Dinan

Dinan Fransa’nın Brittany bölgesinin doğusunda yer alan Rennes bölgesinin kuzeyinde çok güzel korunmuş tarihi bir kasaba. Dinan’ın en önemli özelliği surlar içerisindeki harika şekilde korunmuş eski evleri ve Rance nehrine tepeden bakan manzarası. Burası Brittany bölgesine gidenlerin ilk ziyaret etmeleri gereken yerlerden biri.

Dinan (1)

Şehri çevriren surlar yaklaşık 3km. Bunların üzerinde gezebileceğiniz sadece küçük bir kısım var. Promenade des Grand Fosses or ya da promenade de la Duchesse Anne bölümlerinden şehri çok güzel bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Dinan (2)

Place des Merciers ve Place Saint Sauveur meydanları yürümek, alışveriş etmek, tuzlu ya da tatlı krep atıştırmak için en cafcaflı ve kalabalık meydanlar.

Dinan (3)

Şehrin merkezine gelmeden önce manzara açısından aşağıdaki ve yukarıdaki fotoğraflardaki görüntüyü görmeniz için 158 basamak tırmanmanızı ve 40m yukarıdaki Tour de l’Horloge‘a çıkmanızı öneririz. Buradan temiz ve açık bir günde Mont St Michel adasını bile görebilirsiniz.

Dinan (4)

Gezmenizi Önerdiğimiz Önemli Noktalar

Dinan Chateau. Şehri çeviren surlar. Donjon isimli yani dungeon anlamında gelen mahzenler ise 1384’ten kalma. Şehrin kale girişi güneyde bulunmakta.

The Saint Malo Klisesi. Biraz Rönesans biraz Gotik karışımı. Pencerelerindeki işçilikler görülmeye değer.

Dinan (5)

Saint-Sauveur Basilikası. Gene Roman ve Gotik stil karşımı ve görülmeye değer.  Şehrin İngilizlere karşı savaşan kahramanlarından Bertrand Du Guesclin’in kalbi buraya gömülmüş.

Tour de l’horloge – 15.yy’dan kalma saat kulesi.

The Maison du Gouverner – Dinan’in en eski evi. Halka açık.

Dinan (6)

The Jardin Anglais. Etrafı da görebileceğiniz harika peyzaja sahip bir bahçe.

Rue du Jerzual ve Rue du Petit-Fort sokakları muhteşem. Bizim en çok sevdiklerimiz idi. Burası yokuş aşağı ve bayağı dik sokaklar. Buradaki evlerin hepsinin fotoğrafını aşağıda bulabilirsiniz. Evlerin bazıları sanat galerisine çevrilmiş durumda. Özellikle sahile ulaştığınızda nehir kıyısındaki restoranlar manzara için ideal. İsteyenler bot turu da gerçekleştirebilirler nehirde.

Dinan (7)

Dinan (8)
Dinan, çoğu tarihi noktası ve evlerinden dolayı Fransa tarafından ‘ville et pays d’art et d’histoire’, yani korunma altındaki tarihi ve kültürel kentlerden biri olarak seçilmiş.

Dinan (9)

Dinan (10)

Dinan’a varınca biz de hemen turizm ofisine gittik ve aldığımız harita ile kendi yürüyüş rotamızı kendimiz çizdik. Vakit durumunuza göre çeşitli renklere bölünmüş bu turlar neredeyse herşeyi görmenize imkan tanıyor.

Dinan’ın yakınlarında olan küçük kasaba Dol-de-Bretagne’yı de gezmenizi öneririz.

Dinan (11)

Dinan (12)

Liman kısmını daha önce belirtmeme rağmen buradaki restoranları ve resimlerde göreceğiniz kemerli viyadüğü görmeden de gelmenizi kesinlikle önermiyoruz. Dinan 15.yy’a ait bir kent. Ve gezdiğinizde bunu kesinlikle göreceksiniz.

Dinan (13)

Dinan (14)
El sanatları anlamında çok zengin bir kent. Sadece müzisyenler değil, ressam, heykeltraşlar, kitap ciltçileri ve cam işçiliği burada en çok rastlanan sanat türlerinden.

Dinan (15)

Dinan (16)
Rue de la Cordonnerie, yani diğer bir adı ile susamış sokak olarak da anılmakta. Nedeni ise bu sokakta tam dokuz adet bar olması.

Dinan (17)

Dinan (18)

Karanlık bastırdığında şehirdeki ara sokaklardaki lambalarda yanında harika bir görüntü oluyor. Sokaklardaki sanat galerilerinin camlarında miskin kediler görmeniz mümkün.

Dinan (19)

 

Dinan (21)

Dinan (22)

Dinan (23)

Dinan (24)

Dinan (25)

Dinan (26)

Dinan (27)

Dinan (28)

Dinan (29)

Dinan (31)

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir