Bisiklet Sürerken Suyun Önemi

SUYUN ÖNEMİ

Siz ne yaparsınız?

Bisiklet, koşu, dağcılık, windsurf? Belki de haftasonları macera tutkusuyla kendinizi doğaya atıyorsunuz. Ya da ailenizle birlikte trekking yapmak en büyük zevkiniz. Yaptığınız spor veya etkinlik ne olursa olsun sizi performansın doruğunda tutacak Camelbak’ın size uygun bir hidrasyon (sıvı alımı) sistemi vardır.

En iyi performans için suya gereksinimiz var.

 

İnsan vucudu makinaya benzer. Fakat malesef dünyaya kullanım kitapçığı ile gelmeyiz. Ama eğer olsaydı en iyi verimin bol su alımıyla olacağını yazardı. Kaslarımız çalışabilmeleri için oksijene ve bazı elementlere gereksinim duyarlar. Kan dolaşım sistemi bunları kaslara sağlayan bir çeşit yakıt dağıtım ağıdır. Eğer suyunuz azalmışsa “yakıt” basıncınız düşer ve verimli çalışamazsınız. Suyun aynı zamanda soğutucu etkisi vardır. Egzersiz yaptığınızda kaslar normalden 8-10 kat daha fazla ısı üretir. Fazla ısı üretimi de vucudun soğutma sistemini devreye sokar. Sistem yaşamsal önemi olan organlardan ısıyı alıp deriye ileterek ve terleme yoluyla da serinlemeye çalışır. Bu başarılamazsa sonuç arabanızın motorunun su kaynatmasına benzer.

 

Susadığınızı anladığınız an geç kaldınız demektir

 

 Vücudunuz dehidrasyon (susuz kalma) etkileri ortaya çıkana kadar susadığını haber vermez. “Serious Cycling” ve High Tech Cycling ” kitaplarının yazarı Dr. Edmund Burke dehidrasyonun performansa etkilerini şöyle açıklar:”Nemli ve/veya sıcak ortamlarda yapılan yorucu fiziksel aktivite sırasında, dehidrasyonun etkilerini 1 saatten az bir zaman diliminde hissedebilirsiniz. Gücünüzde ve enerjinizde azalma başlayacak. 2 saat sonra başağrısı, mide bulantısı ve kramplar gibi daha ciddi belirtiler ortaya çıkacaktır. Aslında “duvara çarpma” denilen tükenmede susuzluk baş rol oynar.İleri aşamada da sıcak çarpması ve bayılma dahi olabilir.

 

Ne kadar içmeli?

 

Ilık havalarda bile 2-3 saatlik egzersiz sonucunda 3-4 litre su kaybedersiniz. (Tabloya bakınız!) Egzersiz seviyesi, hava ısısı ve su kaybı. Doğru sıvı alımı için az miktarlarda sık sık içmeli. Eğer aldığınız sıvı serin olursa daha iyi. Böylece su içmek size daha zevkli gelir. Vücudunuz saatte 1 litre kadar suyu absorbe edebilir ki bu da kaybedilen sudan azdır. O zaman 2 litrelik bir sistem size 2-3 saatlik bir efor için yeterli olacak demektir.

 

Sıvı alımının püfleri: 

 

Bütün tıp ve spor uzmanları; yaptığınız spor ne olursa olsun sıvı alımının antrenmanınızın veya doğa etkinliğinin bir parçası olması gerektiğini söylerler: – Egzersizden önce ve sonra içiniz. – Arazi, hava, giyim ve harcanan eforun seviyesine göre sıvı alım miktarlarınızı ayarlamayı bilin. – Susamadan önce düzenli aralıklarla için. – Planlanan etkinlik için yeterli sıvı taşıdığınıza emin olun. – Serin sıvılar vücut tarafından daha çabuk absorbe edilir.

 

Bol sıvı alımının faydaları 

 

Daha fazla enerji, güç ve dayanıklılık Daha serin bir vücut Daha uzun ve yüksek performans Sonraki aktivite için vücudun daha çabuk toparlanması.

 

Dehidrasyon ne zaman ortaya çıkar? 

 

Sandığınızdan da çabuk!! Sıcak bir günde sıkı bir bisiklet antrenmanı sırasında saatte 2 litre sıvı kaybedebilirsiniz. Su içmezseniz (veya az içerseniz) genel hatlarıyla neler olacağı şu şekildedir:

 

Sıvı Kaybı Belirtilerin Ortaya Çıkış Zamanı Belirtiler Ve Etkiler

Not: Rakamlar 67 Kg.lık bir sporcu için temel alınmıştır.
  
 

 

Dehidrasyon Seviyesi
(%)

 

Sıvı Kaybı (Litre)

 

Belirti Zamanı (Saat)

 

Etkiler

 

Dehidrasyon Başlangıcı

2

1,5

1

Düşük performans, Düşük adale dayanıklılığı

Kramplar

4-6

3-4

2-3

Yorgunluk, Koordinasyon bozukluğu

Isı Tükenmesi

6-8

4,5-5

3-4

Başağrısı, Mide bulantısı, Baş dönmesi, Ciddi bitkinlik

Isı Çarpması

7-8

+5

+4

Yüksek ateş, Bilinç kaybı

Kaynak : www.yesilbisiklet.com.tr 


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir