Clifbar ve Pekmen – Clifbar and Pekmen

ClifBar ABD’den satın aldığım enerji barlarından biri. Babası ile beraber yaptığı bisiklet gezileri ve diğer aktiviteler sonrasında bu ürünü keşfediyor Gary ve babasına ithaf ediyor. Çevreci, sağlıklı, katkı maddesi çok az içeren bu ürünler özellikle yarış ve bisiklet binmeden önce ve sonra kullanılacak besin ögesi. Özellikle ceviz, fındık gibi doğal besinlerle yoğurulmuş olan Clif lezzetli. Bizim Türk malı PEKMEN‘den hiç bir farkı yok. Şahsen ben tüm ürünleri imkanım oldukça deniyorum. Lokal olarak PEKMEN‘i sponsorum olduğundan, ucuz oldduğundan, hafif ve küçük paketlerinden dolayı tercih ediyorum.

Clif is a chocolate bar that I bought in the States.  Let me tell you the story of this chocolate bar. A boy called Gary discovered this product when he was enjoying activities like cycling, trekking or jogging with his father.  After all these exhausting but captivating activities, they were treating themselves to a delicious snack. It is made out of natural ingredients such as walnuts and hazelnuts and contains little additives, so it is not only yummy but also echo-friendly and healthy. In that sense, such products as Clif are especially beneficial for those who join the race. And Gray dedicated this chocolate bar to his father. Luckily, we have a similar product in Turkey which is called PEKMEN. Personally, I try to taste every new brand as much as possible. However, I particularly prefer buying PEKMEN not just because it is my local sponsor but also it is sold in mini-packets that are light and quite cheap.

Clif Bar

Clif Bar ‘ın sitesinde daha detaylı ürünlerine ve tarihçesine ulaşmanız mümkün. Aşağıdaki resme tıklayınız.


For more detailed information about Clif’s history and its other products, you can visit its website or click the pictures below.

Clifbar

PEKMEN‘in sitesinden daha fazla detaya erişebileceğiniz gibi yeni haşhaşlı, fındıklı ve portakallı ürünlerini sipariş edip denemenizi öneririm. PEKMEN küçük çocukların sağlıklı gelişimi içinde çalışmaktadır. Aşağıdaki resme tıklayınız.

When you visit PEKMEN’s official website you can also find more information about its products. And I recommend you to taste the chocolate bars with orange and hazelnuts. You can order these products from PEKMEN’s website. It is just a click way. Hurry up!

Tags: Clif Bar, Pekmen, Doğal Enerji Yiyecekleri, Natural Energy Foods, Macera Yarışı, Adventure Racing


Pekmen Enerji Yiyecekleri


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir