Enerji Jeli

Enerji jelleri, barları, şekerleri ve toz içeceklerini yarışlar sırasında, öncesinde ve sonrasında yaklaşık 3-4 senedir kullanmaktayım. Hızlı kalori ve karbonhidrat alımı için faydalı ancak sürekli gün aşırı kullanılacak ürünler değil. Özellikle yarış öncesi ve sırasında alımı gerçekten vücudunuzu yarışa  hazırlar.

Özellikle üzerinde yazan kalori ve protein miktarı, ne kadar süre boyunca ne kaybedeceğinizi ve bunu nasıl geri kazanacağınızı planlamanıza yardımcı olur. Ayrıca kafein miktarı, elektrolit, magnezyum miktarı ve şeker ağırlığı sizin bunu dengelemenize imkan tanır.

Aşağıdaki tablolar ve kıyaslamalar www.irunfar.com sitesinden alınmıştır. Bu test’I gerçekleştiren siteden kendi görüşlerimi de içeren bu yazı hiç bir bilimsel ya da sağlıksal görüş taşımamaktadır. Ürünleri alıp kullanırken vücudunuzun alerjik reaksiyonlarını ya da tepkilerini önce sağlık uzmanınıza sormanızı öneririm.

Bu jeller’den incelenenler ve Web siteleri aşağıdaki gibidir.


Kalori yoğunluğu

Gram başına verdiği kalori için en iyi veriye sahip jeller, Gu Roctane, Gu Energy Gel, ve Honey Stinger. Bunlar Gram başına ortalama 3 kalori sunmaktadırlar. Yoğunluk açısından Powerjel daha sulu tada sahip ve gram başına 2.6 kalori vermektedir.Hammer 2.4, Accel ise 2.2 Kalori vermektedir.

Kafein Miktarı

Kafein özellikle uzun surely dayanıklılık sporlarında çok kritik bir madde. Bu jel ürünleri ayrıca kafein de içermektedir.

Test edilen ürünlerde sadece Gu Roctane kafein sunmamaktadır. CarbBoom! ve Clif Shot duble-espresso tadı ve içeriği ile her bir paketinde 100 miligram kafein içermektedir. Aşağıdaki tablo’da kafein miktarı ve jel markalarını görmektesiniz.

Elektrolit İçeriği

Spor toz içecekler ve jeller ayrıca elektorlit barındırır. Uzun süre yapıan sporlarda su dışında takviye yapılmaz ise vücudunuz kolayca kaybolan mineralleri alamaz. Bunun için yemeğe ve beslenmeye ihtiyaç duyar. Elektrolitin hızlıca vücuda alınması, kramp gibi sorunları engeller.

Sodyum bu elektrolitler için özellikle tuz kaybını azaltır. Power Jel’de 200mg Rocaten’de 125 mg sodium bulunmaktadır. Sodyum içerik tablosu:

 


Şeker Profili

Fruktoz ve dextrose bal ve meyve suyu içinde bulunur. Maltodekstrin ise enerji jellerindeki karbonhidarttır. Aşağıdaki tabloda bu oranlar verilmektedir.

 


Diğer İçerikler

Vitamin, amino asit ve diğer bileşenlerin bulunduğu jellerin muhteviyatı aşğıdaki tabloda verilmiştir.


 

 

Paylaş

“Enerji Jeli” üzerine 3 yorum

  1. Emre yazı gerçekten aydınlatıcı ve de bilgilendirici olmuş. Ben de Powerbar (strawberry+banana, vanilla) ve GU ROCTANE pineapple kullanmıştım. Powerbar vanilla özellikle favorimdi Likya’ da. Tarafsız olamadım ama.. Deneyecek olanlara tavsiye ederim.

    teşekkür yazın için.

    @lper.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir