Londra Öncesi Son Koşu – The Last Run Before London

Evet buruk bir gün bugün… Tüm yakın dostlarla beraber bir veda koşusu yaptık bugün. Hem Caner’e bizlere Geyik Koşuları ile arazi koşularını birleştirdiği için teşekkür mahiyetinde parkuru temizlemesine yardım ettik. Hem de bol çamurlu, eğlenceli ve sohbetli bir koşu gerçekleştirdik. Koşunun başında ufak bir aksilik sonucu Yavuz ayağını burktu ama kendisine çok geçmiş olsun diliyorum.

Yes, this is a sad day… We had a valediction with my friends today. We helped Caner to clean the racetrack as a thanks for combining the Geyik runs and site conditions. Also we had a run full with muds, chatting and fun. With some bad luck at the beginning of the run, Yavuz twisted his ankle and I wish him a speedy recovery!

Ormanlara sizleri sabah sabah erkenden götürdüm… Kafanıı malzemelerle, hayallarle, yarışlarla şişirdim… Caner, Alper, Erkal, Zeki, Renay, Ulaş , Fırat, Ufuk, Muna, Yasemin, Gökben, Hürol, Orkun, Cem, Hakan, Yavuz, Tanyar ve daha nice ismini saymadığım arkadaşlarım. İyi ki varsınız…

 

I took you to the forests too early in the mornings… I gave you lots of headaches with dreams, races and equipments… Caner, Alper, Erkal, Zeki, Renay, Ulaş , Fırat, Ufuk, Muna, Yasemin, Gökben, Hürol, Orkun, Cem, Hakan, Yavuz, Tanyar and the other many friends… So glad that I have you!

 

Elimden geldiği kadar arazi koşusu ve trail running’i Adım Adımcı dostlara sevdirmeye çalıştım. Şimdi o kadar mutluyum ki, gidiyorum uzun bir süre yanınızda olmayacağım ama sizler her cuma, her cumartesi uzun koşularınızda belki benim kulaklarımı çınlatacaksınız ve ben duyacağım. Londra’da  veya Reading’de sabah bir parkta.

I tried to make Adım Adım friends love the trail and cross country running as far as I can. Now I’m so happy that even if I’m not with you guys, I will feel my ears burning in London or Reading during your runnings every Friday and Saturday. 

Lütfen koşularınıza devam edin… Tembellik yapmayın. Havalar ısınıyor. Cuma sabahları 6’da başlayın. 2-3 saat koşun, zıplayın, atlayın, malzemeleri konuşun.. Stresinizi toprağa basarak atın…Beni unutmayın…

 

Please keep running… Don’t get lazy… The weather is getting warmer. Start at 6 at Fridays. Run for 2-3 hours, jump and talk about the equipments. Get rid of your stress by stepping on the land… Don’t forget me…

 Tags : Londra 


Adım Adım Trail Team II – Step by Step Trail Team II

Adım Adım arazi koşusu takımının koşuları devam ediyor. Bu sabah çok kalabalık bir koşu yaptık. Ekipten bazı arkadaşların maalesef uykusunu almayıp geç kalmasından dolayı (Fırat ve Melis !) 20 dk geç başladık. Önce çiseleyen yağmur bizi korkutsa da ciddi güzel bir parkur koştuk. Parkur detayları ve haritası aşağıda.

The runs of Adım Adım cross country team still continue. We did a very crowded run this morning. Since some of the friend got late (Fırat and Melis!) we started 20 minutes late. First drizzling rain frightened us but we did a good track. The track details and its map are below.

Yavuz, Zeki ve ben 23km  dier arkadaşlar ise 15Km civarı bitirdi. Özellikle dağ maratonu, DASK, Geyik Koşusu gibi aktivitelerde yükseklik ve eğim çalışması gerçekten faydalı oluyor. Bu koşuda da yokuş iniş çıkış ve arazi koşusunun en önemli özelliği olan “bastığın yere dikkat et” prensibini en iyi şekilde uygulamaya çalıştık.

Yavuz, Zeki and I finished at 23km and the other did at 15 km. Especially for the activities like mountain marathon, DASK or Geyik Run, slope and height exercises are really helpful. We again tried to apply the principle of “be careful where you step” which is the most important one for the cross country running.

 

Çamur bize yakışıyor; Londra‘da olsam da devam edin koşulara , benim kalbimde sizlerle. Benle son koşu 25 mart Cuma sabah 6:15’te Belgrad Neşet suyunda !

We look good in mud; even if I’m in London, you keep on running! The last run with me was at Belgrad at 25th march in Friday morning 6:15

 

Katılımcılar(Attendants)

 1. EMRE TOK
 2. YAVUZ ABADAN
 3. ZEKI YEMEZ
 4. FIRAT GURLER
 5. MELIS ABACIOGLU
 6. TANYAR ABLAK
 7. GOKBEN UTKUN
 8. ALP
 9. OZLEM DUYGU
 10. HUROL YAVUZTURK
 11. ORKUN GUNCAN

 Tags:Trail Team II, Adım Adım, Arazi Koşusu,  DASKGeyik KoşusuLondra, Trail Run


Gece Belgrad Antremanı

Saat sabaha karşı 3.09… Sedef’in Alarm’ı ile uyanıyorum. 3:23’te kapıdayım. Eşyalarım geceden hazır. Araba ile Etiler’e şirkete gidiyorum. 5 dk sonra Fırat Gürler geliyor. Taytları ve uzun T-Shirt’ün İstanbul’un en nemli gününde çektiğini görünce soruyorum ; “Hayrola ?”  Cevabı basit: Sinekler 🙂 Gece 4’te Belgrad ormanı girişinde bekçi yüzümüze tuhaf tuhaf bakıyor. İçeri giriyoruz. Koca otopark’ta tek başımızayız.

Bu antreman’ın iki amacı var. Biri benim Ultra Maraton Mont Blanc’da Yaklaşık 7.5 Saat karanlıkta yürüyecek ve koşacak olmam ve ona hazırlık. Digeri ise Cumartesi günü yapılacak Macera Akademisinin Yeni Ay 2010 yarışında Uzun parkurda ter dökecek Fırat’ı yarışın gece etabına uyum sağlatmak.

Zifiri karanlık. Kafa fenerleri açılıyor. Bagaj ve far lambaları ile hazırlıklar tamamlanıyor. Bir Jel, Bir enerji şekeri, 1.4 litre su,  Exo Calf’lar, Salomon ayakkabılar,  Fotoğraf makinesi hazır… En keyiflisi yeni aldığım çantayı ilk test edişim; Salomon XT Wings 5. Yazısı çok yakında…

Arabayı kapatıp fenerlerle yürümeye başlıyoruz. Neşet suyundan tam 6 köpek + 2 bağlı büyük bekçi köpeğinin havlamaları ve bizzat fiziksel eşliği ile yola çıkıyoruz. Zaten daha sonra 5 tane süper komik birbirinden tip köpek bizi tam 15 KM takip ediyor. Yeni aldığım Garmin Foretrex 401 Kol GPS’imi açıyorum. Hemen sinyali buluyor. Ormanda kullanamayacağım korkusu taşıyordum.

Önce 1.9 Km yürüyoruz. 26 dakika sürüyor. Bu kaydın hemen sonrasında trip bilgisayarımı temizlemediğimi fark ettiğimden kısa bir reset atıyorum.  Yürüme , koşma, haritalara bakma, gece karanlığına alışma ile karışık koşma yürüme ve orman keyfi temalı gece antremanına başlıyoruz.

Ormandaki çöpler, su birikintileri bizi yavaşlatıyor, çamurlardan korunmaya çalışırken sıcaktan bayılmış köpekler bizimle güvenli olduklarını hissediyorlar ama nem’den dolayı sulardan geçerek geliyorlar.

Nem %96. İnanılmaz bir sıcaklık ona rağmen uzun kollu giyiyoruz. Sinekler gün ışığı ile bize saldırıyor. Çoğu zaman durmak zorunda kalıyoruz. Bunlar büyük ve kara sinekler. Toplam 2 saat ormanda kalıyoruz. Gün ışıması ile özellikle nem ve sıcaklık artıyor. 1.9 Km yürümenin üstüne dur kalk bir 15 Km  daha gidiyoruz. Ve Günü böyle tamalıyoruz. Teşekkürler Fırat !

Faaliyet’in Garmin connect Raporu Aşağıda


Belgrad Ormanı Arazi Koşusu-Belgrado Forest Trail Run

Ormanda UTMB CCC antreman planına uygun bir şekilde antremanlarıma devam ediyorum. Cuma ve Cumartesi günü uzun antremanlarıma haftasonu Adım Adım’dan arkadaşlarım Ulaş ve Alper’de eşlik ettiler. Sabah 8:15’te başladığımız koşu genelde çok hafif eğimli çıkışlar, kısa asfalt geçişi ve uzun az eğimli iniş içeren 2.5 saatlik 21-22 Km’lik bir koşu ile devam etti.

I am continuing my training plan for UTMB CCC Ultra Trail Maraton 2010. The training plan includes long runs on Fridays and Satudays. Started trail running on 8:15 and ran for 2.5 hours continuosly with small slopes and declines.


Daha sonra bu koşunun bizi kesmediğini farkettik ve Alper ile beraber 30 dk. daha üzerine ek bir hızlı patikalarda arazi koşusu yaptık. Koşu sırasında özellikle ana yollar haricindeki tüm farklı parkurları keşfetmeye çalıştık.

Then we have decided that the trail is not enough for Alper and me ; thus we have decided to continue to have an additional 30 min fast trail run for the parcours and courses that we have never tried before which was fun and enjoying.

Bu hafta 3 haftadır programıma %80’lik bir uyumla uymada bir günlük bir hata yaptım ve bir gün 15KM koşumu kaçırdım.  Çok yoğun bir iş tempomun olması buna sebep verdi ancak bundan sonraki günlerde plana daha yüksek oranda uyarak 21 hafta sonra ilk ultra maratonumu bitirmeye çalışmak yegane amacım.

This week i had a failure on obeying my UTMB CCC ultra marathon training plan. I just missed one 15Km run on this week due to hard working hours 🙁 I’ll to stick to my plan more tenaciously in upcoming weeks.


Kurabiye Yarışı 2009 Raporu – Cookie Race 2009 Report

Bir yarış daha geride kaldı. Harita hataları, stratejik hatalar, hep çıkartılan dersler ama gene keyifli arkadaşlarla geçirilen güneşli, çamurlu ve mükemmel gün…

Another race was over. Although there had been map errors and strategic errors which all taught a lesson, we had a perfect sunny day spent with friends.

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (8)

Yarış sabahleyin Team Zıkkım 2 elemanlarından Muna ve Ahmet’i 6:15’te Bostancı lunaparktan alma işlemi ile başladı. 3 haftadır ormanda bisiklete binen bizler sayesinde sebze meyve kamyonu tadındaki kirliliği ile arabama yerleştik. Bizler her zaman 1995 model bisiklet taşıyıcımda özel sistemler ve ayarlamalarımla 3 bisiklet taşımayı  başarmış bir takım olarak gene 3 bisiklet ile yüklendik ve 4.Levent’ten Team zıkkım 1 üyesi takım arkadaşım Gökben’i aldık.

The race began in the morning with the process of picking up Muna and Ahmet, 2 members of Team Zıkkım, from the amusement park in Bostancı. We settled in my car which was muddy all over like a fruit truck thanks to us riding in the woods for 3 weeks. As a team who has always achieved to carry 3 bicycles in my 1995 model bicycle carrier set up with special systems, we were able to load 3 bikes in the car and then picked up Gökben, another member of team Zıkkım, from 4th Levent.

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (1)

Varış alanına geldiğimizde her yer panayır misali idi. Redbull Hummer’i, Çadırlar, organizasyon mükemmeliyeti gene baştan buranın bir Kurabiye Yarışı olduğunun göstergesiydi.

When we came to the race field, everywhere seemed like a fair. Redbull Hummer, tents… an excellent organization which was again an indicaiton of there hosting a Cookie race.
Kurabiye_macera_yarisi_2009 (7)

Hazırlıklarımızı yaptık. Bisikletler yerleştirildi. Üst baş giyildi. Temel malzemeler çadırda kontrol edildi, haritalar alındı, noktalar özenle işaretlendi.

Bicycles were settled. We put on our cycling clothes. Basic materials were checked in the tent; Maps were taken and spots had been carefully signed.

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (9) Kurabiye_macera_yarisi_2009 (16) Kurabiye_macera_yarisi_2009 (3)

Start anında müzik ile gaz alındı ve bu yarışa 3 takım hep kano etabı sonuna kadar peşpeşe gitti. Bu takımların 5 üyesi Adım Adım üyesi idi. No More Cookies takımı üyeleri Alper ve Pınar’da gerçekten özellikle bisiklet etaplarında çok başarılı bir tempo gösterdiler.

When the start sign was given, we pedaled the bicycles. At the race, the members of each team followed one after another/ they rode in succession. 5 racers out of those teams were members of Adım Adım. No More Cookies team members Pinar and Alper were really successful, especially in cycling.

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (19) Kurabiye_macera_yarisi_2009

Yarış sırasında Macera Yarışlarını düzenleyen Macera Akademisi’den Caner saolsun bize harika bir Olympus Fotoğraf makinesi teslim etti. Bu makine ile yolda çamur içinde , su içinde kalmamıza rağmen dayanıklılığı ve ekstrem sporlar için üretilmiş olması sebebiyle sıkı bir şekilde kullanma ve burada gördüğünüz fotoğrafları çekme imkanı bulduk.

During the race, Caner organizing Adventure Races gave us a great Olympus Digital camera. With this machine, we were able to take the photos of the places you see in the pictures even though we were covered with mud and water. For, the machine had been designed for extreme sports, and it was absolutely durable.
olympus-tough
Fotoğraf makinesi ile daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız :Olympus Tough-6000 “Zorlu günlük yaşam için”

To get further information on the camera please visit: Olympus Tough-6000 “for harsh daily life “

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (4)

Start anından 1. noktaya varıştaki orman yolu mükemmeldi. Bütün doğanın renkleri ve dökülen yapraklarla harika bir yol oluşmuştu. Hatta 8. Bisiklet noktasından kano etabına yaptığımız güney yollu dik inişteki yolla çok benzerlik göstermekteydi. Çamurlara bata çıka 2. noktayı da çok hızlı aldık. Tabela uçmuş ve yerdeydi. Aldık ve cırt bant ile elektrik direğine tutturduk. Bir de utanmadan hatıra fotoğrafı çektirdik.

From the starting point to the first arrival point, the forest road was perfect. All colors of nature and fallen leaves had turned the road into a terrific passageway. The South road that we used while cycling from the 8th bicycle point to the point of canoe were very similar to the road downhill. Even though we were coping with not getting stuck in the mud, we quickly passed through the second point, as well. The signage flew and dropped on the ground. We took it from the ground and pasted it to the electric pole with Velcro tape. And we photographed that memorable moment as a souvenir.

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (5)

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (18)

Daha sonra stratejik hatalar zinciri olan 3 ve 4. noktalara gittik. 3. noktayı bulamadık. Ekibi yanlış yönlendirdim. Sonra cezasını çektim ve çok koşturdum ve aradım. Geçte olsa miyop gözlerim ile noktayı bulmayı başardım. Daha sonra 4. noktaya giderken Ahmet’e hayır burdan demem rağmen yokuşu indik ve çıktık. Bulduğumuzda ise 1 saat kaybetmiştik. 8. Çamurlu bisiklet noktası ekipteki hanımların enerjisini azalttı. Ancak umutsuzluğa sürüklemedi. 8. noktadan kano noktasına muhteşem bir iniş gerçekleştirdik.

Then we went to the 3rd and 4th points considered to be a chain of strategic mistakes. We could not find the 3rd point. I misled the team.  Hence, I suffered from my mistake later on by running so much and looking for it. Despite the fact that it was late, I managed to find that point with my myopic sight. After that, we started to seek the 4th point. Although I warned Ahmet at a turning point by indicating the right direction, he did not hear me out. So we went uphill and downhill in vain to reach the target point. When we found it, we were already one hour behind. The 8th muddy bike point decreased/ sucked the energy of the ladies in the team, but still we were not overwhelmed by despair. We did a perfect landing to the point of Kano from the 8th point.

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (22)

Daha sonra Kano noktasında yüksek performans gösterdik ve kano noktasından hemen çıkıp ipe gittik. İpte Gökben yorulduğundan ip etabını pas geçti, ben hızlıca bitirdim. Ama fantastik bir sürede 3 nokta almamız gerekiyordu. Yani 3 nokta. Ama 16. nokta gibi inanılmaz ters bir yerdeki noktayı 30 dakika sonunda bulduk. Aldık. Alnımız ak ve dik şekilde 12 ve 13. noktalara doğru koşturduk. Artık gece başlıyordu. Ve geç kaldık.

We demonstrated a high performance in the Kano point and then we immediately headed for the rope. As Gökben was very exhausted, he could not make it to the rope stage, but I quickly reached the ending point. Nevertheless, we were supposed to arrive at 3 points really fast. However, the 16th point was located at just the opposite direction. That’s why; it took us 30 minutes to find that point. Finally, we passed through the 16th point. We proudly reached the 12th and 13th points. It was getting dark though, and we were late.

Kurabiye_macera_yarisi_2009 (21)

Yarışta ekip arkadaşım Gökben’in ipe gitmeyelim önerisini ve bisiklette 8. noktayı almamak stratejik olarak en doğru yapılacak hareketti. Dinlemedik hata ettik. Yarışı 5 bisiklet noktası, 1 Koşu noktası, Başarılı Kano performansı ve ip noktasındaki bir kişinin tamamlaması ile bitirdik.

That we took into account Gökben’s suggestion as not to head for the rope and not to get to the 8th point by cycling were strategically the best decisions. However, we did not rest, which was a mistake. We ended the race after a person had demonstrated a successful performance. Here are the challenges that he managed to complete; 1 cycling point, 1 Running point, a successful Kano performance and the rope point.

Resmi sonuçları daha görmedik ama sanırım çiftler içerisinde 7-8 takım arasında 4 ya da 5. olduk.

We have not seen the official results yet, but I guess we will be the 4th or 5th team among 7-8 teams that competed.

Kürsüye ise yarış boyunca performans gösterdiğimiz Muna ve Ahmet’ten oluşan zıkkım 2 takımını gönderdik.  Finişten sonra bisikletlerimizi yıkadık, ayakkabılarımızı temizledik, sıcak şarabımızı içtik ve evimize doğru yavaş yavaş yola koyulduk. Bir sonraki yarışta görüşmek üzere

We sent Muna and Ahmet, who performed in the race as members of Zıkkım 2, to the platform to make a speech. Having completed the race, we washed our bikes and cleaned our sneakers. Then we drank warm wine.

Tags: Macera YarışıAdventure RacingMacera AkademisiAdventure Academy,Kurabiye Yarışı, Cookie Race


EMRE TOK
www.geziyorum.net
23-11-2009

Kurabiyeyi Isırdık. 3. olduk

20 Orta Parkur takım arasında 3.lük kürsüsüne çıkmak bizi çok mutlu etti.

5. Macera yarışımızda TEAM ZIKKIM olarak hem adımızın istikrarını devam ettirdik hem de sadece minimum puanı toplayarak hedefimize erken varmayı amaçladık. 2 aylık sporsuz hayatıma, hastalığı yeni atlatmış bir Ahmet eklenince güçsüz bir takım olmamız rağmen başardık… Tüm noktalar arasında en optimum noktaları seçmeye dayanan bu yarış’ta sadece bir kez hata yaptık (benim sayemde) o da bize en az 1 10 puan daha alamamıza sebep oldu.

Yarışa sabah çok erken kalkıp bisikletimi bagaja yükleyerek başladım. Sonra Ahmet’i ve sırasıyla Dinçer ve Ayşeyi alarak Belgrad’ın yolunu tuttuk. Tüm malzemeler ve Ayşe’nin bisiklet lastikleri bagajda.. Bisikleti ise arka koldukta kucaklarında idi. Bisiklettaşıyıcıa ise 3 bisiklet sarkıyordu… 🙂

Belgrad’da Fatih Çeşmesi girişinde piknik masalarında hazırladık ekipmanlarımızı. Haritalarımızı son anda aldık, ısınamadan kestirme bir yoldan 1. noktaya gittik. 2. ve 3. noktalar ise nispeten daha balçık ve uzak bir arazideydi. 5 bisiklet noktasına vardık ve kano etabına 45 dk gecikmeli geldik. Kano etabından sonra akıl oyunu ve ip etabını ve koşu noktası etaplarını geçip finişe 18.00 ‘dan önce 17:32’de vardık. Ve beklemeye başladık… Tüm ekipler iyi puan topladı ama 18:00 olan kapı kapanış saatini kaçırdığından diskalifiye oldular… Ama yarışmak herşey değil mi zaten…

Biz ise geçen yarışlarda kılpayı kaçırdığımız, daha iyi sonuç elde edeceğimiz yarışların sanki şansımız ile acısını çıkardık gibi…

Detaylı fotolar gelince paylaşacağım…

Viva Team Zıkkım…

YARIŞ DETAYI : http://www.geziyorum.net/kurabiye-macera-yarisi-basliyor/

Gelişmeleri ve duyuruları daha hızlı ve ayrıntılı takip etmek isteyenler
mayaris-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir mesaj yazarak MAYARIS haberleşme grubuna üye olabilir.