DONOSTIA

Daha önce gittiğimizde büyülendiğimiz şehirlerden birisi de San Sebastian’dı. Bask bölgesinin en önemli şehirlerinden olan bu kıyı kenti, mezeleri ve olağan üstü yemek kalitesi ile bizi iki günde mest etmişti.

Dünyaca tanınan avant-garde restoranlar Mugaritz ya da Arzak, dışında, San Sebastián – aslında Bask dilinde Donostia demek. Ve bu şehirdeki tapas barlarına da local dilde pintxos ismi verilmekte.

Londra’da Mayfair civarındaki bu restoranda Bask bölgesinin güzel yemeklerini sunmakta ve adı da Donostia.

Kapıdan girer girmez uzun bir bar, yanında küçük masalar ve arka koridorda küçük bir kaç masaya da rastlayacağınız çok şık ve güzel bir restoran. Barın arkasında şaraplar, açık mutfak ve masanın üstünde kurutulmuş kesilmeyi bekleyen domuz bacağı sizi hemen San Sebastian gecelerine götürüyor.

Şefi Tomasz Baranski. Polonyalı şefler ve Bask bölgesinden ekip çalışmakta. Barafina gibi bir mutfak ve hızlı çabuk yapılan yemekleri izleyebileceğiniz çok güzel bir ortam var. Temiz ve steril bir restoran.

Bar’da oturmanın en keyifli yanı buraya rezervasyon yok. Akşam belirli saatten sonra almıyorlar buraya. İlk gelen oturur konsepti Londra’da zaten meşhur. Biz başlangıç olarak manchego peynir, Tortilla ve Pimiento biber söylüyoruz. Pimientolar porsiyon olarak Barrafina’dan küçük. Diğerleri ise benzer ve mükemmel.

İçecek olarak ise düşük alkollü txakoli isimli hafif köpüren Bask şarabı ile başlamanızı öneririm. Daha sonra biz beraberce aldığımız yemekleri paylaştık, bunlar kabak püreli kuzu pirzola idi. Gayet güzel pişirilmişti. Porsiyonların biraz küçük olduğunu belirtmek isterim. ama lezzeti gerçekten çok çok güzel.

Diğer deneyeceğiniz yemekler arasında ıspanak ve tuzlu balık olabilir. Cod isimli bu beyaz balık özellikle Bask bölgesinin yemeklerinde çok kullanılıyor ve Atlantik kıyılarında bolca bulunuyor. İngilizler de bu balığı çok seviyorlar ve Fish and Chips için kullanıyorlar.  Cod balığının yanaklarını, sarımsak ve yağ ile bu tarz yemeklerde çok fazla kullanıyor Bask bölgesinin ödüllü şefleri…

Et olarak bende biftek alıyorum. Gayet güzel, büyüklüğü çok iyi. Ben beğendim ama bir tercih yapmak zorunda kalsam belki başka restoranlardakileri düşünebilirdim mesela Pizarro gibi .

Şeflerin uyumu ve birbiri ile çalışmasını izlemek özellikle bar ortamında çok keyifli.

Bazen başka yemeklerin de çaktırmadan fotoğraflarını çektik. Ahtapot ızgara bayağı güzel gözükmekteydi.

Tortilla’lar için sürekli izleyip kendime bir adet tortilla tavası alma gibi bir fikrim oluşmaya çoktan başladı bile …

Eğer çok aç iseniz Donostia biraz pahalı gelebilir. ama hem romantik yemek, kutlama ve ilk buluşma gecesi gibi özel durumlar için bence güzel. Çok içki içmeyen , geceyi sadece bir kadeh ile keyiflendiren bizler için ise bu çok sorun olmadı. Denemenizi tavsiye ederim.

Address: Seymour Place, London W1H 5DB
Metro: Edgware Road Tube Station ya da  Marylebone Station
Telefon: 020 7402 6209
Web: www.donostia.co.uk

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir