Yemek

BK Salt Beef Bar

Salted beef yani tuzlu biftek benim New York gezisinden sonra favorim olmuş bir yemek. Doğu Avrupa’dan göçen Musevilerin Avrupa’ya ve ABD’ye taşıdığı bir konsept. Uzun süre eti kullanabilemk için bulunmuş bu tuzlama yöntemi ile savaş sırasında etlerin bozulması engellenmiş.

BK SALT BEEF BAR (10)

Bu çeşit et yapan Londra’da 5-6 yer olduğunu öğrendiğimden beri hepsini sıra ile gezmeye çalıştım. Önce Bricklane’deki Beigel arasında yapılanları yedik. Buradaki daha az yağlı ancak atıştırma için son derece başarılı. Sonra Selfridges içindeki food court bölümündekini denedik. Hem pahalı hemde çok yağlı geldi. Mishkin’de porsiyon inanılmaz küçük ve içinde et yok.  Kuzeyde Finchley’de Kıbrıslı Türk ve Rum’un beraber işlettikleri küçük dükkana ise bir yağmurlu günde koşarak gitmiştim (git gel 30km) Fena değildi. Diğer beğendiklerimden biri ise Monty’s Deli.

BK SALT BEEF BAR (2)

 

Listede her zaman Edware’deki BK Salt Beef‘in en iyi olduğu söyleniyordu. Sedef’i geçen hafta kandırdım. Hava müzesinden sonra iki durak daha ilerledik ve Siyah hattın 6.one’unda en kuzeydeki Edware istasyonunda indik. 10 dakika yürüme ile BK Salt Beef dükkanına vardık.

BK SALT BEEF BAR (3)

Dükkana gelmeden önce aramış ve cumartesi öğlen kapalı olduğunu ve sadece paket vereceğini söylemişti sahibi. Ben de kapıdan girdim. Açık olduğunu görünce sordum. Arayan sen değilmiydin dedi. Ben de evet, oturabilir miyiz dedim. O da paket verebilirim dedikten sonra bir an duraksadı ve bize baktı ve oturun dedi.

BK SALT BEEF BAR (9)

 

Sahibi ile teşekkür edip konuşmaya başladık. Bize “sizin aksanınız İran aksanı gibi çok güzel bir dil konuşuyorsunuz” deyince, “Türküz “dedik. Bize “o zaman siz Istanbul’lu olmalısınız” dedi. “Gıtlaktan konuşmuyorsunuz” deyince evet dedik. “Ben de orijinde Kıbrıslı Rum’um” dedi, ben Gazi Mağusa’da 6 yıl yaşadım dedim ve ortalık şenlendi 🙂 1 saat boyunda hem yedik hem sohbet ettik. Politikadan girdik, yemekten çıktık…

BK SALT BEEF BAR (8)

 

Harika birer salt beef sandöviç söyledik. Bize fish pie, patates kroket (Musevi usul) ikram etti. Salt beef yanına ev yapımı lahanalı salata ve turşu aldık. Etini bolca koydu. Yediğim en güzel, tuzu en iyi ayarlanmış Salt Beef sandöviç olduğunu itiraf edebilirim. Tek beğenmediğimiz turşu oldu.

BK SALT BEEF BAR (4)

 

Bana ayrıca “Sana bir şey getiriyorum” diyerek kendi özel hazırladığı tuzlanmış ılık dana dili getirdi. Muhteşemdi. Altta resmini görebilirsiniz.

BK SALT BEEF BAR (5)

Tatlı olarak ise çok sade az şekerli muhallebi ve ılık elmalı strüdel vardı. Strüdel bizi bitirdi. Parmaklarımızı yemeyi zor tuttuk. Giderken bir paket sandöv,ç, eve götürdük. İki kola ile beraber iki kişi 23 Pound civarında olduğumuzu ve bunun böyle doyurucu bir yemek için çok ama çok makul olduğunu söyleyebilirim.  Onun dışında sohbeti doyum olmayan bir adam. 38 yıldır aynı yuerdeler ve babadan oğula geçen bir işletme. Son derece temiz. Londra’nın bir ucundan buraya tuzlu biftek ve bekletilmiş DRY-AGED bifteklerini yemeye geliyorlar. Eve paket de alabiliyorsunuz. Sanırım Sadece Pazartesi Kapalı.

BK SALT BEEF BAR (7)

Adres: 11 Lanson House, Whitchurch Lane, Edgware, London, HA8 6N

Tel: 020 8952 8204

Web: http://www.bksaltbeefbar.com/

Londra’da Salted Beef yapan restoranlar

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı