“Engelleri Kaldıralım” Sergisi

Tempo Dergisi, yılbaşından beri yürüttüğü “Engelleri Kaldıralım” kampanyasını bu hafta kapak konusu olarak sayfalarına taşıdı. Engellilerin seslerini duyurmak için yapılan kampanya için eski Beşiktaş Başkanı Serdar Bilgili 22 engelli ismi görüntüledi, ünlü isimler de fotoğrafların hikayelerini yazdı.

Özellikle insanların bakışlarındaki anlamları görmek için ücretsiz olan bu sergiyi gezmeniz lazım. Pazar günü harika havada Vapura atladım ve sergiye gittim. Işıklandırmadan dolayı siyah beyaz olan fotoları sizin için görüntüledim ama tabii kendinizin gidip görmesi gibi yok.

Çok etkileyici…

Yazının devamı ve ek bilgiler için “devamını okuyunuz”.

Haftalık dergi Tempo’nun üstlendiği “Engelleri Kaldıralım” projesine yer verdiği bu haftaki sayısının kapağında “Fotoğraftaki fazlayı bulun” başlığıyla “engelli” Figen Öncel’e ait bir siyah beyaz fotoğraf yayımladı. Derginin 50 sayfa ayırdığı kampanya için Mehmet Y. Yılmaz, Zülfü Livaneli, Ayşe Kulin, Nuray Soysal, Hıncal Uluç, Fikret Ercan, Meral Okay, Ayşe Kilimci, Orhan Gencebay, Elif Şafak, Mehmet Eroğlu, Tuna Kiremitçi, Ahmet Hakan, Ahmet Ümit, Can Dündar, Pınar Kür, Yılmaz Erdoğan, Yıldırım Türker, Selim İleri, Şebnem İşigüzel, Ece Temelkuran ve Sunay Akın, 22 “engelli” cesur yüreğin öyküsünü kaleme aldı.      Proje için 3 haftada 2500 kare fotoğraf çeken Bilgili de, çekimlerden sonra, “Tamamı unutulmazdı. Bu projeyle hayatımın en hassas, hayata bakış açımı değiştiren 3-4 haftasını yaşadım” dedi.

Ünlüler onları yazdı      Derginin kapağında fotoğrafı yer alan ve yakında çıkacak albümüyle müzik piyasasında yerini almaya hazırlanan Figen Öncel’in hayatını, sanatçı Orhan Gencebay kaleme aldı. Gencebay, 2,5 yaşında tren yolunda uyuyakalan Figen’in hikayesine, “Figen’e iyi bakın. Yakında onun buğulu sesini siz de dinleyecek, bir daha unutamayacaksınız” cümleleriyle başladı.
Yılmaz Erdoğan ise, doğuştan kolları ve bacakları olmayan Murat Çolpan’ı şöyle anlattı:
“Murat’ı tanımanızı isteriz. O kırık Alman aksanıyla sürekli konuşuyor, sürekli herkese takılıyor, espriler yapıyor. En çok da Bilgili’ye takılıyor, ‘Ben senin İzmir şubenim ağabey. Barlarda, diskolarda her gece alem yaparım’ diyor. Murat gibi dünyada üç yüzücü var sadece.” Hıncal Uluç’un, 5 yaşında kollarını buğday biçme makinasına kaptıran Ayşe Işık için yazdığı satırlar ise şöyle:
“Ayşe incecik sesi, ince uzun boyu, başak rengi saçlarıyla bir buğday başağını andırıyor. Ayşe’nin hayatında buğday tarlalarının başka bir anlamı var oysa. O kollarını bir buğday tarlasında bırakmış.”

Tags: Engelleri Kaldıralım Sergisi

 


Paylaş

““Engelleri Kaldıralım” Sergisi” üzerine 4 yorum

  1. emre kardfeşim merhaba evet bende cnn de seyrettim bizler bu arkadaşlarımızı gördükçe insanların birbirlerine daha sağlıklı bakmaları gerektiğini gördüm ama biz ülke olarak engelliler konusunda özürlüyüz desem yanlışmıyım acaba serginin nerde olduğu hk.bilgi iletebilirmisin teşekkürler

  2. Canım kardeşim; Belki seni defalarca dinledim,dinledikçe de bir daha dinleyesim geldi ve yine dinledim.O buğulu sesin,o sıcacık bakışın herşeye değer,sen asla engelli değilsin ve olamazsında zaten,sana bakınca bizlerin engeli daha çok ortaya çıkıyor..Tanımıyorum şahsen ama bütün dostlarıma,arkadaşlarıma seni ve sesini anlatıyorum,hepimizin kalbi senin ve senin gibi sevgi dolu olanlar için atıyor

  3. Engelleri aşmanın tek yolu, ilk önce beyinde engelin aşılmasıdır.. abdullah ünal

  4. merhaba herkes bir engelli adayıdır bunu bilmeyen yoktur mühim olan bir engelli kardeşimize veya engelli insanımıza engelini hiç belli etmeden yardım etmek gerekir geçtiğimiz yıl gazetenin birinde yabancı tanınmış biri diyorki BAŞA KAKILAN IYILIK HAKARETTIR diye yazıyordu bende o yazıyı kendime örnek olarak seçtim zeten okumadan öncede böyle bir durum sözkonusu olamazdı böyle bir site hazırladığınız için teşekkürlerimi borç bilirim sevgiyle ve mutlu kalın. ERHAN AKALIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir