Anadolu’nun 9 000 Yıllık Sakinleri Beyoğlu’nda…

Evet ….Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üst katında çalışmanın keyfine yeni yeni varmaya başladım.. Anadolu’nun ilk medeniyetinin bulunduğu ÇatalHöyük ile ilgili sergiyi gezdim.Sergi ile ilgili detaylar aşağıda… Fotoları için ise tıklayın…
Bence Kaçırmayın…

Adres : Yapı Kredi Kültür Merkezi İstiklal Caddesi No: 285 34433, Beyoğlu, IST 

 

Benim aklımda kalanlar ise şöyle;

O zamanki evlerde bulunan hayvan boynuzları ve yırtıcı hayvan figurlerinin bu hayvanlardan olan korkularını yenmek için evlere konması.

Çok küçük taş ve kemikten hayvan, insan, kuş başlı insan motifleri. Kibrit uzunlugunda ancak 9000 yıl önce yapıldığını bilmek ve onlardan 10 cm uzakta bir camın arkasında olmak bile çok heyecan verici.

Çatalhöyük kitabı’nı YK Yayınlarından almak istiyorum.

YK Yayınları sitesinden alıntı…

Anadolu’nun 9 000 Yıllık Sakinleri Beyoğlu’nda… Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, yaklaşık on yıldır Çatalhöyük’teki arkeolojik kazıları destekleyen Koçbank’ın ve bu sene Yapı Kredi’nin katkılarıyla Topraktan Sonsuzluğa Çatalhöyük sergisine ev sahipliği yapıyor.

Büyüklüğü ve içerdiği yoğun yapılaşma nedeniyle ortaya çıktığı ilk günlerden bu yana dünya arkeoloji çevrelerinin ilgi odağı olan Çatalhöyük, ilk defa Türkiye’de kapsamlı bir sergiye konu oluyor. Günümüzden yaklaşık 9000 yıl önce, belirli bir şehircilik düzeninde hiç savaşmadan yaşayan Neolitik Çağ insanlarını konu alan sergide birbirinden ilginç 288 eser yer alıyor.


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir