Almanya

Berlin Gezisi 2. Gün

Sabah erkenden yollara düştük. Klasik gene kahvaltı için Einstein kafe’ye gidiyoruz. Nefis omletler ve kremalı kahve yapıyolar. Zaten Berlin‘de kaldığımız sürece başka yerde de kahvaltı yapmıyoruz.

We went out early in the morning. As usual, we went to the Einstein café for breakfast. They serve delicious omelet and coffee with crème. As a matter of fact, we had our breakfast nowhereelse but this café during the time we stayed there.

Einstein Cafe Berlin 2. Gün

Bugün gidilecek yerler arasında Pergamon müzesi var ilk başta, zaten bir gün önce biletlerimizi de almıştık. Kahvaltımız bittikten sonra rota müze, henüz erken o yüzden sıra yoktur diye düşünüyorum, rahatça içeri giriyoruz.

Today, we were going to visit Pergamon museum first; that’s why, we bought our tickets yesterday beforehand. After we had our breakfast, we directly headed for the museum although it was still a little bit early to go. We entered the museum without waiting since there was no queue at all.

berlin-gun-2-kasim-2009 (2) berlin-gun-2-kasim-2009 (3) berlin-gun-2-kasim-2009 (19)

berlin-gun-2-kasim-2009 (4)

Milattan önce 160’dan kalma Bergama sunağını gördük. Berlin müzeleri içindeki en eski ve değerli hazine. Osmanlı zamanında bizim topraklarımızdan Arkeolog Karl Humann tarafından getirilmiştir. 2. dünya savaşı sırasında da müze çok az zarar ile kurtulmuştur.

We saw the Bergama altar which dated back 160 BC. It is the oldest and most valuable remnant of Berlin museums. During the Ottoman Empire period, it was brought by the archaeologist Karl Humann to Berlin from our land. The museum remained almost unharmed during World War II.

berlin-gun-2-kasim-2009 (5) berlin-gun-2-kasim-2009 (6) berlin-gun-2-kasim-2009 (7)

Bu sunak M.Ö. Bergama Yunan şehri olduğundan bölgedeki bir tapınak kompleksinin bir parçasıdır. Bu müzede gördüğümüz diğer eserler Milet Pazar Kapısı M.S. 120’ye ait. Yükseliği 16 metre’den daha yüksek. Burada 2/berlin-gun-2-kasim-2009-47.jpgenteresan görüntülerden biri taşın üstünde o zamandan kalma bir berberin reklamının kabartması bulunmakta.

Since Bergama was a Greek city in BC, this altar was a part of a temple complex in the district. The other historical pieces we saw at the museum belonged to Miletus Sunday Gate in 120 AD which is higher than 16 meters. One of the interesting images here was a barber’s embossed ad on a stone.

berlin-gun-2-kasim-2009 (8) berlin-gun-2-kasim-2009 (9) berlin-gun-2-kasim-2009 (10)

Tanrıça Atena‘nın heykeli, Atena tapınağı (M.Ö 2 yy), Tanrıça Persafon heykeli , Asur sarayı, Mishta Sarayı (Sultan Hamid’in Kaiser Willheim’e hediyesi 🙂 MS. 744’de Ürdün’de inşa edilmiş), Babil‘in Istar Kapısı (180m uzunluğundaki bir yol’dan kalma kalıntılar, fayanslar, kutsal aslan resimleri), Romalılardan kalma Ürdünden çıkarılan yer mozaikleri, ve İslam eserlerine ait parçaların sergilerini görme şansı bulduk.

The statue of the Goddess Athena, the temple of Athena (M.Ö 2 YY), the statue of the Goddess Persafon, Asur Palace, Mishta Palace (Sultan Hamid’s gift to Kaiser Willheim  it was built in Urdun in744 BC) the gate of Babil, Istar (the remnants of a 180 meters length road, fayanslar, holy lion pictures) earth mozaics Romans.

berlin-gun-2-kasim-2009 (11) berlin-gun-2-kasim-2009 (14) berlin-gun-2-kasim-2009 (13)

berlin-gun-2-kasim-2009 (15) berlin-gun-2-kasim-2009 (16) berlin-gun-2-kasim-2009 (18)

Aşağıda videosunu da bulabileceğiniz Halep Odası (Halep’te hristiyan cemaate ait kalmış tek,paha biçilmez oda duvar kaplamaları) görülmeye değer.

Here is a video of Aleppo Room. The room is worth seeing. (The room Belonging to the Christian communities in Aleppo, has remained single. It has priceless wall coverings)

Pergamon Müzesi Halep Odasi from Emre Tok on Vimeo.

Buradan çıktıktan sonra bir kahve molası sonrası Friedrich kilisesini geziyoruz.

After having seen the room, we took a coffee break and headed for the Friedrich Church.

berlin-gun-2-kasim-2009 (27) berlin-gun-2-kasim-2009 (28) berlin-gun-2-kasim-2009 (29)

Hemen çok yakınında inanılmaz bir çikolata dükkanı var kendimizi oraya atıyoruz.İsmi Fassbender & Rausch.  Burada türüf ve değişik çukulata çeşitlerinden bir miktar paket alıp elimizde yola yürüyerek devam etme kararı alıyoruz.

We went to a chocolate store/shop which was really close to the church. It is called Fassbender & Rausch. We bought a packet of chocolate and decided to walk.

Fassbender-rausch çukulata dükkanı

Sokakta gezerken , köprülerde, yollarda gördüğüm eski arabalar, enteresan görüntülerden oluşan fotoğraflar çekiyoruz.Farklı olan her şey ilgimizi çekiyor. Yurtdışında gezdiğiniz sürece sizi şaşırtan tüm öğeler her zaman favorim olmuştur.

While we were wandering around the streets and walking over the bridges, we took a lot of intereseting pictures and also took photos of the old cars I saw on the roads. Anything different attracted our attention.  When we are abroad, all the things making us surprised are always my favourite ones.

berlin-gun-2-kasim-2009 (20) berlin-gun-2-kasim-2009 (22) berlin-gun-2-kasim-2009 (23)

berlin-gun-2-kasim-2009 (24) berlin-gun-2-kasim-2009 (25) berlin-gun-2-kasim-2009 (26)

berlin-gun-2-kasim-2009 (35) berlin-gun-2-kasim-2009 (37) berlin-gun-2-kasim-2009 (48)

berlin-gun-2-kasim-2009 (38) berlin-gun-2-kasim-2009 (39) berlin-gun-2-kasim-2009 (40)

Karnımızda acıkmaya başladı, batı Berlin tarafındaki ünlü alışveriş mağazası Ka De We’de sushi yiyelim diyoruz. Tam bir felaket hayal kırıklığı. Ama alışveriş merkezinde ben maket arabalar ve playmobil oyuncakları arasında deliriyorum. Kendime hatıra olsun diye bir minik PlayMobil bizim eski gençlik tabirimizle Mini Mekanik oyuncak adam alıyorum.Sushi faciasını ise dışarı çıkıp Sosis yiyerek kapatıyorum 🙂 Nefis !

We started to get hungry, so we decided to eat sushi at the famous shopping mall located in the West Berlin, which is called KA DE WE. It was a total disappointment though. I was, however, fascinated by maket cars and playmobil toys that I saw in the mall. As a souvenir, I bought a small playmobil which we used to call mini-mechanic toy man. We tried to forget about the sushi disaster by eating sausages out of the mallJ Delicious!

berlin-gun-2-kasim-2009 (45) berlin-gun-2-kasim-2009 (46) berlin-gun-2-kasim-2009 (47)

Yemekten mağazanın bulunduğu inanılmaz uzunluktaki alışveriş caddesi olan Kurfürsterdam’da yürüyüş yapıyoruz. Burası çok uzun ve güzel bir cadde, birde yılbaşı için süslemişler daha bir güzel olmuş.

Then, we took a walk on the Kufürsterdam Street which is an incredibly long shopping street.  The mall is also located here. It is a long and beautiful street. It was decorated for Christmas at that time which made it even more beautiful.

berlin-gun-2-kasim-2009 (49)

berlin-gun-2-kasim-2009 (42) berlin-gun-2-kasim-2009 (43) berlin-gun-2-kasim-2009 (36)

noel baba ve bmw

Vakit geçiyor metro ile otele dönüyoruz burdan. Akşam yemek için otelde biraz dinlenip tekrar çıkıyoruz. Bu geceki adres Gendarmerie restoran. Restoran çok havalı ve güzel ama servis biraz yavaş. Yemekten sonra Hotel de Rome’a gidiyoruz, barda bir şeyler içmek için. Her şey güzel ve servis kusursuz. Vakit ilerledikten sonra otelden çıkıp nehir kıyısında yürüyüş yapıyoruz.  Berlin yaşıyor… Çok güzel kafeler, restoranlar ve barların önünden geçiyoruz. Berlin‘de her yerde nerdeyse bir tiyatro karşınıza çıkıyor. Bunlardan biri de Brecht’in tiyatrosu. Hava soğuk, geç oldu sabah yine yollara düşücez, otele dönüp iyi bir uyku çekiyoruz. Unutmadan hatırlatalım en uzun, en yoğun ve en büyük gezimiz ise Pazar gününde yani Berlin 3. Gün yazısında… Kaçırmayın 🙂

Time passed so quickly and we turned back to the hotel by metro. After we had rested for a while, we went out for dinner. We decided to have our dinner at the Gendarmerie restaurant. It was a very elegant and nice restaurant, but the service was a little bit slow.  Right after the dinner, off we went to Hotel de Rome to drink something at the bar. Everything was great and the service was perfect. Having spent some time there, we were off to take a walk along the riverside. Belin is alive…We passed in front of very nice cafes, restaurants and bars. We came across a theatre on almost every street of Berlin. One of them was Brecth’s theatre. It was really cold and we were tired, we went back to the hotel to get a good sleep because tomorrow we were going to hit the bricks to exploreJ before I forget, I should remind you of our longest trip which was on Sunday (the third day in Berlin) Don’t miss it 🙂

berlin-gun-2-kasim-2009 (21)

Tags: Almanya Gezisi, Germany Trip, Berlin Gezisi, Berlin Trip, Athena, Bergama, Pergamon, Persafon

 


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı