Kapıdağ Bisiklet Gezisi – 1. Gün

Evet… Likya Yolu tayfası bu seferde hafta içi gecelere kadar çalıştıkları işlerinden, okullarından fırsat bulup 2 günlük bir tatil yapma fırsatı bulduk… 22 yıllık arkadaşım Bülent ve kuzeni Uğur ile cumartesi sabahı Yenikapı Bandırma feribotu ile bandırmaya geçtik… Rotamız Bandırma-Erdek ve saat yönünde Kapıdağ yarım adasının turu idi. Toplam 140 km’ye yakın bir mesafeyi 2 günde kat ettik.

Feribot’a son saniyede yetiştik, çünkü arabası olmayan birinin Yenikapıya bisikletle anadolu yakasından gitmesi imkansız. çünkü cumartesi erken vapur yok. Bindik ve uykusuz geceleri 2 saat uyuyarak aşmaya çalıştık ama olmadı. Dönüşte daha güzel bir yerden almaya karar verdik biletlerimizi. Vapurda çok fazla motorsikletli de havayı fırsat bilip tura çıkmıştı. Hava harikaydı rüzgar genelde yüzümüze doğru esmedi. 1.gün yokuş çok azdı. (siz birde 2. günü bize sorun)

Erdek’te çay bahçelerinde bardak bardak çay içtik, balıkçılarla sohbet ettik. Herkes her zamanki gibi yardımcı oldu her konuda… Bisikletlileri gören mutlu oluyor, yüzüne gülümseme geliyor. Erdek-Narlı ve Ocaklar beldeleri daha çok yazlıklardan oluşmakta. Bende ilk tatilimi 70li yılların sonunda Erdek Akbank Kampında yapmıştım. Tekrar Erdek’e ayak basmak çok etkileyici idi benim için. Yazın gece bu bölgenin tıklım tıkış olduğuna eminim. Biz bir bölgeden sonra saatte 2-3 araba gördük desem abartmam.

Erdek-Narlı-İlhanköy–Turanköy rotası üzerinden ilk gün 62 km geçtik. Yolda deniz feneri ve balıkçı köyleri gördük. Hepsi çok küçük köyler ve zor geçimin olduğu çok belli..Ve Kamp alanımızı saat 17:00’da Kavak ağaçlarının altında, denize yakın sakin bir yerde kurduk… Turanköy çıkışında köy kahvesinde kamp alanını sorduk. Kamp için kenarda bir tahta masa bulduk. Ateşimizi yaktık. Unifood hazır yemekler, keyif için kuruyemiş ve içkilerimiz, sucuk partisi, tulumba tatlısından oluşan menü bizi derin bir uykuya göndereceğinin sinyallerini veriyordu zaten. Gece 21:00’de ise uykuya daldık. Ben tek kişilik çadırımda, Uğur ve Bülent büyük çadırlarında sabah 8’e kadar deliksiz uyuduk.

Bu yazının tüm detayları ve devamını 2-3 bölüm halinde bu hafta içinde yayınlamaya devam edeceğim…Gittiğimiz restoranlar, çay bahçeleri, doğadan güzellikler vs…
Şimdilik fotoğrafların tamamını beğenininize sunuyorum. Kask Kamerası Videolarıda yakında begeninize sunulacak efenim. Afiyet Olsun…


TÜM FOTOĞRAFLAR İÇİN (100’e YAKIN) LÜTFEN TIKLAYINIZ

Paylaş

“Kapıdağ Bisiklet Gezisi – 1. Gün” üzerine 4 yorum

  1. merhaba, turu görünce anılarım canlandı. Bizde okul zamanı üç arkadaş gezmiştik mart ayıydı sanırım bir bayramdı. 3-4 günlüktü. ilk gün biz yanlış yoldan gidip kapıdağın en tepesindeki köyüne ulaşmıştık. ikinci gün br daha döndük. iki kere turlamıştık böylece… gezi foto ve yazınızı görünce dayanamayıp yazmak istedim, bende. teşekkür ederim. iyiki gitmişsiniz:)

    Nilufer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir