Chipping Camden

Chipping Camden Cotwald kasabalarından en önemli tarihi yere sahip olanlarından bir tanesi. Chipping anlamı pazar yeri demek. Zaten şehrin ortasında aşağıdaki fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere tarihi bir pazar yeri bulunmakta.

Özellikle evleri ve onların çatıları ile masalsı bir şehri andırıyor burası. Şehre arabamızı park edip gezerek başlıyoruz.

7. yüzyılda kurulan şehir bulunduğu vadiden de isminin bir kısmını alıyor. Burdaki St. James klisesi şehrin kuzeyinde ve 36 metrelik kulesi ile heybetli.

1970 yılında ise şehrin ana caddesi olan High Street ve şehrin geri kalanı tekrar düzenleniyor.  nufüs ise yaklaşık 2000 civarında.

Burada genelde sokaklarda yürüyerek evleri ve ihtişamlarını fotoğraflamayı tercih ediyoruz. Merkezde bulunan çok özel mutfak eşyaları üreten firmanın tasarımları ve kalitesi muhteşem gidince görmenizi öneririm.

Due to its central location Campden is also a perfect place to stay with plentiful accommodation. A wide variety of interesting Restaurants, Tea Rooms and Country Inns offering a wide selection of food and drink.

There are numerous walks or for the less energetic a wide variety of specialist shops to browse in with a diverse and interesting selection of goods, many handcrafted and locally produced.

You can enjoy the delights not only of this charming old town, but also the nearby surrounding shire counties of Oxfordshire, Worcestershire and Warwickshire.

From Blenheim Palace and the Cotswolds to the south, to Worcester and the Malverns to the west plus Stratford-upon-Avon and Warwick (with the best medieval castle in Europe) all within an hour’s journey.

The Silk Mill, which has an exhibition of old artefacts, is the home of the world renowned Guild of Handicrafts.The Guild was founded by C.R.Ashbee and moved here in 1902. Although it closed in 1908, many of the craftsmen stayed, and some of their descendants are still working in the Old Silk Mill, formerly the Guild’s main workshop, producing objects respected the world over.

The Market Hall – built in the 17th century with funds provided by Sir Baptist Hicks to provide some shelter for market traders. Although now owned by the National Trust, the Market Hall still provides shelter for traders.

The Woolstaplers Hall – Opposite Grevel’s  House is The Woolstaplers Hall, built in 1340. For hundreds of years it was a Wool Exchange, attracting merchants from London and as far afield as Florence, to buy Cotswold fleeces for shipment around the world.


İngilizce içerik için alıntı yaptığımız siteler. Recommended sites as we embedded some of their toursitic content.

http://www.chippingcampden.co.uk/
http://www.cotswolds.info/places/chipping-campden.shtml

Paylaş

“Chipping Camden” üzerine 3 yorum

  1. londra da kızım sayesinde 6 ay kaldık ve cok gezdik. şimdide ara ara gidiyoruz ve ingiltereyi cok sevdik. chipping camden nerede ve nasıl gidilir . iyi bayramlar ve tşk.

  2. Merhaba 100km kuzeyinde cotswald bolgesindedir. araba kiralayarak ya da kuzey trenleri ile gidebilirsiniz…

  3. bayıldımm , bayıldımm cok güzelll. ilk fırsatta gideceğiz.
    biz hampstead gittik. hampstead dan daha kuzeyde mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir