İtalya Cortona – Italy Cortona

| Ekim 22, 2009 | Yorum yapılmamış

Cortona Toskana‘nın en beğenilen kasabalarından biri. Kısacası burayı Toskana‘nın minyatürü diyorlar. Ortaçağ atmosferi her yerde olduğu gibi, birinci sınıf sanat, muhteşem manzara,el yapımı seramikler ve güzel şarap… Daha ne isteriz ki? Etrüsk kalıntıları, sokaklardaki ortaçağ geçitleri hepsi burada bu güzel kasabada var. Burada yerleşim etrüskler zamanından önce varmış ama sonradan etrüsklerin gelmesiyle toplumda önemli yerler edinmişler.

Cortona is the coolest town in Tuscany. People call it the miniature of Tuscany. Besides the medieval atmosphere spread everywhere, there were exclusive art, wonderful view, handmade pottery and high-quality wine … What else could we ask? Etruscan ruins, medieval crossings on the streets were all in this beautiful town. There was already a civilization in this town before Etruscans, but with the arrival of Etruscans the town had acquired an important place in society.

Fra Angelico’nun evi, rönesansın dehalarından Lucca Signorelli, barok ustası Pietro de Cortona da buradan çıkma. Biz öğlen saatlerinde Cortona‘ya vardık. Çok acıkmış olduğumuzdan hemen yemek için bir yer aramaya başladık. Küçük sevimli bir restorant bulduk, yemeğimizi yerken programamızı yapmaya başladık.

Fra Angelico’s house, the genius of the Renaissance Lucca Signorelli, Baroque master, Pietro da were all originally from Cortona. We arrived in Cortona in the afternoon. As we were starving, we immediately started to look for a place to eat. We found a cozy little restaurant. While we were eating, we were also making plans for the day.

Yemekten çıktıktan sonra gezinmeye başladık, hemen bir kilise gordük ve içeri daldık. Tesadük bu ki, içeride nikah vardı ama ne yazıkki bitmek üzereydi. Gelin ve damat kol kola kiliseden arkadaşlarıyla çıktılar biz de kalabalığa karıştık. Değişik bir deneyim oldu bizim için arasak bulamayız canlı nikah İtalyada!!

After the lunch, we began to wander around. Then, we saw  a church  and plunged into it. What a coincidence! There was a wedding at that moment, but unfortunately it was about to end. The Bride and the groom left the church arm in arm with their friends behind. We also merged into the crowd. It was an unusual experience for us; we witnessed a real wedding in Italy.

Cortona etrüskler tarafından kurulan en önemli 10 kasaban biri olarak sayılıyor. Etrüsk mezarları var her yerde. İnanılmaz yokuş bir kasaba ama değer. Tepelerden aşagılara inerken zeytin ağaçlarıyla karşılaşıyorsunuz.

Cortona is regarded as one of the most important 10 towns built by the Etruscans.  There were Etruscan tombs everywhere. We usually had to walk uphill, but still this town was worth it.  When we were going downhill, we ran into olive trees.

Biz dönüp dolaşıp merkeze geldik,her zamanki gibi burasıda kalabalık bir yer. Seramik sanatı önemli olduğundan dükkanlara rastlamak mümkün. İtalya’nın bütün her yerinde olduğu gibi burada da Duomo‘yu gezdik.16.-17. yüzyıl resimleri Luca Signorelli ve başka sanatçılar tarafından resimler var.

After a while, we came to the center of the town, which was very crowded. As the Ceramic art is significant there it is possible to bump into ceramic shops. As what we did in every part of Italy, we visited Duomo here, as well. There were the paintings by Luca Signorelli and other from 16th and 17th century.

Bu kasabada bir sürü kilise ve küçük müze var. Toskana güneşi altında isimli kitap burada geçiyor. Hava sıcak olduğudundan birer dondurma alıyoruz. İtalya’da dondurmalar çok lezzetli.

There are many churches and small museums in this town. The setting of the book called Under the Tuscan takes place here. As the weather was very hot, we got ice-cream to freshen up. Ice-cream is quite delicious in Italy.

Tepelerine çıkınca Trasimeno Gölü manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Biz dar sokak aralarında bilmeden kaybolmayı çok seviyoruz.Vakit geçiyor ve bizim gezmemiz gereken başka yerler var arabamıza doğru ilerliyoruz.

When we climbed uphill, we faced the magnificent view of Transimeno Lake. We liked getting lost in the narrow streets before, but the clock was ticking, we had other places to go. Thus, we head back to our car.

Burası da bizi yanıltmıyor çok güzel eski bir Italyan kasabasına daha veda ediyoruz.

We were saying goodbye to another beautiful Italian town.


Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://www.cortonaweb.net/eng/index.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Cortona

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=cortona

http://www.bing.com/images/search?q=cortona&FORM=BIFD#

Tags: İtalya GezisiItaly Trip, Cortona İtalya, Cortona Italy, Cortona Müze, Cortona Museum, Cortona Restoran, Cortona RestaurantEtiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir