Chamonix

Ultra trail du Mont Blanc yarışına katılmak üzere ayrıldığımız İstanbul‘dan Cenevre‘ye hareket ediyoruz. Cenevre Havalimanı’ndan çıktıktan sonra trenle Chamonix kasabasına doğru yola çıkıyoruz.

We took off for Geneva to participate in Ultra trail du Mont Blanc race from Istanbul. After getting off from Geneva Airport, we got on the train to Chamonix town.

ChamonixMont Blanc 1924 yılında yapılan ilk kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapıyor. Mont Blanc 4810 m yüksekliğiyle dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü doğal alanlardan biri. Chamonix 16 köyden meydana geliyor, biz merkezde kalmayı tercih ettik.

Chamonix- Mont Blanc hosted the first winter Olympics in 1924. Mont Blanc is the third natural environment with it 4810m height that gets so many visitors. Chamonix is the combination of 16 villages but we decided to stay in the center.


Chamonix, Fransa‘nın en eski kayak merkezi, kış aylarında iddialı kayakçılar ve snowboard yapanlarla dolup taşıyor. Yaz ayları için ise dağ sporlarıyla uğraşanlar için tam bir cennet… Bunun yanında rafting, kano, kaya tırmanışı, dağ bisikleti de yapılabilir.

Chamonix is the oldest ski center of France and it gets full every winter with snowboarders and skiers. Also it is like a paradise for those who are interested in outdoors in summer time. Besides these, you can also do rafting, canoe, rock climbing or mountain bike.


İstanbul yaz boyunca sıcaklarla boğuşurken, biz Chamonix‘de temiz ve serin dağ havası alabildiğimiz için kendimizi çok şanslı buluyoruz.

When Istanbul was stinky in hot, we were in fresh cool mountain air in Chamonix, feeling so lucky.


Yarış zamanı gidiyorsanız bilmeniz gereken merkezde bir otelde konaklama yapmak uykusuz geçen bir kaç gece demek oluyor. Sabahtan neredeyse ertesi sabaha kadar süren festival tadında kutlamalar var… Ancak hiç bir şekilde taşkınlık, rahatsız edici durum olmuyo sadece biraz gürültü.

If you will come in race time, you should know that staying at hotel means couple of sleepless nights. There are lots of festivals starting in the morning and finishing nearly in the next morning. There are no fights or disturbance just a little loud noises. 


Spor düşkünü kişiler için Chamonix tam bir cennet yada tuzak.. adım başı dükkan ve yarış döneminde hemen hepsinde az da olsa indirimler mevcut.

For those sports lovers, Chamonix is either a paradise or a trap… There are so much shops and in the race times, they also have little discounts…


Chamonix aynı zamanda güzel otel ve restoranlarıylada meşhur..Biz sadece kaldığımız yerde değil diğer köylerdeki restoranlarada gittik. Hem güzel dağ yollarından yürüyorsunuz hem güzel yemek yeme şansını buluyorsunuz, böylece kilo alma durumuda dengelenmiş oluyor. Bunlardan bir tanesi Le Praz kasabasındaki La Cabane isimli golf otelinin restoranı… Yaklaşık olarak Chamonix merkezden 45 dk yürüme mesafesinde, kesinlikle tavsiye ederim.

Chamonix is also famous for its great hotels and restaurants. We also went to the other restaurants in other villages. You both have a chance to take a good walk and prevent gaining weight. One of these further restaurants is in Le Praz, called La Cabane which holds the same name with the golf hotel that it is in. It is nearly 45 minutes away from center of Chamonix. I strongly recommend it.

Diğer bir merkez dışında bulunan otel ve onun restoranı ise Auberge du Bois Prin. Enfes manzarasıyla çok güzel bir yer, yürüyerek gidilmesi tavsiye edilir.

Another hotel its restaurant outside the center is Auberge du Bois Prin. It is a great place with its amazing view and you should go there on foot.

Hemen yakınında bulunan teleferikle Planpraz’a çıkabilirsiniz. Tepeden manzara inanılmaz, Mont Blanc ‘nın bir tarafı hiç erimeyen karlarla kaplı diğer tarafı sisli, aynı zamanda yeşil.

You can also take the lift to go to Planpraz. The view is simply amazing from the top, on side is full with snow and the side is green and foggy.

Aşağıda Chamonix kasabası ortasından nehir akıyor yemyeşil, oyuncak kasaba gibi. Bir yandan güneşlenip diğer yandan kahvenizi içerken bu enfes manzara karşısında saatlerce durabilirsiniz. Hava sisli olduğu için teleferikle bir sonraki noktaya çıkmıyoruz vizibilite açık değil.

There is also a flowing river in the center of Chamonix, like a toy land. You can both have sunbath and drink coffee, sitting for hours in front of this beautiful view. Since it was foggy, we didn’t take the lift to the next stop.

Aşağıya indikten sonra güzel bir yemeği hak ettiğiğmizi düşünüp La Caleche isimli geleneksel Alp restoranına gidiyoruz. İçeride 1940 yıllarda yapılmış kış olimpiyatlarında kullanılan malzemelerin dekoratif amaçlı tavana asıldığını görüyorsunuz.

After going down, we thought we deserved a great dinner and went to traditional Alp restaurant named La Caleche. You see the old equipment from the winter Olympics from 1940s hanging on the ceiling for decoration.

Ayrıca çok güzel pizza yapanlar kafelerde bulabilirsiniz Chamonix de. Yarışın bitiminden bir gece sonra önceden rezervasyon yaptırdığımız Atmosphere isimli restorana gidiyoruz. Romantik , şık bir restoran.

You can also find some cafes that have great pizzas in Chamonix. A night after the race finished, we went to the Atmosphere Restaurant that we booked a table. It is a romantic restaurant.


Chamonix kışın olmasada yazın rahatlıkla tatil yapabileceğiniz bir kasaba, buradan Courmayeur ( İtalya) e geçebilirsiniz, kesinlikle tavsiye ederim Chamonix kadar büyük olmasa da çok sevimli ve şık bir kayak merkezi.

Chamonix is a nice place where you can have your vacation easily in summer and you can pass to Courmayeur from here and I suggest you do it. It is a cute and a stylish ski center even though not as big as Chamonix.

Tags: Chamonix, Chamonix Gezisi, Mont Blanc, Fransa Gezisi


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir