Kapıdağ Bisiklet Gezisi – 2. Gün

Kapıdağ Gezimizin 2. Bölümü sabah 7:00’da planladığımız kalkışın 08:30’a, yola çıkışın ise toparlanma dahil 09:30’a sarkmasına sebep oldu.

Gezinin 2. Bölümü rotası kamp yaptığımız Turanköy, Ormanlı Köyü, Ballıpınar, Çayağazı, Dalyan, Tatlısu, Aşağıyapıcı , Yarımadanın Sapağıve Bandırma IDO İskele takribi mesafe ise 75-80 Km.

Rotada manzara harika, araba geçmiyor diyebilirim. Turanköy-Çayağazı arası yolun büyük bir kısmı iniş çıkı. Gezinin ebnce en zorlu etabı Turanköy, Ormanlı Köyü, Ballıpınar arası. Gerçekten yol bozuk eziyet gibi dik yokuşları müzik dinleyerek çıkıyoruz ancak inişte yol toprak ve satıh bozuk olduğundan zaman farkını kapatamamak gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz dikkat. Bu rota’ya bisiklet dışında alçak bir araba ile de gidilmesini önermiyorum. Etabın bahsettiğim kısmı normal bir arabayıda çok yıpratır ve üstün sürüş tecrübesi gerektirebilir.Ancak avantaj yolun bomboş olması ve gelen arabanın sesinin kulağınızda MP3 dinlemiyorsanız uzaktan rahatlıkla eko yaparak dağlardan sekip size ulaşması.

Çayağazına inerken harika yokuşlar var, inişler çok keyifli ama virajalar keskin. Çektiğim video kamera görüntüleri yakında hazır olunca siteden izleyebilirsiniz. Çayağazı köyünden sonra yol çok keyfili . Önce baraj gölünü sonra Denizi solunuza alıyorsunuz. Ve Yol sonuna kadar 29 Km hep böyle devam ediyor. Dalyan, Tatlısu ve Aşağıyapıcı köylerinde durmadım ancak her yer akşam üstü 16-18 arası olduğundan mangal ve sahilde keyif yapanlarla doluydu. El sallayıp gülücüklerini esirgemeyip moral veren herkese teşekkürler.

Kapıdağ Yarımadası-Bandırma arası 10 km ise otoyol. Burada azami dikkat gerekiyor. Vapura yetişmek sırada 1-2 araç öne geçmek isteyenlerin verdiği çabaya kurban gitmeyin !

Vapura binmeden çevrede Maç izleyebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz sahilde oturulabilen kafeler var. Sahilde yapılan Boğaz köprüsüne benzer bir mini köprü dikkat çekiyor. Videosu daha sonra gelecek.