Cengiz Han ve Mirasçıları Sergisi

Sergi gerçekten görülmesi gereken bir sergi. Sakın kaçırmayın diyerek başlayayım…

Dünyanın bir zamanlar en büyük ve kudretli imparatorluklarından birinde günlük yaşam, avcılık, savaş stratejileri, giyim, sanat, müzik, el sanatları ve din açılarından objeler ve yazıtlar ile muhteşem bir sunu ile gezmenizi tavsiye ediyorum.

Fotoğraf çekmenin maalesef flashsız izin verildiği sergiye giriş TAM : 10 YTL, Öğrenci 3 YTL.
Fotoğraf kalitemin flashsız çekimlerden dolayı düşük olmasından dolayı şimdiden özür dilerim.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 7 Aralık 2006 – 8 Nisan 2007 tarihleri arasında Cengiz Han ve Mirasçıları – Moğol İmparatorluğu isimli sergiye evsahipliği yapıyor.

Kunst und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland-Bonn, Staatliches Museum für Völkerkunde-Münih, Kunsthistorisches Museum-Viyana, Aşağı Avusturya Eyaleti Eğitim, Bilim ve Sanat Federal Bakanlığı ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi işbirliği ve Garanti Bankası sponsorluğuyla düzenlenen sergide, Avrupa’nın ve Moğolistan ile Türkiye’nin başlıca müzelerinden derlenen, bazıları ilk kez gösterime sunulacak 600 eser yer alacak. Sergi kapsamında ayrıca konferanslar, atölye çalışmaları, çocuk eğitim programları ve galeri sohbetleri de düzenlenecek.

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer: Cengiz Han ve vârislerinin kurduğu devletler, Moğol egemenliği altına giren ülkeler kadar, girmeyen bölgeleri de etkileyerek geri dönülmez değişimlere yol açtı. Sergi, dünya tarihine önemli bir damga vuran Cengiz Han’la Moğol İmparatorluğu’nun kültürler ve kıtalar arasında kurduğu bağı daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

Tags: Cengiz Han ve Mirasçıları, Sakıp Sabancı Müzesi


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir