Erden Eruç ile Tanışmak

Erden Eruç www.kaslagit.com projesinin ve Around-n-Over Vakfının Kurucusu.  Kürek çekerek Okyanusu geçen ilk türk, 3 okyanusu aynı anda geçen ilk kişi ve Türk olma yolunda ilerlerken okullarda çocuklara Kas gelişimi, Spor ve Sigarasız yaşamı anlatıyor.

Bir arkadaşımın Askere veda buluşmasında kendisi ile tanışma fırsatı bulmak ve onunla projeler konuşmak harika bir fırsattı.  Başarılar Erden Abi…  Yolun açık olsun…

Altı Zirve Projesi (www.kaslagit.com ) sitesinden alınmıştır.

Altı Zirve Projesinde hedefimiz, dünyanın çevresini sadece kas gücüyle dolanırken (devr-i alem), yolumuzun üstündeki altı ayrı kıtanın her birindeki en yüksek zirveye yine kas gücüyle ulaşmaktır. Altı Zirve Projesi fikrinin nasıl oluştuğu ve tarihçesi hakkındaki bilgileri hem bu sitede, hem de Erden Eruç tarafından Takoz Teknik Tırmanış Dergisi‘nin Ocak 2004, 21. nüshasında sunulan Altı Kıta, Altı Zirve adlı makaleden edinebilirsiniz.

Erden Eruç, 1997’den beri kendi kas gücü ile dünyanın etrafını dolaşma hayallerini kurdu. Bu yolculuğun paylaşıldığı oranda değer kazanacağına inanan Erden, başından beridir tecrübelerini çocuklara aktarmayı düşündü. Amacı dünyayı öğrenciler için bir laboratuara çevirerek ilgilerini cezbedip, eğitimlerine katkıda bulunmaktı. Yolculuk rotasıyla ilgili bir çok detay belirlenmiş, araştırması tamamlanmıştı.

2002 Eylül’ünde birlikte kaya tırmanırken düşerek ölen arkadaşı Göran Kropp’un kaybı, Erden’i yola koyulma zamanının geldiğine ikna etti. Hayat kısaydı, hayaller gerçekleşmeliydi. Zirveler, Göran’a adanmak üzere bu yolculuğa eklenecek, bir an evvel yola çıkılacaktı.

Altı Zirve Projesinde Erden, kıtalar arasındaki okyanusları batıya doğru kürekle aşacak. Karaya vardığında teknesini limanda emniyete alıp, bisikletiyle o kıtanın en yüksek dağına doğru yola çıkacak. Bu dağa arkadaşlarıyla beraber çıktıktan sonra bir sonrakı kıtaya doğru ilerleyecek. Karada bisikletiyle yol almanı yanında, gerekirse yürüyerek, ya da yüzerek ilerleme kaydedecek. Bu yolculuk sırasında edinilen tecrübe ve bilgiler internet aracılığıyla öğrencilere aktarılacak.

Erden’in bu büyük yolculuğu 2003 şubatında Seattle’dan başladı. 1 şubat-24 Ağustos tarihleri arasında Kuzey Amerika’nın en yüksek noktası olan Alaska’daki Denali (Mc.Kinley) zirvesine tırmanmak üzere bisikletiyle gidiş-dönüş 5546 mil (9150km) yol aldı. Dağın yakınlarında buluştuğu arkadaşlarıyla buzullar üzerinden hedikle 107 km mesafeyi aşıp ana kampa vardı ve 29 Mayıs 2003 tarihinde zirveye ulaştı. Alaska’nın Homer kasabasında yerli usulü yapılan düğününden sonra bisikletle tekrar Seattle’a döndü.

Şimdiye kadar katedilen mesafeler için: Tıklayınız

Altı Zirve projesine Seattle-Miami arasını 2004 sonbaharında bisikletle katederek devam eden Erden, daha sonra aldığı aksine tavsiyeler doğrultusunda Miami’den denize açılma fikrini değiştirdi. Projenin geriye kalan bölümünde Erden:

  • 2. Safhada 2007 yazında San Francisco’dan Avustralya’ya doğru açılacak, Pasifik okyanusunu kürekle geçecek.
  • Karaya ayak bastığı noktadan Avustralya’nın güneydoğusundaki Kosciuszko zirvesine doğru pedal basacak, bunu tırmanacak.
  • Avustralya’nın batı kıyılarındaki Geraldton liman kasabasından kürekle Hint Okyanusuna açılıp, Hindistan’a ulaşacak, oradan Nepal’e pedal basıp, Everest’e tırmanacak.
  • Pakistan, İran, Azerbeycan üzerinden Gürcistan-Rus sınırındaki, Avrupa’nın en yüksek noktası olan Elbrus dağına gidip tırmanacak.
  • Türkiye, Suriye, Ürdün, Mısır, Sudan, Kenya üzerinden Afrika’nın en yüksek zirvesi Kilimanjaro’ ya tırmanacak.
  • Namibya’ya kadar bisikletle gittikten sonra Brezilya’ya doğru güney Atlas okyanusunda kürek çekecek.
  • Brezilya’dan Arjantin’deki Aconcagua dağına doğru pedal basacak, mevsiminde onu da tırmanacak.
  • Tahminen 2012 yılında Seattle’daki evine dönmüş olacak.

Kar amacı gütmeyen Around-n-Over kurumu, bu yolculuk sırasında edinilen tecrübeleri ve bilgi birikimini değerlendirip, eğim amacı ile okullara yayacak. Gelecekte Göran’ın anısına yaraşır, kas gücüyle gerçekleştirilen yolculukların başarılı olabilmesi için bu kaynakları diğer gezginlerle paylaşacaktır.Atlas Okyanusu Geçişi

Tim Harvey, Vancouver’dan Moskova’ya kas gücüyle ulaştı ve daha önceleri ekip arkadaşı olan Colin Angus ile beraber Bering Denizini Alaska’dan Sibirya’ya kürekle aşan ilk ekip oldular. Tim, Moskova’dan bisikletle batıya doğru yeniden yola çıktı. Amacı yolculuğunu tekrar Vancouver’da kas gücü ile bitirmekti. Bu Göran’ın anısına yaraşır bir proje olduğundan Around-n-Over, Tim’e Atlas Okyanusunu geçebilmesi için yardıma karar verdi.

Okyanus geçişlerinde kullanacağı teknesini Lizbon’a yollayan Erden Eruç, böylece Tim Harvey’nin bu büyük yolculuğunun bir parçası oldu.

Eğitim Gayretlerimizin, paylaştığımız ve öğrencilerimizi bilgilendirdiğimiz oranda değer kazanacağına inanıyoruz. Onlara nelerin mümkün olduğunu göstermek, onların ufuklarını açmak hedefindeyiz. Altı Zirve Projesi ilk olmakla beraber, eğitim ve esin kaynağı olarak diğer seyahatlere ait hikayeleri de konumuzun kapsamına alacağız.

Okulları ziyaret edip öğrencilerle görüşecek, onların ilgisini cezbedip, yolculukla ilgili bilgilendireceğiz. Yolculuk sırasındaki gelişmeleri bu siteden düzenli aralıklarla sunacağız. Uydu telefonu ve internet gibi zamanımızın teknolojik fırsatlarını eğitim için kullanıp öğrencilerin uzak diyarlardaki gözü, kulağı olacağız.

Uzun vadede öğretmenlerimizin de katılımı halinde, onların kullandığı ders planlarını soldaki Eğitim İçin sayfasından paylaşmalarını sağlayacağız. Böylece yolculukla ilgili bilgileri derleyecek, bunları eğitim ve öğretim için etkili bir kaynak haline getireceğiz.

 

Hayır Amacımız  

Göran Kropp’un sağlığında sponsorluğunu üstlendiği ve halen 8 öğretmenin 165 öğrenciye hizmet verdiği, Nepal’in Taptin köyündeki Bishwa Darshan ilköğretim okuluna sahip çıkmaktır. Göra
n zamanında bu köye bir su arıtma tesisi de sağlamıştı. Öğrencilerin bu okula düzenli devamını sağlamak için, köydeki genel sağlık şartlarını iyileştirmek amacıyla yatırımlar düşüneceğiz.

Göran’ın zamansız ölümü, başlattığı bu faydalı girişimin sonu olmamalıdır. Şimdiye kadar Nepal’deki okulda yapılanları gözden geçirip, bir durum değerlendirmesini takiben destek girişimlerimizi yönlendireceğiz.

Around-n-Over, bu ve diğer köy okullarına yardım amacıyla kaynak yaratabilmek için başka kurumların katılımlarını arayacaktır. Şirket sponsorlukları, devlet birimleri ve uluslararası kuruluşlarla ilişki içinde olacak, bu köylere imkan yaratacaktır. Türkiye’den derlenen yardım ve bağışların yine Türkiye’de değerlendirilmesi uzun vadede hedefimiz olacaktır. Türkiye’de desteklemek istedigimiz bir örnek kurum İLKYAR‘dır.

 


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir