CriticalMass İstanbul Eylemi

Bugün Bağdat Caddesi Göztepe’de Critical Mass (Kritik Çoğunluk ) Eylemine katıldım.Toplam100’e yakın bisikletli Göztepeden başlayıp önce Selamiçeşme özgürlük parkı daha sonra istasyon caddesinden tekrar göztepe ve kalamış sahil yolunda turladık. Trafiği kestik kavşaklarda. Bisikletin önemini vurguladık. Her ayın son Cumartesi günü tekrarlamayı düşünüyoruz. Trafikte araçlar gene sabırsız ve eyleme çoğunluğu tepki gösterdiler. Saygısız bazı taksi sürücüleri ani frenler ile bizleri korkutmaya çalıştılar. Bisikletlerimize çarpan ve bizleri devirenler oldu ama yılmadık… Fotoğraflar aşağıda 🙂

cm

 1. Critical Mass Türkçe’de “kritik çoğunluk” anlamına gelir.
 2. Gezilerin günü, saati ve başlangıç noktası hiç değişmediği için Critical Mass’de herhangi bir lidere veya yöneticiye ihtiyaç yoktur.
 3. Critical Mass bir protesto değildir, sadece hep beraber bisiklete binilen bir kutlamadır.
 4. Critical Mass kurumsallığı reddeder; yönetim, üyelik, sponsorluk, reklam, siyasi parti, para pul gibi olgularla ilgilenmez.
 5. Critical Mass bütün motorsuz araçlara açıktır (kaykay, paten, vb). Özellikle de engelli dostlarımızı aramızda görmek isteriz.
 6. Gezi güzergahı önceden belirlenmez. Katılımcılardan en önde gidenler güzergaha karar verir. Dileyen katılımcılar istedikleri güzergahı gezi başlamadan gruba önerebilirler. (örnek)
 7. Terimin kökeni Çin’de ışıksız kavşaklarda otomobiller ve bisikletler arasındaki geçiş önceliği anlaşmasına dayanır. Bisikletliler kavşakta yığılıp kritik bir “çoğunluğa” ulaşınca kavşaktan geçerler. Critical Mass ismini taşıyan ilk bisiklet buluşması ise 25 Eylül 1992 Cuma günü saat 18:00’de San Francisco’da gerçekleşmiş, ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Daha fazla bilgi için bakınız: http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (İngilizce) veya http://tr.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (Türkçe)


Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul

Dahon’um ile katıldığımetkinliğe genç BMX tutkunları ve davullu zilli tepki grupları damgasını vurdu 🙂

Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul Critical Mass İstanbul


Detay için :

http://www.criticalmassistanbul.org/

http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=89351698456&ref=ts

Paylaş

“CriticalMass İstanbul Eylemi” üzerine 4 yorum

 1. eyleminizden bir şekilde beni arkadaşlarınızdan birisi haberdar etti bir gençti
  onada söyledim
  Türkiye de yaşayanlar Türkçeye saygı duymalıdırlar, criticalMass nedemek dedim.Hatta türkçeye saygısı olmayana benim de saygım yok diyerek genci demoralize ettim.
  Sorunlarımız ortak ben yılda 40.000 km pedal basan 51 yaşında birisiyim.belki sizlerden daha fazla bu sorunlar ile boğuşuyorum.
  benim dillendirmek istediğim nokta, TÜRKÇE ye saygı,lütfen

 2. Şener Gümüş beyin bu konuyla ilgili fikrini biraz yadirgadim, butun dunyada onlarca farkli ulkede ve dilde ani isim altinda
  yapilan bir sey niye burda turkce yapilsinki? hintli, bangledesli, israilli, alman, fransiz…. buna critical mass demekte bir sakinca gormezken, neden bu turkce israri, Şener bey siz acaba hayatiniza giren yabanci kelimelerin ne kadar cok oldugunun farkindamisiniz, televizyon seyrediyorum derken ne diyorsunuz, yada bir bankaya girip size saygim yok cunku isminiz banka ve bu turkce degilmi diyorsunuz, once gerceklerin gorun ve kendinizle tutarli olun, batili kelimelerin konustugumuz dile girmesi en az yuzyil once balamis, karisan dogulu kelimeler belki 1000 yilliktir, bekaretini yuzlerce yil once kaybetmis bir kizin, hala bunu problem etmesine benzer bi duruma benziyor, boyle bir sorun! sadece turkce ve turkiyeyle ilgili degil butun ulkelerin ve dillerin son durumudur, lutfen ucuz milleliyetcilik yapmayalim…

 3. Kendi diline böylesine vurdum duymazlık,PES !
  ve delikanlı edeptende bihaber ! konuyu bekarete götürecek kadar …
  Türkçemize ingilizceye sahip çıktığınız kadar neden sahip çıkamıyorsunuz ?!
  Benim dikkatinizi çekmek istediğim konu, yabancı hayranlığıdır.
  Tabii bu site buna müsait değil..Sabote etmek gibi düşünülmesin, lütfen..Eyleminizin içeriğini kutluyorum.
  başka yerlerde buluşmak üzere,sağlıcakla..

 4. ben ne kavmiyetçi ne şucu ne bucuyum bisiklet sporuna aşık bir kişiyim o kadar ucuzculukla falan da işim yok zaten artık bisikletime tek başıma biniyorum yalnızlık birçok kişinin boş boş ayrıntılar ile hayatını boşuboşuna harcadıkları konulardan beni uzak tutuyor bütün dünya ingiliz emperyalizmine köle olmak için can atsada ben yapabildiğim kadarı ile kendi özdilimi konuşmaya devam edeceğim kritikal ezan gibi genel bir uygulama olmak zorundada değildir TÜRKÇE bir isim düşünemiyecek kadar acizmiyiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir