CriticalMass İstanbul Eylemi

Bugün Bağdat Caddesi Göztepe’de Critical Mass (Kritik Çoğunluk ) Eylemine katıldım.Toplam100’e yakın bisikletli Göztepeden başlayıp önce Selamiçeşme özgürlük parkı daha sonra istasyon caddesinden tekrar göztepe ve kalamış sahil yolunda turladık. Trafiği kestik kavşaklarda. Bisikletin önemini vurguladık. Her ayın son Cumartesi günü tekrarlamayı düşünüyoruz. Trafikte araçlar gene sabırsız ve eyleme çoğunluğu tepki gösterdiler. Saygısız bazı taksi sürücüleri ani frenler ile bizleri korkutmaya çalıştılar. Bisikletlerimize çarpan ve bizleri devirenler oldu ama yılmadık… Fotoğraflar aşağıda 🙂

cm

  1. Critical Mass Türkçe’de “kritik çoğunluk” anlamına gelir.
  2. Gezilerin günü, saati ve başlangıç noktası hiç değişmediği için Critical Mass’de herhangi bir lidere veya yöneticiye ihtiyaç yoktur.
  3. Critical Mass bir protesto değildir, sadece hep beraber bisiklete binilen bir kutlamadır.
  4. Critical Mass kurumsallığı reddeder; yönetim, üyelik, sponsorluk, reklam, siyasi parti, para pul gibi olgularla ilgilenmez.
  5. Critical Mass bütün motorsuz araçlara açıktır (kaykay, paten, vb). Özellikle de engelli dostlarımızı aramızda görmek isteriz.
  6. Gezi güzergahı önceden belirlenmez. Katılımcılardan en önde gidenler güzergaha karar verir. Dileyen katılımcılar istedikleri güzergahı gezi başlamadan gruba önerebilirler. (örnek)
  7. Terimin kökeni Çin’de ışıksız kavşaklarda otomobiller ve bisikletler arasındaki geçiş önceliği anlaşmasına dayanır. Bisikletliler kavşakta yığılıp kritik bir “çoğunluğa” ulaşınca kavşaktan geçerler. Critical Mass ismini taşıyan ilk bisiklet buluşması ise 25 Eylül 1992 Cuma günü saat 18:00’de San Francisco’da gerçekleşmiş, ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Daha fazla bilgi için bakınız: http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (İngilizce) veya http://tr.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (Türkçe)


Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul

Dahon’um ile katıldığımetkinliğe genç BMX tutkunları ve davullu zilli tepki grupları damgasını vurdu 🙂

Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul


Detay için :

http://www.criticalmassistanbul.org/

http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=89351698456&ref=ts

Bisiklet Yolları için Eylem

Bisiklet yolları için eylem düzenleniyor. Bu haftasonu Kadıköy’de olacakmış. Ben de bloglardan duydum sizinle paylaşayım istedim…

Homo Bisikleticus diyor ki; Bisiklet Yolları İstiyoruz! Şimdi!
Hatta bununla da yetinmeyip; bisiklet parkları, bisikletler için trafik ışıkları, bisiklet askılı toplu taşıma araçları ve bisiklete saygılı sürücüler istiyoruz. Neden mi?
Çünkü, bisiklet arabalardan daha güvenlidir,
Çünkü, bisiklete binmek bağışıklık sistemimizi güçlendirir,
Çünkü, bisiklet yolları trafiği rahatlatır, gürültü kirliliği yapmaz,
Çünkü, bisiklet havayı kirletmez,
Çünkü, bisikletin yararları saymakla bitmez, ama en önemlisi eğlencelidir!

Bu sebeple 22 Mart Pazar saat 12:00′de Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde buluşuyor seçimlerde ekolojik duyarlılık, Kadıköy’de yeni bisiklet yolları yapılması ve en önemlisi baharı kutlamak için “yürümüyor”, bisikletle dolaşma “eylemce”si düzenliyoruz.

Kış sebebiyle kıyıya bucağa atılmış bisikletlerin tozunu üfleyip, çarkları yağlamanın zamanı geldi.
Bisikletini seven bize takılsın.

Eylem için bilgi : R.Kaya (kayaspage@gmail.com)

Bisiklet Yolları Eylemi