Cenevre Gezisi Göl Kıyısı Bölüm 1 – Geneva Tour Lakeshore Part 1

19-23 Nisan arasında 4 günlük kaçamak ile İsviçrenin Cenevre şehrine gittik ve eski dostum Gökçe ve köpeği Snoopy ile beraber keyifli, yağmurlu, güneşli ve bol yürümeli bir tatil yaptık…

Between 19-23 April we went to Geneva, Switzerland for 4 days and we had a great vacation full of rain, sun and hikes with my old friend Gökçe her dog Snoopy…

Cenevre ile ilgil genel bilgiler, sokaktaki arabalardan , müzelere, kafelerden , restoranlara kadar çeşitli bölümler halinde yayınlayacağım bilgilerin ilk bölümü olan Leman Gölü Kıyısı ve Cenevre hakkında ana bilgiler şu şekilde…

The general information about Geneva ranging from cars on the streets to museums begins with Leman Lakeshore and Geneva and here they are:

Cenevre‘ye THY Cumartesi sabah uçağı ile gittik. Keyfili bir yolculuktan sonra 3 saat 20 dakikada Cenevre‘ye indik. Girer girmez Euro 2008 bayrakları ve tanıtımları göze çarpıyor.

We went to Geneva with Turkish Airlines in the morning. With an enjoyable 3-hour-20-minute flight, we landed on Geneva. We were fronted with Euro 2008 flags.

Daha sonra Gökçe ile buluştuk eve eşyaları attıktan sonra şehri tanımaya ve Leman Gölü kıyısında günün bitimine kadar gezmeye tozmaya karar verdik… Bol fotoğraf çektik. Gölün üzerinde genelde durmayan ve sürekli fışkıran bir fıskıye var. Ben gittim ya Cenevre‘ye bir ara hava bozdu rüzgar artınca durdurdular 🙂

Afterwards, we met with Gökçe and started meeting the city and hiking around the Leman lakeshore until the sunset… We took a lot of photos. There is a sprinkler on the lake that generally doesn’t stop and splutter every time. Since I went there, there was a weather change and with the wind blowing they stopped the sprinkler!

Cenevre ile ilgili daha 2 hafta başınızı şişirecek kadar içerik olduğundan ve bir gezgin olarak neredeyse her yerini gezdiğimden ; Leman Gölü çevresinde bulunan Oteller, Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları açık havada ve yazın daha da güzel olacağını düşündüğüm nefis bir sosyal atmosfer var. Cenevre‘de korkunç bir gece yaşamı yok ama yazın çok fazla parti olduğunu bunun şehri çok canlandırdığını söylemek isterim. Özellikle gece sokaklar 19’dan sonra bomboş. Biz gece kuşu gibi yürüdük gezik ama açık bir iki pub dışında özel giremeyeceğimiz Kulüpler dışında alternatif az. Ondan dolayı EURO 2008’de hele hele Türkiye’nin iki maçının olması şehri inanılmaz duruma yöneltecek.

I have tons of information about  Geneva and I nearly visited every part of the city. I’ve been to the hotels around Leman Lake and the park and there is an amazing social atmosphere in the city. There is not much of a night life here in  Geneva but in summer time, there are lots of parties and they stir the city up. Especially the streets are empty after 19:00. We were kinda night owls but there are few of pubs. With that reason, in EURO 2008, the city would change itself a lot with the hosting views.

Otobüs ve tramvaylar çok sık. Şehir genel olarak pahalı. alışveriş yapmadık bile. Ben gene Spor Mağazalarından bazı ufak tefek Türkiye’de bulamayacağım şeyler aldım. Onun dışında sabahları Crossaint ve Kahve- Portakal sulu kahvaltı. Öğle arası Salata ya da hafif yemek. akşam ise hep Güzel bir İtalya ve Fransız lokantalarında yemekler yedik.

The busses and the streetcars are so frequent. But the city is generally expensive, we couldn’t even go shopping though I bough some little things that I can’t find in sports malls in Turkey.Besides those, in the morning the breakfast is crossaint, coffee and orange juice, lunch is a salad or a light meal and for the dinner, we always had great French or Italian restaurants.

Limanda özellikle Cafeler ve Yatları ve göleki kuşları, kuğuları , Ördekleri izlemek çok güzel. Şehirde yaşayanlar Banka ve Finans dünyasından ve çok zengin bir ortam hakim. Ben hayatımda gördüğüm tüm Porche, Bentley, Jaguar’ı 4 günde 4 katını gördüm sanırım.

On the harbor, there were cafes and yachts around. It was so nice to watch the ducks. The people that live in the city have a real rich environment from banking and finance world. I think I saw 4 times of Porche, Bentle and Jaguar I have ever seen in my whole life time, in 4 days.

Leman Gölü kıyısında bulunan parkalrda bisiklete binenler, köpekleri ile oynayanlar, rollerblade ve patenle gezenler çok sık rastladığımız sahnelerdi. En komiği dünyaca ünlü Çiçek Bahçesi içindeki Çiçek Saati 4 gün sonunda fotoğraflamayı unutmam, son günü yanına koştuğumda çimlerini değiştiriyor olmalarıydı. 🙂

On the Leman Lake shore, there were lots of bicycle riders, dogs, rollerblades and skaters. The funniest thing was that I forgot to take a photo of the Flower Watch in the Flower Garden during those 4 days and when I  remembered and run to it, they were changing the grasses.

Göl Kıyısında bulunan Four Seasons otelinde kalma hayalimiz devam etse’de kalamayacağımızı bildiğimizden bari gidip bir çay içelim ve keyfini çıkaralım dedik. İnanın Türkiye’deki normal Kafelerdeki parayı ödedik ve muhteşem bir 30 dakikalık görsel sunu yaşadık. Otelin içinde hergün binlerce Frank harcanarak taze çiçeklerden hazırlanan çiçek düzenlemesi inanılmaz.

Since I knew that we couldn’t stay at Four Seasons Hotel next to lakeshore, we went there to have a cup of tea and enjoy that. Believe it or not, but we paid the same amount of money like in any café in Turkey and we had an amazing 30 minute-visual show. Inside the hotel, there are spent a lot of money to make the flower arrangement every day.

Bölüm 1 sonu… Kısa Süre içinde Şehir Merkezi, Kafeler ve diğer detaylar karşınızda olucak.. Afiyet olsun Efenim 🙂

The end of the part 1… In a short while, you will be reading about the center of the city, cades and the other details… Enjoy yourself!

Özellikle EURO 2008 öncesi bu şehre gitmek isteyenler için bir rehber teşkil etsin diye tüm detayları ve fotoğrafları siteye ekliyor ve bu yazıyı sürekli güncel tutuyor olacağım…

Especially, those who would like to go there before EURO 2008, I will keep this topic alive and share all the details and the photos for some guidance.

CENEVRE ile İLGİLİ BAĞLANTILAR – SOME LINKS ABOUT GENEVA

TÜRKÇE TURKISH

http://tr.wikipedia.org/wiki/Cenevre_(%C5%9Fehir)
http://www.elele.com.tr/gezi/00306/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=cenevre
http://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/article.aspx?mkl=17
http://tatil.hurriyet.com.tr/s/articles.aspx?id=244
http://tr.wikipedia.org/wiki/2008_Avrupa_Futbol_%C5%9Eampiyonas%C4%B1

İNGİLİZCE-FRANSIZCA — ENGLISH – FRENCH

http://www.geneve.ch/welcome.html
http://www.lonelyplanet.com/worldguide/switzerland/geneva/
http://www.ville-ge.ch/index_e.htm
http://www.gva.ch/en/Desktopdefault.aspx/tabid-11/
http://www.euro2008.uefa.com/countries/index.html

Tags: İsviçre Gezisi,  Cenevre Gezisiİsviçre Cenevre,  Cenevre Cafe,  Cenevre MüzeCenevre Göl, Leman Gölü

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir