İngiltere

Doğu Londra Gastronomi Turu

Londra’da yaşadığımız yaklaşık dört sene boyunca sanırım iki yüzün üzerinde restorana, puba ve bara gittik. Sadece çevremizde çok sık bilinen turistik lokasyonlarda dönüp durmadık. Londra’yı çok detaylı gezdik ve sanırım keyfini bu kısa sürede en üst düzeyde çıkardık.

Hiç bitmeyen enerjisi, sürekli açılan mekanları ile yemek sever bizleri çok memnun eden bir şehir olmuştur. Doğu Londra ki sadece bir kaç tane bilinen ve her yerde yazılan yerden oluşmamaktadır, bizim de en sevdiğimiz bölge idi. Bazen Istanbul’un yeni trendy noktalarına benzetilerek son derece hatalı betimlenen bu bölge ne karakter, ne mimari, ne gastro özellikleri ile maalesef ne Türkiye ne de başka bir şehirde benzeri olmayan bir lokasyondur.  

Londra’da yaşamadığımız bu dönemde yemek zevki, keyifli yaşamı, detaycılığı, kültürel birikimi ile yakın arkadaşımız Eytan Behmoaras’ın ilk defa misafir yazar olarak bizim için bu özel bölgeyi en iyi bilenlerden, koklayan ve her hafta yaşayanlardan biri olarak sizler için yazmasını istedik. O da bizi kırmadı  Sizleri Shoreditch’in ötesindeki Doğu Londra’da bir gastronomi turuna çıkaracağız bu yazımızda…. Teşekkürler Eytan!

Londra’nın doğusunda yer alan Borough of Hackney, güneyinde finans merkezi City of London ve batısında Londra’nın en güzel semtlerinden biri olan Islington’dan, doğuda olimpiyat köyünün yer aldığı Stratford’a kadar uzanan, oldukça büyük ve büyük olduğu kadar da değişik renkleri ve insanları içinde barındıran bir yerleşim yeri.

Hackney’in mahalleleri  Dalston, Broadway Market, Shoreditch. Haggerston, Hoxton icin bugün Londra’da yaratıcılığın, kültürün, sanatın, modanın, yemeğin, eğlencenin kalbinin attığı semtler dersek abartmış olmayız. Biraz bohem, halen fakir, oldukça trendy ve aynı zamanda çok da hızlı değişen, gelişen kısacası çok heyecan verici semtler.

WP_20140504_013

Turumuza Cumartesi sabahı Broadway Market’dan başlayalım. Broadway Market, London Fields isimli büyük parkin (Güneşli günlerde mangal ve piknik yapan gençlerle dolu oluyor normalde) yanında yer alan bir sokak. Buraya Dalston Junction istasyonundan doğuya doğru yürüyerek 20 dakikada ulaşılabilir. Yol üstünde, Londra’da en iyi kahveyi içebileceğiniz Allpress Espresso’nun Dalston’da açılan yeni mekanında mutlaka durmanızı tavsiye ederiz.  

Broadway Market’e ulaştığınızda sizleri Cumartesi günleri kurulan müthiş bir pazar karşılayacak. Her türlü yemeği yiyebileceğiniz, sokak çalgıcılarının olduğu, şarküteri, peynir ve bin bir çesit ürünü alabileceğiniz bir pazar. Burada kahve için tavsiye edebileceğimiz yerler, Climpson and Sons, Pavilion Bakery, L’eau  a la Bouche ve E5 Bakehouse.

Pavilion Bakery ve E5 aynı zamanda Londra’nın en iddialı ekmeğini alabileceğiniz fırınlar. E5 Bakery’in (ki Broadway Market’in paralel sokağında, tren raylarının altında) hemen yanında Patty & Bun isimli hamburgerci de bugün 3 subesiyle sehrin en lezzetli hamburgerlerini hazırlıyor.

Broadway Market’e geri dönersek, bütün yemek opsiyonları arasından bizim favorimiz Deeney’s isimli tostcu. Haggis’li (koyun sakatatından hazırlanan bir tür İskoç spesyalitesi) tostlarını denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Cat & Mutton yine aynı sokak üstünde oturup bira içebileceğiniz çok güzel bir pub. Bugün Londra’da en otantik Thai yemeklerini yiyebileceğiniz Som Saa isimli lokantanın geçici adresi yine Broadway Marketin’in hemen iki sokak yanı. Öğlenleri sadece Cumartesi ve Pazar günleri açıklar.

WP_20140509_016

Broadway Market’dan ayrıldıktan sonra, hava güzelse, kanal boyunca yürümenizi öneririz. Kanal kıyısı yürüyen, koşan, bisiklete binen insanlarla her zaman hareketli, her zaman cıvıl cıvıl. Batı istikametine giderseniz, Dalston üzerinden Islington’a ulaşacaksınız. Eğer bir yerde oturup bir şeyler yemek isterseniz, kanal üstündeki Towpath isimli café’nin peynirli tostlarını tavsiye ederiz. Eğer, doğu istikametine devam ederseniz, Victoria Park üzerinden olimpiyat köyünün yakınındaki Hackney Wick’e varıyorsunuz. Hackney Wick, yazları sanat festivallerinin düzenlendiği, halen endüstriyel, çok salaş bir semt. Burada kanal kıyısındaki Crate Brewery’e gitmenizi öneriyoruz. Londra’nın en ünlü craft beer üreticilerinden biri ve pizzaları da nefis.

WP_20140807_012

Eğer güne Dalston / London Fields bölgesinde devam ediyorsanız, akşam yemeği için Pidgin’i mutlaka deneyin. £35’luk fiks mönüsü haftalık olarak değişiyor ve son derece yaratıcı ve kullanılan malzemenin kalitesinin öne çıktığı yemekler servis ediliyor.    

WP_20140504_008

Pazar günü Shoreditch’e yaklaşalım biraz. Columbia Road üzerinde bir çiçek pazarı kuruluyor ve sokak müthiş eğlenceli bir hale geliyor. Kurulan yemek standları, birbirinden enteresan dükkanlar vs. Buradaki favori lokantamız Brawn. Her daim güzel ama özellikle pazar günleri, haftalık olarak değişen, son derece hesaplı ve cömert bir fiks mönü sunuyorlar. Yemekler süper lezzetli ve ortam çok hoş. Kaçırmayın derim.  

Klasik bir Ingiliz pub öglen yemeği istiyorsanız, aynı sokak üstündeki Royal Oak’a mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz zira sadece bir bira içmek için olsa bile… Hemen Columbia Road’un arkasında Hackney Road üzerinde Sager and Wild isimli şarap barına mutlaka gidin deriz. Süper bir ortam ve bardak ya da sişe olarak ısmarlayabileceğiniz çok geniş bir şarap mönüsü.

 WP_20140124_013

Buranın yine hemen yakınında, Pazar günü olmasa bile mutlaka deneyin diyebileceğimiz iki lokanta var. The Marksman son zamanlarda yenilenen çok güzel yemek yiyebileceğiniz bir gastropub (pub’dan bozma lokanta, bistro muadili) ve Lyle’s.

Lyle’s daha önce bahsettiğimiz Pidgin tarzı, günlük olarak değişen fiks mönü sunuyor akşamları. Öğlenleri ise alakart. Yine malzeme kalitesinin öne çıktığı, özenle ve yaratıcı bir sunumla hazırlanan yemekler son derece rahat bir ortamda servis ediliyor.

Sizi Shoreditch’in ötesine götürmeme sözü vermemize rağmen, Shoreditch’in tam da ortasında olan Lyle’s i es geçemedik. Oraya kadar gelmişken, Redchurch street’de bir tur atmanızı ve Londra’da Hint yemeğini tekrar tanımlayan Dishoom’da da bir şeyler atıştırmanızı tavsiye ederiz.

 WP_20140504_015

Son olarak, Shoreditch’i Dalston’a bağlayan Kingsland Road’dan kuzeye doğru devam edin. Kanal’a vardığınız zaman, ki Haggerston semtine ulaşmış oluyorsunuz. Berber and Q isimli lokanta da  bir şeyler atıştırıp bir kokteyl için. Yemekler çok müthiş olmasa da, ortam olarak şu anda Londra’nın en in lokantalarından biri. 

Bahsettiğimiz lokantalar’ın adres bilgileri, açılış saatleri ve rezervasyon yapmak için aşağıda belirttiğimiz web sitelerine danışmanızı tavsiye ederiz. Çoğuna online rezervasyon yapılabiliyor ve oldukça popüler olduklarından beklemek istemiyorsanız mutlaka yer ayırtmaya bakın… Bol keyifler….

WP_20140607_024

RESTORAN WEB SITELERI 

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı