Antalya

Antalya Akdenizin lider turizm bölgesi. Türkiye’ye gelen turistlerin en çok konakladığı, plajları, sıcak iklimi ve tabiatı ile bir cennet. Sadece güneşi ve denizi ile değil, tarihi ve ören yerleri ile Türkiye turizminde en önemli yere sahip şehrimiz. Uygun fiyatlı uçak bileti aldıktan sonra yapmanız gereken güzel bir otel seçmek. Antalya otelleri için bu siteden bilgi alabilirsiniz şeklinde.

Antalya dünyanın en yoğun beş yıldızlı tatil köylerine ev sahipliği yapan bir şehir. Doğu’da Lara, Alanya, Side batısında Çamyuva, Tekirova, Kemer, Kekova, Demre, Kaş ve Kalkan gibi muhteşem küçük yerleşim birimlerine sahip. Her birinin deniz, plaj özellikleri farklı.

Antalya’ya yolunuz düştüğünde tarihi kale bölgesini ve şehir plajlarını gezmenizi öneririz. Şehir içinde tahinli piyazı ve et yemekleri ile ünlü bir çok restoran bulunmakta. Şehrin biraz dışına çıktığınızda ise Türkiye’nin en önemli turistik doğa harikalarına ulacaksınız. Nerelere mi ?

Antalya (2)

Perge

Aksu ileçesi yakınlarında bulunan Perge antik kenti on iki bin kişilik anfi tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. 1946 yılından beri üzerinde antik kazı çalışmaları devam etmektedir. İçerisinde Sedir restoran bulunmakta olup, sütunlu büyük caddesini gezmek sizi tarihe yolculuk yaptıracaktır.

likya (4)

Düden Şelalesi

Konyaaltı plajı tabelalarından sonra takip edeceğiniz Düden şelalesi tabelası sizi dünyanın en muhteşem harikalarından birine götürecek, takip edin. Varsak bölgesindeki bu şelale özelikle haftasonu yerli yabancı turistlerce çok kalabalık hale geliyor. Piknikalanı ve restoranları da barındıran bu doğa harikası yerde en az iki, üç saat geçirip sıcak havada serinlemek mümkün.

Antalya (4)

Kurşunlu Şelalesi

Antalya-Alanya yolu üzerinde, Antalyaya 24 km mesafedekı bu dünya harikası güzelliği görmeden gelmemeniz lazım. 1979’dan berı Orman tesisi olarak bulunmaktadır. Flora ve fauna zenginliği dillere destandır. Ülkemizde tabiat parkı olarak bulunan az sayıda yerden biridir. Şelalenin bulunduğu vadide yürümenizi tavsiye ederim.

likya (3)

Antalya Kale İçi

Hadrianuz kapısı, yat limanı ve Hıdırlık kulesi… Kale içindeki renkli ensafın dışında bulabileceğiniz pek çok tarihi alandan sadece bazıları. Butik oteler, cumbalı tarihi evler fotoğraf makinenizi boynunuza asmaya pek fırsat vermeyecek.

Antalya (1)

Antalya Müzesi

Şehir merkezinin batısında yer alan bu müze Lykia, Pisidia ve Pamphlylia medeniyetlerinden kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Antalya’nın etrafı binlerce eski medeniyete ev sahipliği yaptığından, şehrin müzesi de o oranla zengin. Perge antik şehrinden gelen Elmalı hazinesi Dünyanın sayılı önemli buluntularından.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın yaklaşık 3-4 km batısında, yaklaşık 1.5 km. uzunluğunda kum ve çakıl ağırlıklı plaj. Çok çeşitli tesislere, kafeterya ve restoranlara sahiptir.

Antalya (1)

Kent Ormanı ve Hayvanat bahçesi

Kepezaltı piknik sahası içerisinde, 80 dönüm arazi üzerine kuruludur. Hayvanat bahçesinde bulunan hayvanların; bakım, beslenme, barınma, sağlıklarının korunması gibi ihtiyaçları giderilmektedir. Özellikle hafta sonları halkın tercih ettiği yerler arasında olan hayvanat bahçesinde 71 tür ve 515 adet hayvan bulunmaktadır.

Antalya (3)

Karain mağarası

Ülkemizin en doğal mağaralarından biri. En büyüğü. Antalya’dan 30km kuzeybatıda bulunmakta. 1946 yılından bu yana mağarada arkeolojik kazılar devam etmektedir. Mağaraya giriş paralı. Dünya miras listesinde olan bu eşsiz yeri görmenizi öneririz.

Antalya (2)

Likya Yolu
Fethiye’den Antalyaya kadar uzanan 500km’lik bu yol ilk olarak 1999 yılında Kate Clow tarafından herkese tanıtıldı. Çeşitli kitapları ve yol noktaları olan bu eşşiz yol dünyadaki en iyi on uzun mesafe yürüyüş rotasından biri. Parkuru işaretli ve harita ve kitaplarla desteklendiğinde 10 gün gibi bir sürede hızlı tempo ile yürünebilecek bir yol. Son zamanlarda bu yörede 250km’lik bir ultra maratonda düzenlenmektedir.

likya (2)

Likya Yolu için daha önceden yapmış olduğum bisiklet gezisine göz atmanızı öneririm:

http://www.geziyorum.net/likya/

likya (1)

Önerdiğimiz Lezzetler ve Restoranlar

  • Piyazcı Sami : Elmalı Mah. 25. Sok. No 5
  • Yedi Mehmet: Tandırı ile meşhur Tel: 0 242 238 52 00
  • Kısmetim Balıkevi: Balık Çorbası içilmeli Tel: 0 242 317 11 71
  • Parlak Restoran: Kulaklı Çorbası nefis. Tel: 0 242 241 91 60
  • Akdeniz Dondurma: Yanık isimli dondurmasını tadın ! Tel: 0 242 312 47 19
Not: Bu yazımızda yayınlanan 1,3,5,6,7,8 numaralı fotoğraflar Internet arama motorlarından alınmıştır. Fotoğraf sahibinin itirazı halinde kaldırılacaktır.
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir