Ürün

Enerji Jeli

Enerji jelleri, barları, şekerleri ve toz içeceklerini yarışlar sırasında, öncesinde ve sonrasında yaklaşık 3-4 senedir kullanmaktayım. Hızlı kalori ve karbonhidrat alımı için faydalı ancak sürekli gün aşırı kullanılacak ürünler değil. Özellikle yarış öncesi ve sırasında alımı gerçekten vücudunuzu yarışa  hazırlar.

Özellikle üzerinde yazan kalori ve protein miktarı, ne kadar süre boyunca ne kaybedeceğinizi ve bunu nasıl geri kazanacağınızı planlamanıza yardımcı olur. Ayrıca kafein miktarı, elektrolit, magnezyum miktarı ve şeker ağırlığı sizin bunu dengelemenize imkan tanır.

Aşağıdaki tablolar ve kıyaslamalar www.irunfar.com sitesinden alınmıştır. Bu test’I gerçekleştiren siteden kendi görüşlerimi de içeren bu yazı hiç bir bilimsel ya da sağlıksal görüş taşımamaktadır. Ürünleri alıp kullanırken vücudunuzun alerjik reaksiyonlarını ya da tepkilerini önce sağlık uzmanınıza sormanızı öneririm.

Bu jeller’den incelenenler ve Web siteleri aşağıdaki gibidir.


Kalori yoğunluğu

Gram başına verdiği kalori için en iyi veriye sahip jeller, Gu Roctane, Gu Energy Gel, ve Honey Stinger. Bunlar Gram başına ortalama 3 kalori sunmaktadırlar. Yoğunluk açısından Powerjel daha sulu tada sahip ve gram başına 2.6 kalori vermektedir.Hammer 2.4, Accel ise 2.2 Kalori vermektedir.

Kafein Miktarı

Kafein özellikle uzun surely dayanıklılık sporlarında çok kritik bir madde. Bu jel ürünleri ayrıca kafein de içermektedir.

Test edilen ürünlerde sadece Gu Roctane kafein sunmamaktadır. CarbBoom! ve Clif Shot duble-espresso tadı ve içeriği ile her bir paketinde 100 miligram kafein içermektedir. Aşağıdaki tablo’da kafein miktarı ve jel markalarını görmektesiniz.

Elektrolit İçeriği

Spor toz içecekler ve jeller ayrıca elektorlit barındırır. Uzun süre yapıan sporlarda su dışında takviye yapılmaz ise vücudunuz kolayca kaybolan mineralleri alamaz. Bunun için yemeğe ve beslenmeye ihtiyaç duyar. Elektrolitin hızlıca vücuda alınması, kramp gibi sorunları engeller.

Sodyum bu elektrolitler için özellikle tuz kaybını azaltır. Power Jel’de 200mg Rocaten’de 125 mg sodium bulunmaktadır. Sodyum içerik tablosu:

 


Şeker Profili

Fruktoz ve dextrose bal ve meyve suyu içinde bulunur. Maltodekstrin ise enerji jellerindeki karbonhidarttır. Aşağıdaki tabloda bu oranlar verilmektedir.

 


Diğer İçerikler

Vitamin, amino asit ve diğer bileşenlerin bulunduğu jellerin muhteviyatı aşğıdaki tabloda verilmiştir.


 

 

3 Yorum

3 Comments

 1. ALPER DALKILIÇ

  Aralık 13, 2010 at 1:27 pm

  Emre yazı gerçekten aydınlatıcı ve de bilgilendirici olmuş. Ben de Powerbar (strawberry+banana, vanilla) ve GU ROCTANE pineapple kullanmıştım. Powerbar vanilla özellikle favorimdi Likya’ da. Tarafsız olamadım ama.. Deneyecek olanlara tavsiye ederim.

  teşekkür yazın için.

  @lper.

 2. Gökhan

  Aralık 22, 2010 at 5:25 pm

  Selam Emre,

  İstanbul’da nereden temin edebiliriz?

  Tesekkurler

 3. Atakan

  Mart 1, 2013 at 6:16 pm

  My Fuel Energy Gel var bir de ,
  http://myfuelenergygel.gen.tr/
  Türkiye de satılıyor energy gelleri , bende araştırmak için tesadüfen gördüm sitenizi 🙂
  Ama Sanırım bilen yok henüz bu ürünü 🙁

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı