Almanya

Berlin Gezisi 3. Gün

Sabah kalktık ve her zamanki gibi kahvaltı için Einstein kafe’ye doğru yola çıktık. Bugün bit pazarı kuruluyor yani bu demekki kahvaltıdan sonra gidilicek adres belli. 🙂 Karnımız doydu, şimdi yürüme vakti.

When we got up in the morning, as usual we set off for Einstein cafe to have breakfast. As we already made our plans for the day; we would go to flea market. So after breakfast, it was time to go.

Berlin Reichtag Meydanı Trabant Safari Unten Den Linden Metro Durak

Yolumuz uzun ama keyifli, Tiergarten yani parkın yanından gidicez. Çok büyük bir park. Koşanlar, yürüyenler, bisiklete binenler… Eminin burası yazın ve bahar aylarında çok keyifli oluyordur.

We had a long way to go, but we were having fun. On the way to the flea market, we were going to pass by Tiegarten. It was a huge park where there were people running, hiking and cycling. I believe this place would be more exhilarating in the summer.

Tiergarten Park

TirGarten Yolu Tiergarten Anıtı Hitler'in Taşıttığı Anıt

Yaklaşık 4 km yürüyoruz ve bit pazarına varıyoruz. Seyahatlerimizde gittiğimiz yerlerde bu tip pazarlar varsa muhakkak gidiyoruz. Avrupa’da çok yaygın bir kültür. İnsan saatlerce dolaşıp, oranın kültürü hakkında yeni birşeyler öğrenebiliyor. Neler satılmıyor ki, herşey…  Kitaptan, tabak çanağa, mobilyaya kadar… Keşke bizde de bu şeyler olsa… Ben eski ve klasik arabalara meraklı olduğum için küçük oyuncak arabalar alıyorum… Sedef kendine klasik müzik cdleri alıyor.

I walked about 4 km and finally arrived at the flea market. We were definitely dropping in this kind of markets if there were any. It is a very common culture in Europe. One can stroll around this market and learn more about the country’s culture. It was amazing to see that we could find anything we wanted. From books, crockery to furniture… I wish we had such kind of markets in our country. As being fond of old and classical cars I bought little toy cars while Sedef got classical music CDs.

Antika Pazarı - Flea Market Antika Pazarı - Flea Market Antika Pazarı - Flea Market

Antika Pazarı - Flea Market Antika Pazarı - Flea Market Antika Pazarı - Flea Market

Antika Pazarı - Flea Market Antika Pazarı - Flea Market Antika Pazarı - Flea Market

Gezmemizi bitirince Kültürforum denen komplekse gidiyoruz. Berlin tamamen kültür sanat şehri. Burada Berlin Filarmoni Orkestrası var ama konserler aralık ayından önce başlamıyor. Buna gerçekten üzülüyoruz, çünkü orkestra dünyanın en iyilerinden biri. Berlin‘e gitmek için başlı başına bir neden.

When we were done, we went to a complex called Culture forum. I must state that Berlin is the city of art and culture. In this complex, Berlin Filarmoni orchestras’ concerts would be held but not before December. This was really sad because it is one of the greatest orchestras. In fact, this concert itself is a reason to go to Berlin, but unfortunately, we would not be able to see it.

KulturForum Yesil Ampelmann Kırmızı Ampelmann

Buranın tam karşısındaki Gemaldegalerie‘ye giriyoruz. Burası Berlin‘in en iyi sanat müzesi olarak geçiyor. 13. ve 19. yüzyıl Avrupa resim  sanatı üzerine. Gerçekten muhteşem. Daha neler yok ki burada kütüphaneler, müzik enstranları müzesi, yeni nasyonel galeri, oda müziği konser salonu. Bütün bir gününüzü bu kültür forumunda ve galeride geçirebilirsiniz.

Then we entered Gemaldegalerie which was just opposite Culture forum. It is regarded as the best art gallery in Berlin. Paintings belonging to 13th and 19th centuries were being exhibited in the gallery. It was awesome! So many to see; libraries, musicians museum, the new National gallery, chamber music concert hall…You can spend all day in this culture forum and in the gallery.

Gemaldegalerie

Gemaldegalerie Gemaldegalerie Gemaldegalerie

Gemaldegalerie Gemaldegalerie Gemaldegalerie

Buradan çıkıp Sony Centre‘a gidiyoruz son derece modern ve çarpıcı bir bina. Binanın hava yastıkları ile belirli bir noktadan taşındığı belirtiliyor.


After visiting those magnificent museums and galleries, we headed for Sony Center. It was a very striking ultra-modern building. It is said that the building was moved with the help of airbags located at certain points of it.

Sony Centre Sony Centre Sony Centre

Sırada Savigny Platz var. Burasıda çok şık bir bölge, güzel evler kafeler ve restoranlar var. Pazar günü çok canlı değil ama cumartesileri çok iyi olduğu kesin. Acıkmaya başlıyoruz meşhur Savigny kafeye atıyoruz kendimizi. Ev yemekleri tarzında fakat inanılmaz yavaş bir servis.

It was time to go Savigny Platz. It was a very elegant area where there were beautiful houses, cafes and restaurants. The area was awfully quite and still on Sunday, but I bet it would be bustling on Saturday. Anyway we started to get hungry, so we hurried to this famous café in Savingy. Home-style dishes, but incredibly slow service.

Savigny Platz Bölgesi Savigny Platz Bölgesi Savigny Platz Bölgesi

Savigny Platz Bölgesi Savigny Platz Bölgesi Savigny Platz Bölgesi

Buradan yürüyerek Fassanen caddesine gidiyoruz. İşte burada harika apartmanlar var. Bölge çok şık ve güzel.Burada bir Yahudi kültür merkezinin önüne geliyoruz. İçeri giremiyoruz ancak kapıda tüm toplama kamplarının yazılı olduğu bir anıtı görüyoruz.

We walked along the elite street of Berlin called Fassanen where there were great apartments. Then we arrived at a Jewish cultural center. We had not been able to get in. Still, outside of the center, we could see a monument on which all the Nazi concentration camps were written.

Toplama Kampları

Fassane Strasse Fassane Strasse Fassane Strasse

Yürüyerek Kurfürsterdam caddesine çıkıyoruz, her yer ışıl ışıl, noel için süslenmiş. Buradan eski metro istasyonuna binip Yahudi Soykırım müzesine gidiyoruz.

Our next stop was Kufürsterdam Street. Everywhere was glamorous owing to the sparkling Christmas decorations. We got in the subway and headed for Jewish Genocide museum.

Yahudi Soykırım Müzesi

Yahudi Soykırım Müzesi Yahudi Soykırım Müzesi Yahudi Soykırım Müzesi

Yahudi Soykırım Müzesi Yahudi Soykırım Müzesi Yahudi Soykırım Müzesi

Yahudi Soykırım Müzesi

Yahudi Soykırım Müzesi

Yorgunluktan ayaklarımız kopmak üzere, çay içmek için meşhur Adlon Oteli’ne gidiyoruz. Burası klasik ve tarihi bir otel. Kahveler içimizi ısıtıyor, dinlenmemiz gerek çünkü Ünlü Berlin Sinagoguna  gidicez.

We were so tired that we could barely put one foot in front of the other.   We we went to the renown Adlon Hotel to drink tea. It was a nice historical hotel. Only when we got a cup of tea, we could warm a little bit. We needed to rest because we were going to visit the famous Berlin Synagogue.

Adlon Hotel

Sinagogu gezemiyoruz çünkü saatine yetişemiyoruz.  August caddesine gidiyoruz. Her sanat galerisi,vintage tarzı dükkan hareketli ve tarz bir cadde. Sokağın sonunda Rosenthal caddesi var, burası da küçük dükkanlar bazıları retro tarzından, kafeler var. Adresimiz Rosenthal caddesi 38 numara. PanAsia isimli uzakdoğu restoranında muhteşem sushi’ler bizi bekliyor.

We were not able to enter the synagogue as we had arrived too late to get in. Therefore, we went to August Street. Every art gallery and vintage-style shops were busy on this elegant street. We had walked down August Street and reached Rosenthal Street. There were retro style cafes and small shops in the region. Our address was Rosenthal Street no: 38. A great feast of sushi was waiting for us at a Fareast restaurant called Pan Asia.

Kurfursterdamm Caddesi Kurfursterdamm Caddesi Kurfursterdamm Caddesi

Rezervasyonumuz önceden yapılmıştı, sorun olmuyor. Yemekler çok lezzetli, servis güzel. Sushi sevenlere duyurulur. Sabah erken saatlerde cıktığımız sokakta günü akşam ediyoruz. Ama bütün yorgunluğa deyiyor, Berlin geceleri gündüzleri kadar güzel ve hareketli. Çok hoş restoranların, kafelerin önünden geçiyoruz.

We had booked a table beforehand, so we did not waste our time to be able to find an empty spot. It was a lovely restaurant with very delicious food and good service! Sushi lovers hear me out! Anyhoo, since early hours of the morning we had been wandering around the streets, so we were exhausted, but it was worth all that fatigue. In Berlin, nights were as alive as daytimes. Passing by nice restaurants and cafes, we headed back to the hotel.

Yemekten sonra üzerimize yorgunluk çöküyor,biraz yürüyüş yapıp Berlin parlamentosunu (Reichtag) gezmeye gidiyoruz çünkü gece yarısına kadar açık.

Fatigue had crashed on us after dinner, so we went to Berlin parliament (Reichtag) for a walk because it was open until midnight.

Kapıda kuyrukta bir müddet bekledikten sonra içeri girip asansörle gruplar halinde yukarıya çıkıyoruz. Berlin kuşbakışı 360 derece ayaklarımızın altında. 1884 yılında inşaa edilen yapı ikinci dünya savaşında bombalanıyor.  1996 yılında toparlıyorlar ve 1994-1999 yılları arasınsa İngiliz mimar Sir Norman Foster tarafından dünyadakı en modern parlamento binasından birine dönüştürülüyor.

After waiting in a queue for a while, in groups we got to go inside and went up to the top of the building with elevator. Berlin was beneath our feet! We had a wonderful bird’s eye view of Berlin at 360 degrees. The building was constructed in 1884, yet it was bombed in World War II. In between 1994 and 1999, the British architect Sir Norman turned this building into the most contemporary parliament in the globe.

Saat ilerliyor ve biz yorulduğumuzu hissediyoruz, otele geri dönme vakti yine geldi ama çok güzel bir gün geçiriyoruz.

Time was passing so quickly, and we started to feel tired. It was time to go back to the hotel, At the end of the day, we looked back and said it had been a fascinating day.

Tags: Almanya Gezisi, Germany Trip, Berlin Almanya, Berlin Germany, Berlin Cafe, Berlin Müze, Berlin Museum


4 Yorum

4 Comments

 1. Candan Kutay

  Ekim 14, 2011 at 1:00 pm

  Merhaba,
  Biz de ekim ayı sonunda gideceğiz Berlin’e, rehberiniz çok yararlı oldu:) Ufak bir sorum olacak; bit pazarı hangi gün ve nerede kuruluyor? Adresi hatırlıyor musunuz?

  Teşekkürler,
  Candan

 2. emre

  Ekim 15, 2011 at 1:28 pm

  pazar gunu kuruluyor. Dogu ile batiyi ayiran Dev bir tak var, Ana sehrin kapisi, Brandenburger Tor muydu sanirim ona sirtinizi verip genis caddeden dogu berlin yonune dogru yurudugunuzde uzerinde tank olan yoldan 2 km sonra filan ileride sorarsaniz gosterirler…

 3. Eylül

  Nisan 9, 2012 at 8:10 pm

  4 gün sonra berlin’e gideceğim ve 2 gün kalacağım için pek verimli bir gezi olmayacak diye düşünüyordum ama bu yazınız nerden başlamam ve özellikle nereleri gezmem gerektiği konusunda bana çok yardımcı oldu:)

 4. merve

  Mayıs 1, 2012 at 12:45 pm

  Şahane bir rehber oldu bu yazılar, üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen bu yaz çıkıcağım Berlin turunda işime fazlasıyla yarayacak gibi görünüyor. Bu yazı dizisini okuyana kadar ekstrem bir heyecan hissetmemiştim bu gezimle ilgili, ama sanırım şuan 4 gözle bekliyorum. Bu yazıyı oraya gittiğim temmuz ayında tekrar açacağım ve not ederek önerdiğiniz yerleri sırasıyla göreceğim. Teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı