Denizli’den Sonra

Projeden sonra orada tanıştığım bir Denizli’li Diş Hekimi arkadaştan gelen maili paylaşmak istedim. Ayrıca kendisinin 4.500 kişilik dişçi hekimlerin üye olduğu topluluğa gönderdiği maili de devamını oku tuşunda bulabilirsiniz…

Yorumsuz 🙂

—– Forwarded Message —-
From: Akın akman <>
To: emre@geziyorum.net
Sent: Tuesday, March 13, 2007 1:41:53 PM
Subject: Aklım Fikrim Gezmekte ! – geziyorum.net: denizli\’den bir rica daha

Bu mesaj http://www.geziyorum.net tarafından gönderilmiştir:
Akın akman <>

Selam,

Denizli’den Akın ben. pazar günkü turda geride kalan biraderlerden büyük olanı. Bana hayatımın en anlamlı günlerinden birini yaşattığınız için size teşekkür ediyorum. pazar günü sözkonusu olan benim “kendimi” aşmamdı. Bunu başardım.

Ancak cumartesi günkü sunumunuz “engelleri” ancak birlikte aşabileceğimiz konusunda etkili bir dersti. Şimdi ben de birşeyler yapmalıyım. Yaklaşık 4.500 dişhekimi üyesi olan bir forum sitesinin aktif üyesiyim. Ayrıca zamanında “engelli bireylerin ağız sağlığı ve tedavisi” konusunda biraz kafa patlatmıştım. Ulaşabildiğim kadar çok meslektaşımın konuya ilgisini çekmeye çalışacağım.

Tekrar kendimi bu konuya verip döküman hazırlamaya başlıyorum. Gerektiğinde bu konuda desteğinizi esirgemeyeceğinizi bilmek, beni daha çok cesaretlendirecektir…..

Engelleri Aşmak

Bir insan düşünün. Fiziksel bir engeli olsun. Ancak kocaman yüreği ve pozitif bakışıyla hayatla arasındaki engeli kendi kaldırsın. Arkadaşım Ümit böyle bir insan. Bir bacağındaki güç kaybı, o bacağını kullanmasını engelliyor. Yine de Ümit, sağlam olan bacağıyla, bisiklete biniyor, dağları aşıyor, şehirler arası turlar yapıyor. Hatta Türkiye’nin ilk lisanslı bedensel engelli bisikletçisi diyebilirim. Ümit benim yol arkadaşım. Her ne kadar hala kendisine yetişemesem de…

Endüstri mühendisi Emre Tok’la tanışmamız da bu sayede oldu. Emre’nin, bisikletle yurtiçi ve yurtdışı gezileri var. www.geziyorum.net sitesinin de sahibi. Bu sitede bisikletle yaptığı o nefis gezilerin tadına doyulmayan detayları, fotoğrafları ve hatta videolarını izlediğinizde, emin olun ki siz de yerinizden şöyle bir kalkıp silkineceksiniz. Hızla endüstrileşen ve kirlenen dünyaya, yalnızca iki teker ve kas gücüyle meydan okuyan bir yürek.

Şimdi de büyük bir toplumsal sorumluluk projesine imza attı Emre. “Engelleri Aşmak” adını verdiği bu projeyle Türkiye’yi bisikletiyle geziyor ve engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmeye çalışıyor. Tüm amacı, kamuoyu ve yetkililerin konuya ilgisini çekerek, engellilerin yaşamını biraz daha kolaylaştırmak, bu sayede sosyalleşebilmelerine katkı sağlamak. Bir takım düzenlemelerle engelli kardeşlerimizi evlerinde kapalı kalmaktan kurtarıp, yaşadıkları şehirde bizler gibi özgürce hareket edebilmesini sağlamak mümkün zira.

Projelerden ilki ocak ayında Eskişehir’de gerçekleştirildi. Bu organizasyon Ümit’le beni inanılmaz heyecanlandırdı. Ümit’in yaptığı çağrıya Emre olağanüstü sıcak bir karşılık verdi ve “Engelleri Aşmak 2” projesi, Denizli Bedensel Engelliler Derneği, engelliler.biz ve geziyorum.net’in katkılarıyla, geçtiğimiz hafta sonu Denizli’de yapıldı. Emre’nin cumartesi akşamki sunumuyla, engelleri birlikte nasıl aşabileceğimizi gördük. Pazar günü çıkılan Denizli-Laodikya-Hierapolis bisiklet turunu yaklaşık otuzbeş kişiyle tamamladık. Ve inanın her pedalına değerdi.

Emre Tok inanılmaz bir insan. Hepimiz gibi onun da bir işi var. Bir şirkette çalışıyor. Ancak hafta sonları, yıllık izinleri ve bayram tatillerinde projesini sürdürebiliyor. Çalışkan, üretken, duyarlı ve bir o kadar da mütevazi. Çabasına katkıda bulunmak bizlerin de görevi olmalı. En azından bundan sonra gideceği illerde, meslektaşlarımızın onu yalnız bırakmayacağını ümit ediyorum. Emre bizlerin desteğiyle daha bir kuvvetli basacaktır pedala.

“Engelleri Aşmak” projesiyle ilgili detayları ve daha başka herşeyi www.geziyorum.net adresinde bulabilirsiniz. Bundan sonra ben de konuyla ilgili gelişmeleri bu başlık altında sizlere duyurmaya kararlıyım. 


Paylaş

“Denizli’den Sonra” üzerine 5 yorum

  1. Selamlar Emre Bey Denizlide organize edilen bu etkinlige vermis oldugunuz destekten dolayı tekrar tesekkurler.Ben im ve ogrencilerim katılımından duydugunuz memnuniyette bizi cok sevindirdi inanın.Ben sahsım ve universitem adına bu konuya cektiginiz dikkatten dolayı sizi tebrik ediyor ve basarılarınızın devamını diliyorum.Saygılarımla Emin Öztop-Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Y.O. Öğretim Elemanı

  2. Merhabalar, Ben de pazar günkü turda geride kalan biraderlerden yaşça küçük, ebatça büyük olanı. Kocaman göbeğim ve susmayan çeneme rağmen, inşaat demirinden hallice bisikletime binip geldim o gün. Motivasyon yüksekti, bir gece evvel heyecandan uyuyamayacak kadar. Hayatımın en yorucu ama en keyifli günlerinden birini yaşadım sayenizde engelli kardeşlerim. Bu keyfi yaşamama vesile olan ağabeyim\’e, hemşehrim Ümit\’e, Emre Abi\’ye ve o gün orada olan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum tekrar. Bundan böyle ağabeyimle beraber bu uğurda yapılan tüm etkinliklerde küçük ya da büyük roller alacağım. Pazar günkü azmimizle tüm engelleri aşacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir