Biarritz

Biarritz‘e bask ülkesi ve San Sebastian’ı gezerken günübirlik gitmeye karar verdik. Ancak maalesef inanılmaz fırtına ve yağmur o hafta Atlantik’ten gelip tüm bask bölgesini esir aldı ve biz maalesef çok az gezebildik. Tekrar gitmeyi özellikle yazın ya da bahar aylarında çok istiyoruz. Sadece araba içinden ve kısa bir tarihi otel ziyareti yapsak da Biarritz kalbimizde kaldı.

Biarritz  Fransa‘nın en güney batısında ve İspanya’nın en kuzey batısında Fransız Bask ülkesinin bir bölgesi olan Labourd’un bir şehri. İspanya sınırından sadece 18 km mesafede. Biz zaten otobanda 2 gidiş 2 geliş olmak zere 4 kerede toplam 20 euro para verdik. Yanınızda bozuk bulundurun. Viking ve İskandinav egemenliği yaşamış bir bölge.

Biarritz hayatını denizden ve turizmden kazanmakta. Balina bölgesi ve avcılığı 1900’lerde çok meşhurmuş. Şu anda golf, surf ve turizm en önemli gelir kaynağı. Surf okulları ve surf dükkanları bunun bir göstergesi.

Napoleon III’ün karısının 1854’te yaptırdığı saray ile gündeme oturdu. Bu saray günümüzde Hotel du Palais olarak hizmet vermekte ki gezme, çay içme ve okyanusu izlee fırsatı bulduk.

1901 yılında açılan meşhur kumarhanesi ise gece yaşamını bu bölgede hareketlendirmiş.

Bizler bazılarını dışarıan görsek de; görülmesi önerilen yerler.

 • Asiatica Sanat Müzesi
 • Deniz Müzesi ve akvaryum
 • Surf Festivali
 • St-Martin’s Katedrali
 • Rus Ortodoks Klisesi
 • Çikolata Müzesi
 • Kumarhaneler: The Barriere ve The Bellevue

TGV ve TER trenleri ile Paris’ten ulaşabilirsiniz. Şehrin 4 km dışında ise güzel bir havalimanı var.

Tags: Fransa Gezisi,Biarritz Gezisi


Paylaş

“Biarritz” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba, Tesekkurler verdiginiz emek icin. Takip etmeye calişacagım inşallah.
  Konuya gelince: Fransa’nın Biarritz ve komşu bölgesi Bask country denilen kısım harika manzaralar sunuyor. Ben de Subat ayında San Sebastian’dan donerken Biarritz’e ugradım. Rüzgar, dev dalgalar , atıştıran yagmur ve uzun kumlu sahil cok romantik… Ancak herkese tavsiyem San Sebastian çook daha guzel ve İspanyol sıcaklıgı insanı kucaklıyor. Ancak dikkat: Biarritz yeme icme ve konaklama da pahalı. Yakındaki Jean cap deLuc kasabasının daha hoş ve keyifli hesaplı cafeleri var.
  Genel olarak, kuzey İspanya (ozellikle Bask bolgesi ) ve Brotanya denen Batı Fransa kıyı bolgesi Türk gezginlerden daha fazla ilgiyi hak ediyor. Hararetle tavsiye 🙂

 2. Carsamba sabahı bu sehre gidiyorum, yazınız bana gitmeden once tanıma ve bilgi edinme fırsatını verdi. Emeginize saglık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir