Amsterdam

Amsterdam`da tam iki gün geçirdik. Daha çok kez gitmemiz gereken bir şehir. Ben genel olarak aşağıdaki listenin bir kısmını gerçekleştirdim. Ama yapamadıklarımız için özellikle Londra’dan son derece yakın olduğundan daha çok geleceğiz. Şimdi size yapmanız gereken en önemli 20 şeyi listelemek isteriz.

Amsterdam (12)

Amsterdam Müzeleri ve Kafelerini Ziyaret Edin
Amsterdam Müzesi 700 yıllık ayakkabılara bile ev sahipliği yapan harika bir müze. Onun dışında önerdiğim diğer müzeler: Museum Ons’ Lieve Heer op Solder ve Joods Historisch Müzeleri (Yahudi mahallesinde)

Amsterdam (4)

Amsterdam (8)

Meşhur Çiçek Pazarını Gezin

Amsterdam (35)Osmanlı zamanında laleler konusunda uzmnalaşan ve bunu bir kültür haline getiren Hollanda da çiçek pazarını gezip, bilgi almak, rengarenk içieklerin fotolarını çekmek süper keyifli.

Peynir, tahta ayakkabılar, peynir ve rüzgar gülleri ile beraber lale de en önemli Hollanda figürü. Zaanse Schans müzesi, Bloemenmarkt,Reypenaer ve  Brouwerij ‘t IJ en önemli gezilecek yerler.

Amsterdam (30)

Amsterdam (31)

Kanallar Boyu Yürüyün ve Keşfedin
Kanallar Amsteram’ın en güzel kısmı. Tam 165 kanal var. Kanal kenarında olan kafeler ve bisiklet yolları ile donatılmış.  Buradaki üç bölgeyi gezeminiz öneririm.

Amsterdam (34)

Amsterdam (25)

Bu bölgeler:  Museum QuarterJordaan ve Pijp. Sanat galeri ve bolca Kafe Shop adı verilen dükkanlarda mevcut. En görkemli görüntüye sahip kanal ise Prinsengracht. Diğer yerler ise Brouwersgracht.

Amsterdam (16)

Amsterdam (27)
Vondelpark’ta Piknik Yapın
En harika Piknik yapılacak yer ise Vondelpark. Burası amsterdam’ın en yeşil alanı. Şair Joost van den Vondel (1587-1679) adı verilmiş. Picasso’nun heykelleri bulunan parka kesin gitmeniz lazım.

Amsterdam (9)

Bisiklet Kiralayın ve Sürün
Bisiklet inanılmaz yaygın. Bunun için Amsterdam ve Bisiklet isimli yazımı okumanızı öneririm.  MacBike ve Rent-A-Bike şirketlerinden bisiklet kiralayabilirsiniz. Rehberli tur için ise  Yellow Bike şirketini takip edin.

Amsterdam (18)

Amsterdam Stili Sokak Yemeklerini Deneyin
Soğuk et, turşu, pizza, patates kızarması ve sosis bu yemeklerden vazgeçilmezleri. Balık ve tavuk da gene çokca bulunan yemekler.

Amsterdam (15)

Redlight Bölgesini Gezin
Seks ve seks işçiliği konusunda Amsterdam çok özgür ve bu konu bu bölgede yasal. Buraya gittiğinizde kendine ait küçük kanal evlerinde haatını idame ettirmeye çalışan kadınlar var. Bunun dışında çok fazla cafe ve görülecek sanat galerileri de var.

Amsterdam (32)

Rijksmuseum Müzesini Gezin
Rijksmuseum dünya standartlarında harika bir müze. Rembrandt ve bir çok ünlü sanatçının eserleri bulunmakta.

Amsterdam (11)

Parkları Keşfedin
Eğer Buz Patenini seviyorsanız, buralar sizin için biçilmez kaftan. Donan kanallarda 200km uzunluğunda yarışlar düzenlendiği bile oluyor.

Amsterdam (1)

Her Cuma saat 21:00’de ise paten ve kaykaycılar Vondelpark karşısında 20km parkur için buluşuyorlar ve sonra pub’a gidiyorlar.

Amsterdam (19)

Stedelijk Museum ve Van Gogh Museum’a Gidin
Küvet şeklinde tasarlanmış Stedelijk Museum 20 ve 21. yy sanatçılarının harika eserlerini barındırmakta. Cézanne, Picasso, Matisse ve Chagall bunlardan bazıları.

Amsterdam (14)

1945 sonraı artistler ise De Kooning, Judd, Lichtenstein, Nauman, Stella ve Andy Warhol. Van Gogh Museum ise ayrıca yazdığım bir yazı. Linke tıklayarak giderbilirsiniz.

Amsterdam (10)

Eski Kıyafetler ve Yerel Yemekleri Keşfedin
Eski pazarlar muhteşem. İkinci el kıyafetler, eşyalar aramak istiyorsanız en favori mekanlar Albert Cuypmarkt, haftasonu Noordermarkt ve pazartesileri Waterlooplein.

Amsterdam (33)

Begijnhof Amsterdam’ın Gizli Bahçesine Dalın
Begijnhof, harika bir bahçe. Burası 14. yy’da yapılmış. Ses ve akustik konusunda kesinlikle görülmesi gereken bir bahçe.

Amsterdam (13)

Amsterdam (37)

Anne Frank Müzesini Gezin
Prinsengracht 263 adresindeki bu aknal evinde yahudi asıllı Anne Frank ve ailesi 2 yıl saklanmış. 1933 yılında kaçan Anne Frank ve ailesinin bu evi bir müze ve görülmesi gerekiyor. Sabah erken kuyruğa girmeniz lazım.

Amsterdam (5)

En İyi Barlara Gidin
Kafeler sabah erken açıyor ve gece 2-3 e kadar açık. Barlardan ise Twee Zwaantjes ve Wynand Fockink favorilerden. Prik ise eşcinsellerin tercih ettiği bir bar. Café Thijssen ise gene sevilen mekanlardan.

Amsterdam (3)

Konser’e Gidin
Melkweg ve Paradiso Amsterdam’ın en cool Konser etkinlik alanlarından. Sürekli canlı müzik bulabilirsiniz. Hafta sonu çok kalabalık.

Amsterdam (2)

Jazz ya da Klasik Müzik Dinleyin. Musiekgebouw or the Bimhuis
Doğu Docklands bölgesinde müzik tiyatrosu Muziekgebouw aan’t IJ. görülmesi gerekir. Jazz için Bimhuis önerilen yerlerden.

Amsterdam (17)

Tarihi Kliseleri Görün
Din Hollanda toplumu için önemli ve bir çok klise şehirde bulunuyor.  Oude Kerk ülkenin en eski Klisesi. 1500 lü yıllarda yayınlanmış. Çin yapımı Fo Guang Shan He Hua Buddhist Templeat tapınağıda görülmesi gereken yerlerden.

Amsterdam (7)

Jordaan’da Modern Sanat Galerine Göz Atın
Jordaan bölgesinin her yeri galeriler ve sanat dolu… Edouard Planting Art Photographs , Gallery Fons WeltersTorch ve Galerie Diana Stigter gezmeniz gereken yerler.

Amsterdam (20)

Amsterdam (24)

Paylaş

“Amsterdam” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir