Cheltenham

Cheltenham gezimizi bundan yaklaşık 5 ay önce gerçekleştirdik. Cotswald kasabalarının en güzellerini gezdiğimi haftasonunda ilk gece konaklama noktamız Cheltenham idi.

Londradan yaklaşık 110 mil uzakta olan bu kasabaya biz araba kiralayıp ulaştık. Çevresinde bulunan şehirleri görmeniz için özellikle aşağıdaki içeriğe ve diğer yazdığımız yazılara göz atmanızı isterim.

Festivalleri ile ünlü şehir iki – üç büyük ana caddeden, büyük parklar ve yeşil alanlardan ve tarihi bnalardan oluşuyor.


Müzik, Caz, Edebiyat ve Fen fetivalleri meşhur. Aslında 1226 yılına kadar uzanan bir tarihi var bölgenin… 1902’den sonra kültür konusunda söz sahibi oluyor ve festivaller sürekli düzenleniyor. 1974’ten sonra ise küçük diğer bölgelere ayrılarak iyice büyüyor.

Işık, yemek, uzay, elektronik ve turizm  gibi alanlarda firmalar bu böle civarında yer alıyorlar. Buraya yaklaşırken yolda büyük alışveriş merkezleri ve toplu alışveriş alanları görmek mümkün.

Cavendish house isimli büyük alışveriş merkezi içerisinde iki michelin yıldızlı bir restoranı da var.

Regent stili mimarisi ve müzeleri ile aslında keyifli bir gün geçirebileceğiniz bir şehir. Biz yorgun bir zamanda geldik tam detaylı gezemesek de güzel bir italyan trattoria’sı keşfettik ve iki kere onda yemek yedik.


     

Kaldığımız otel çok eski ve yüksek tavanlı güzel bir otel idi. Quenns Hotel önemli bir otel grubuna dahil olmuş ve 1800’lerin sonunda yapılmış bir bina. Eski ama hoş.

Akşam ise Viski arında yüzlerce viskiyi deneme şansı blabileceğimiz bir yerde keyifli bir japon viskisi içme fırsatı yakaladım. Park ve bahçeleri İngiltere’deki her yer gibi inanılmaz bir korunma ve bakım içerisinde.


Yeşilin her türlü tonu bu şehirleri ve dışını sarmalamış bir durumda. Cotswald’a giderseniz en azından 2 saat keyifle gezmenizi önereceğim kasabalardan biri.

Cotswald bölgesinde gezdiğimiz kasabaların bol fotoğraflı gezi yazıları için:

http://www.geziyorum.net/stow-on-the-wold/
http://www.geziyorum.net/broadway/
http://www.geziyorum.net/cotswald-lavantalari/
http://www.geziyorum.net/cotswald-araba-muzesi/
http://www.geziyorum.net/bourton-on-the-water/


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir