir video çektik. Yola çıktıktan sonra 750 m lik bir koşuyla alabileceğimiz son hedef olan 109 u orman yangın gözetleme kulesinin tepesine konmuştu. Müthiş bir manzara inanılmaz soğuk rüzgar esiyor.

Artık yarışı bitirdik son 3,5km Emrenin verdiği gazla koşmaya çalışıyoruz son gücümüzle. Finiş noktasına geldik ve kayıt masasına gidip kartımızı teslim ettik. Tam giriş süremiz 14:58 idi. Aslında 1 saatimiz daha vardı ancak yarışı keyfli bitirmek için kendimizi zorlamadık ve diğer 15 puanlık 2 noktaya gitmedik.

Yarış sonrası Macera Akademisi yöneticilerinden Ayşin Özer Başkır’a pozumuzu vermeyi ihmal etmedik. Daha sonra acaip şekillerdeki, esneme, ve rahatlama hareketlerimize başladık 🙂

En keyifli zaman temizlenip, kıyafetlerimizi değiştirip, bu yarışta olan dostlar, yarışmayan ama destekleyenler ile Aktif Pedal ile Sıcak Şarap, Sucuk mangal keyfi, Red-Bull ile müzik ve partileme, olduğun yerde zıplayarak ısınma ve Caner’i ve Tatiana’yı dinyerek sonuçları öğrenme idi 🙂

Sonuçlara gelince 130 puanla ilk3’ten 10 puan eksik olarak 5. olduk. Önce boynumuza 4.’lük madalyasını taktık, sonra ise bu değişti 🙂

Bu tarz aksaklıkların inanılmaz normal karşılanması gerekiyor. Tam 100 adet buruşmuş, ıslak kağıt gecenin köründe organizasyona teslim ediliyor ve buna rağmen Macera Akademisinin “epik” bir yarışa doğru gittiğini, her zaman katılanlarının sayısının arttığını ve harika bir organizasyona yokluklar içerisinden sıyrılarak imza attığını belirtmek istiyorum.

Bu tarz yarışları bugüne kadar en kaliteli ve en güzel şekilde düzenleyen ekibe tekrar tekrar teşekkür ederim. Harika bir pazar geçirdik sayenizde…

Not: Dondurmaya batırılmadan ve yenmeden 5 dk önce 5.’lik madalyası 🙂


Paylaş

DASK ADAM 2010 Yarış Raporu- Race Report

DASK ADAM 2010 Yarış Raporu- Race Report

DASK Anadolu Dağ Maratonunun 2010 yılında düzenlenen 11.sine bu sene Macera Akademisi kurucusu Caner Odabaşoğlu ile katıldık. Harika bir havada, gene her zamanki organizasyon mükemmeliğinde geçen yarışta çok eğlendik, biraz acı çektik, yorulduk, pes etmedik ve toplam 2 günde 21 saat civarı yol yaparak uzun parkurda bitiş çizgisine gelmeyi başardık. Okumaya devam et DASK ADAM 2010 Yarış Raporu- Race Report

Paylaş