Berlin Gezisi 1. Gün – Berlin Trip 1st Day

Berlin‘e ilk gidişimiz. Perşembe günü akşam saatlerinde varıyoruz. Hava soğuk malum. Konakladığımız Otel yakın,  gidip valizlerimizi bıraktıktan sonra ilk işimiz kendimizi dışarı atmak. Alexanderplatz meydanında kurulmuş olan yılbaşı panayır alanı pazarlarının içinde kayboluyoruz. Herkes bira, sosis yemekle ve sıcak şarap içmekle meşgul. İsteyenler için tatlı bir şeylerde bulmak mümkün.

This was our first visit to Berlin. We arrived in Berlin on Thursday evening. The weather was cold. After we had checked in at the hotel and left our luggage in the room, the first thing we did was to go out. We were drifted by the beauty of Christmas fair bazaars set in Alexanderplats square. Everyone here was occupied with drinking beer or warm wine and eating hotdogs. For those who would like to eat dessert, it was also available.

Berlin Yılbaşı Berlin-ilk-gun (26) Berlin-ilk-gun (33)

Çok yorgunuz bir şeyler yiyip, meydanda yürüyüş yaptıktan sonra  Unter den Linden caddesine doğru yürüyüş yapıyoruz.Özellikle daha sonra detayı ile anlatacağım Doğu Berlin trafik ışıklarının sembolü Ampelsmann “Ampül Adam” dükkanlarını görmeden etmiyoruz.

We were very tired, so we stopped for a while to have lunch, and then we continued walking to the Unter den Linden Street. We could not help not seeing Ampelsmann “Bulb Man”, the symbol of East Berlin traffic lights. No worries, though. I will explain this later in a more detailed way.

Ampelsmann Berlin-ilk-gun (4) Berlin Unten den Linden Caddesi

Burası Doğu Berlin‘de ve  binalar çok görkemli. Cadde inanılmaz geniş. Amacımız yemek üzerine tatlı bir şeyler yiyip otele geri dönmek. Derken aradığımız yeri buluyoruz. Einstein Cafe.  Buranın en meşhur kafesi. Politikacılar, sanatçılar ve ünlüler buraya geliyor. Biz de kendimize birer kahve ve elmalı strudel tatlısını söylüyoruz. Kahvelerimizde bitince artık otele geri dönüyoruz.

This Picture was taken when we were in East Berlin. In this region, the buildings were very glorious. The street was incredibly wide. We wanted to eat dessert and go back to the hotel. So we were looking for a place. Finally, our wishes came true, and we found a perfect place; Einstein café. The most well-known café in Berlin! As far as we are concerned, politicians and celebrities usually come to this café. We ordered two cups of coffee and strudel with apple for dessert. When we were done, we headed back to the hotel.

Berlin Dome

Sabah erkenden yollara düştük, akşam yorgunluktan deliksiz uyku uyumuşuz. Kahvaltımızı Einstein Cafe‘de yapıyoruz ve burada kaldığımız sürece her sabah burada yaptık. Muhteşem omletler, ekmek sepetleri var ve en önemlisi kaliteli servis burada mevcut. Kesinlikle öneririz. Dört sabah burada kahvaltımızı yaptık.

We set out early in the morning. To tell the truth, yesterday we slept like a week since we were exhausted. Anyhoo, we went to Einstein Café to have breakfast. Actually, as long as we stayed there, every morning we had our breakfast in that café. Wonderful omelets, bread baskets and most importantly, good quality service was available there. We definitely recommend Einstein café to you.

Cafe Einstein

Kahvaltıdan sonra şehri gezmek için gezi otobüsü turu alıyoruz. İyiki de almışız bütün önemli noktaları görmüş oluyoruz. Berlin‘de 3 tane üniversite var. Bunlardan bir tanesi Unter den Linden üzerindeki Humbolt üniversitesi. Karl Marx burada okumuş ve Einstein burada ders vermiş.

After breakfast, we took the sightseeing bus tour to explore the city. Luckily, we took the tour because we could see all the important places. There are 3 universities in Berlin. One of them is Humbolt University on Unter den Linden. Karl Marx had studied there while Einstein once taught there.

Berlin-City Tour Berlin Berlin

berlin otobüs tur rota


Bu cadde zaten çok görkemli dediğim gibi. Müzelerin çoğu ve opera binası burada. Sakın yanlış anlamayın Berlin‘de 170 tane müze var. En önemlileri sayılabilecek 6 tanesi bölgede. Üniversitenin karşısındaki meydanda 1933 yılında Naziler otuzbin kitap yakmışlar. Olayların caddesi burası. Adolf Hitler bu caddede gövde gösterisi yapmış. Caddenin batı ucunda ise otobüsün durduğu noktada Braden Burger Tor, yani Doğu ve Batıyı ayıran sınırın en ucundaki 2. Dünya savaşından kalan tek Berlin Kapısı bulunuyor. Çok haşmetli. Çok yakının Adlon Hotel var ki burada ilerleyen günlerde girip kahve ve pasta keyfi yapıyoruz. Braden Burger Tor‘da turistler doğu ve batı askerlerini simgeleyen kişilerle fotoğraf çektiriyorlar.

As I mentioned before, the street was already very glorifying. Most of the museums and the opera building were there. Don’t get me wrong. There are 170 museums in Berlin. However, 6 of them that can be considered to be the most important are in the region. In 1933, Nazis burned 30. 000 books in the field opposite of the university. The street of events! Adolf Hitler showed of his power in this street. In the western edge of the street where the bus, in the picture, is waiting, there is Braden Burger Tor, the Berlin gate, which is the last remnant border from World War II separating East and West. Very majestic! The Adlon Hotel is very close to here where we later enjoyed drinking coffee and eating cake.  At Braden Burger Tor, tourists take photos with people representing Western and Eastern soldiers.

Berlin-ilk-gun (64)

Braden Burger tor Braden Burger Tor Braden Burger Tor

Pinokyo Dükkanı Berlin Bisiklet Taksi Die Bahn

Otobüs turu yaklaşık 2 saat sürüyor. Başlangıç noktasına geri geldiğimizde inip öğle yemeği için Alexanderplatz‘da Nordsee balıkçısına gidiyoruz.

The bus tour took approximately 2 hours. When we came back to the starting point, we went to a fish restaurant, called Alexanderplatz‘da Nordsee for lunch.

Berlin Nordsee

Yemekten sonra Berlin Katedraline gidiyoruz. Katedral çok etkileyici. İçinde eski Almanya şansölyesi ve krallarının mezarları bulunmakta. İçeri girerken güvenlik kontrolünden geçiyoruz.

After we had our lunch, we went to the Berlin Cathedral. The Cathedral was very impressive. The tombs of the former Chancellor and kings of Germany were buried there. Before getting inside, we had gone through the security check.

Berlin Katedralinin içi

Oradan çıkıp müze adası denen bölgeye yürüyoruz hemen katedralin karşısı, burada kendimize 3 günlük müze kartı alıyoruz ki çok ekonomik. Bir sürü müzeye, galeri ve bazı kiliselere bedava girebilicez. İlk durağımız Altes Müzesi, ayrıca 2 saat sonrası içinde Mısır müzesine rezervasyon yapıyoruz. Altes yani eski müze de eski çağ, Roma, Anadolu ve Kıbrıs uygarlıkları ve buralardaki yaşama ait tüm bilgileri ve kalıntıları inceliyoruz. Aklıma hep Indiana Jones filmlerindeki Alman ve 3. Reich’taki arkeolojinin yükselişi geliyor. Almanların içinde inanılmaz bir araştırma ve arkeoloji isteği var. Ve bu konuda dünyadaki en başarılı kişiler olduğunu düşünüyorum.

From there, we walked to the area called the museum island, which is in front of the cathedral. And we bought 3 day museum cards that were so much economical. We were able to enter several museums, galleries, and some churches free. Our first stop was Altes Museum. Afterwards, we would visit the Egyptian museum, so we booked/made reservations for the museum. In Altes, the ancient museum, we examined the historical remnants of Roman, Anatolian and Cyprus civilizations. While I was looking at the remains I thought of the German in the Indiana Jones movies and the rise of archeology in the 3rd Reich. Germans are highly interested in archeology and doing research. In that sense, I think they are the most successful researchers/people on the earth.

Berlin Altes Museum Berlin Altes Museum Berlin Altes Museum

Berlin Altes Museum Berlin Altes Museum Berlin Altes Museum

Altes Müzesini gezdikten sonra vaktimiz olduğunu görüp doğru opera binasına doğru koşuyoruz orayıda görmek lazım. Başında ünlü Daniel Barenboim var ama biz yokken orada yok bizim şansımıza. Berlin‘de 3 adet opera binası var. İnsan bunları duyunca kendi ülkesi için çok üzülüyor doğrusu.

Having visited the Altes Museum, we figured out that we still had some time to see the opera building.  Normally, the well-known Daniel Barenboim conducts the opera. Nevertheless, we were so unlucky that he was not there on that day. In Berlin there are three opera buildings while our country has none. This is something we should be ashamed of!

Altes Museum Önü Opera Binası Berlin-ilk-gun (31)

Mısır müzesine gitme vakti geliyor. İnanılmaz kuyruk var ama rezervasyon olduğu için vaktimiz gelince giriyoruz. Müzeler hakkında çok bilgi vermek istemiyorum bir tanesi hariç, ondan da sonra bahsedicem. Ama genel olarak söylemeke gerekirse Berlin kültür başkenlerinden biri,gezdiğim her müze inanılmaz etkiliyici. Neue yani yeni müzede Mısır medeniyetleri, Firavunların yaşantısı ve ünlü Nefertiti’nin heykelini görmeye muaffak oluyoruz.

It was time for us to go to Egyptian Museum. There was a very long queue, but as we made our reservations beforehand, we could enter the museum on time. I do not want to give much information about the museums except one of them, which I will talk about it later.  But in general, I can highlight that Berlin is one of European capitals of culture. Every museum we visited was fascinating. We could have an opportunity to witness the life of Egypt civilizations and Pharaoh as well as the famous statue of Nefertit.

Nefertiti

Mısır Medeniyetleri Müzesi Mısır Medeniyetleri Müzesi Mısır Medeniyetleri Müzesi

Mısır Medeniyetleri Müzesi Mısır Medeniyetleri Müzesi Mısır Medeniyetleri Müzesi

Mısır Medeniyetleri Müzesi Mısır Medeniyetleri Müzesi Mısır Medeniyetleri Müzesi

Gezimiz bittikten sonra Friedrich Caddesi‘ne doğru yürüyüşe çıkıyoruz. Burası alışveriş ve restoran cenneti. Yürüyüşümüzün amacı Checkpoint Charlie‘ye gitmek. Burası Doğu ve Batı’yı ayıran en önemli kontrol noktası ve tüm soğuk savaşın geriliminin en yüksek noktada olduğu nokta. Burada daha sonraki günlerde bir müzeye gidiyorum ve bu müze de Doğu Almanya‘dan Batı’ya daha özgür topraklara nasıl ve ne şekilde kaçtıklarını anlatan hikayeler ve ekipmanlar bulunmakta.

After completing our tour, we walked to the street Friedrich. This street is a paradise of shopping restaurants. Then we went to see Checkpoint Charlie. This is the most important check point that separates East and West. It is the point where the highest tension of the cold war took place at this point. On the following days, I went to a museum in which I examined the stories and equipments related to people’s escaping East Germany to the West Germany, the free lands.

Berlin-ilk-gun (54)

Akşam olduğu için fotoğraf çekemiyoruz. Tekrar gelmemiz lazım. Hava çok erken kararıyor burada. Biz akşam yemegi için otele dönmeme kararı verip kendimizi yemek öncesi Newton Bar‘a atıyoruz. Restoranda tam karşıda. Kaliteli bir bar.Yemek saatine kadar burada vakit geçiriyoruz. Yemek için seçtiğimiz yer Berlin‘ninde en iyi restoranlarından sayılan Lutter Wegner. Buranın geleneksel usulde yapılan av etleri ve şinitzeli meşhur. Kendimize şinitzel söylüyoruz gayet başarılı. Yemeğimiz bittikten sonra bizde yorgunluktan bitmiş olduğumz için, yürüyüş yapıp kendimizi otele atıyoruz.

We were unable to take pictures since it was evening/dark. We had to come again. It was getting dark very early here. We decided not to return to the hotel for dinner and went to Newton Bar first. By the way, the restaurant we would go was just the opposite of the bar. It was a very smart bar. Until the diner time, we had spent a couple of hours in that bar. Wegner Lutter, the restaurant we had chosen to dine is one of the best restaurants in Berlin. It is known for its hunted meat and schnitzel that is cooked in traditional methods. We had ordered schnitzel, and it was lip-smacking. After the dinner, we felt so exhausted that we directly went back to the hotel.

Berlin hikayesi sürekli devam edecek… Takip edin 🙂

Berlin story will continue …follow up on the blog!

Tags: Almanya Gezisi, Germany Trip, Berlin Gezisi, Berlin Trip, Berlin Cafe, Berlin Restaurant, Berlin Müze, Berlin Museum

Paylaş

“Berlin Gezisi 1. Gün – Berlin Trip 1st Day” üzerine bir yorum

  1. Sanırım sizinle aynı günlerde Berlin’de bulunmuşuz. Tam da bloğuma Berlin’le ilgili bir yazı koymuşken sizinkine rastlamak çok hoş oldu…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir