Cancale

| Ekim 6, 2012 | Yorum yapılmamış

Cancale Saint Malo’nun doğusunda kalan Fransa’nın Britanya bölgesinin istridye başkenti. Dünyanın en lezzetli ve en güzel istiridyeleri bu sahilden çıkarılmakta.

Sahilinde harika evleri, küçük balık restoranları ve hediyelik eşya dükkanları ile bu bölgedeki tüm turistleri çekmeyi başaran Cancale’ye uğramadan Britanya bölgesini gezmiz sayılmazsınız. Bu eski evler zamanında midye işçileri ve denizcilere ev sahpliği yapmış.

Yemek yemediğiniz zamanlarda yürüyüş yapabileceğiniz uzun bir sahil ve dar sokakları olan bu küçük kasabayı biz ziyaret ettiğimiz zaman hava şansımıza çok güzeldi. Sadece kısa süre yağmur yağdı, ki size önerimiz Britanya ve Normandiya’da her daim küçük bir şemsiyeyi çantanızda bulundurmanız.

Cancale’nin istiridye yataklarından senede çıkarılan istiridye miktarı tam 25,000 ton ! Pointe du Grouin bölgesine kadar yürüyebileceğiniz bu koy Mont Saint-Michel adasını bile görmenizi sağlıyor.

Eugène Feyen isimli ressamın resmettiği Cancale ve istiridye toplayan halk resmi 1865-1908 yılları arasında yaşayan ressamın en önemli eserlerinden biri. Vincent van Gogh Eugène Feyen için ‘Moda için değil, yeni ve modern resmi en gerçekçi şekilde yansıtan ressamdır’ demiş.

Burayı ziyaret ettiğiniz yapmanız gereken en önemli şey yeseniz yemeseniz İstiridye pazarını ziyaret etmek. Topu topu 7-8 küçük dükkan olmasına rağmen hem görsel hem de hareketli.


Marche aux Huitres yani İstiriye pazarı hemen uzun yolun sonunda, şehirde sahilden denize doğru akarken solda. Küçük bir fenerin yanındaki tezgahlara bakmadan gelmemk lazım.

Boyutlarına göre değişen İstiridyeleri hemen orada bir tabak ve limon ile servis alabilr ve kenarda bir yerde uçsuz bucaksız denize bakıp afiyetle yiyebilirsiniz.Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir