Bisiklet

CriticalMass İstanbul Eylemi

Bugün Bağdat Caddesi Göztepe’de Critical Mass (Kritik Çoğunluk ) Eylemine katıldım.Toplam100’e yakın bisikletli Göztepeden başlayıp önce Selamiçeşme özgürlük parkı daha sonra istasyon caddesinden tekrar göztepe ve kalamış sahil yolunda turladık. Trafiği kestik kavşaklarda. Bisikletin önemini vurguladık. Her ayın son Cumartesi günü tekrarlamayı düşünüyoruz. Trafikte araçlar gene sabırsız ve eyleme çoğunluğu tepki gösterdiler. Saygısız bazı taksi sürücüleri ani frenler ile bizleri korkutmaya çalıştılar. Bisikletlerimize çarpan ve bizleri devirenler oldu ama yılmadık… Fotoğraflar aşağıda 🙂

cm

 1. Critical Mass Türkçe’de “kritik çoğunluk” anlamına gelir.
 2. Gezilerin günü, saati ve başlangıç noktası hiç değişmediği için Critical Mass’de herhangi bir lidere veya yöneticiye ihtiyaç yoktur.
 3. Critical Mass bir protesto değildir, sadece hep beraber bisiklete binilen bir kutlamadır.
 4. Critical Mass kurumsallığı reddeder; yönetim, üyelik, sponsorluk, reklam, siyasi parti, para pul gibi olgularla ilgilenmez.
 5. Critical Mass bütün motorsuz araçlara açıktır (kaykay, paten, vb). Özellikle de engelli dostlarımızı aramızda görmek isteriz.
 6. Gezi güzergahı önceden belirlenmez. Katılımcılardan en önde gidenler güzergaha karar verir. Dileyen katılımcılar istedikleri güzergahı gezi başlamadan gruba önerebilirler. (örnek)
 7. Terimin kökeni Çin’de ışıksız kavşaklarda otomobiller ve bisikletler arasındaki geçiş önceliği anlaşmasına dayanır. Bisikletliler kavşakta yığılıp kritik bir “çoğunluğa” ulaşınca kavşaktan geçerler. Critical Mass ismini taşıyan ilk bisiklet buluşması ise 25 Eylül 1992 Cuma günü saat 18:00’de San Francisco’da gerçekleşmiş, ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Daha fazla bilgi için bakınız: http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (İngilizce) veya http://tr.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (Türkçe)


Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul

Dahon’um ile katıldığımetkinliğe genç BMX tutkunları ve davullu zilli tepki grupları damgasını vurdu 🙂

Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul


Detay için :

http://www.criticalmassistanbul.org/

http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=89351698456&ref=ts

4 Yorum

4 Comments

 1. şener gümüş

  Nisan 27, 2009 at 9:29 pm

  eyleminizden bir şekilde beni arkadaşlarınızdan birisi haberdar etti bir gençti
  onada söyledim
  Türkiye de yaşayanlar Türkçeye saygı duymalıdırlar, criticalMass nedemek dedim.Hatta türkçeye saygısı olmayana benim de saygım yok diyerek genci demoralize ettim.
  Sorunlarımız ortak ben yılda 40.000 km pedal basan 51 yaşında birisiyim.belki sizlerden daha fazla bu sorunlar ile boğuşuyorum.
  benim dillendirmek istediğim nokta, TÜRKÇE ye saygı,lütfen

 2. murat

  Haziran 30, 2009 at 11:18 pm

  Şener Gümüş beyin bu konuyla ilgili fikrini biraz yadirgadim, butun dunyada onlarca farkli ulkede ve dilde ani isim altinda
  yapilan bir sey niye burda turkce yapilsinki? hintli, bangledesli, israilli, alman, fransiz…. buna critical mass demekte bir sakinca gormezken, neden bu turkce israri, Şener bey siz acaba hayatiniza giren yabanci kelimelerin ne kadar cok oldugunun farkindamisiniz, televizyon seyrediyorum derken ne diyorsunuz, yada bir bankaya girip size saygim yok cunku isminiz banka ve bu turkce degilmi diyorsunuz, once gerceklerin gorun ve kendinizle tutarli olun, batili kelimelerin konustugumuz dile girmesi en az yuzyil once balamis, karisan dogulu kelimeler belki 1000 yilliktir, bekaretini yuzlerce yil once kaybetmis bir kizin, hala bunu problem etmesine benzer bi duruma benziyor, boyle bir sorun! sadece turkce ve turkiyeyle ilgili degil butun ulkelerin ve dillerin son durumudur, lutfen ucuz milleliyetcilik yapmayalim…

 3. şener gümüş

  Eylül 13, 2009 at 7:05 pm

  Kendi diline böylesine vurdum duymazlık,PES !
  ve delikanlı edeptende bihaber ! konuyu bekarete götürecek kadar …
  Türkçemize ingilizceye sahip çıktığınız kadar neden sahip çıkamıyorsunuz ?!
  Benim dikkatinizi çekmek istediğim konu, yabancı hayranlığıdır.
  Tabii bu site buna müsait değil..Sabote etmek gibi düşünülmesin, lütfen..Eyleminizin içeriğini kutluyorum.
  başka yerlerde buluşmak üzere,sağlıcakla..

 4. şener gümüş

  Ağustos 4, 2011 at 1:00 am

  ben ne kavmiyetçi ne şucu ne bucuyum bisiklet sporuna aşık bir kişiyim o kadar ucuzculukla falan da işim yok zaten artık bisikletime tek başıma biniyorum yalnızlık birçok kişinin boş boş ayrıntılar ile hayatını boşuboşuna harcadıkları konulardan beni uzak tutuyor bütün dünya ingiliz emperyalizmine köle olmak için can atsada ben yapabildiğim kadarı ile kendi özdilimi konuşmaya devam edeceğim kritikal ezan gibi genel bir uygulama olmak zorundada değildir TÜRKÇE bir isim düşünemiyecek kadar acizmiyiz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı