Coventry Transport Museum

| Eylül 9, 2013 | 1 Yorum

Hafta sonu bir fuar için Coventry’ye gittik. Şehir dışı harika olan bu yerleşimin şehir merkezi gördüğüm en kötü şehir merkezlerinden biri idi. Sadece göçmenlerin yoğun olduğu insanı tedirgin eden bir şehir. Ancak şehirde bulunan ulaşım müzesi ise İngiltere’deki en önemlilerden biri…

Müze 1980’de açılmış. Koleksiyonun tamamı Coventry Şehir Konseyine ait ancak bir vakıf tarafından yönetiliyor. Müze’de sadece arabalar, bisikletler değil, motorsiklet, askeri araçlar, ulaşım araçları ve eski yıllardan beri bu ülkede ulaşım ile ilgili tüm bilgi ve objeleri barındırıyor.

Kolleksiyon Bartleet’in tüm araçlarını 1937’de şehre vermesi ile gelişiyor. 405 motor, 249 araba ve ticari araç ve 120 motorsikletten oluşan bu kolleksiyonu gezmek ücretsiz…

Müzenin boyutun 3 futbol sahası büyüklüğünda. 2011 yılında 400bin kişi tarafından ziyaret edilmiş.

1870 yılında James Starley’in Coventry Motor Endüstri lideri olarak yaptığı katkıların anlatıldığı bir alanda müzede yer alıyor.

Coventry çok önemli bir araç üretim bölgesi olarak 1950’lerin başında gelişmişliğinden şehir kısa sürede zengin olmuş. Sonra petrol krizi ile beraber şehir maalesef bu özelliğini yitirmiş.

 

Biz tüm müzeyi gezdik ve son derece keyif aldık. Özellikle ingiliz araçların neredeyse tüm örneklerini görme fırsatı bulduk. Bentley, Land Rover ve Rolls Royce gibi ikonik araçların fazla örnekleri yoktu ama Triumph, MG, Jaguar önemli bir yere sahipti.

 

Aşağıda çektiğimiz 100 fotoğrafa ulaşabilirsiniz.


Etiketler: , , , , , ,

Yorumlar (1)

Trackback URL | RSS Feed Yorumları

  1. Soner Sarıhan dedi ki:

    Sanki oradaydık, bir tek dokunamadık. Teşekkürler Emre.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir